Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Osmangazi’nin kılcal damarlarına kadar giren ‘mahalle bazlı’ siyaset!

Köşe Yazısını Dinle

Nüfus açısından… Türkiye’nin en büyük ilçelerinden. hatta, il sıralamasında yıllardır ilk 10 içinde yer alıyor.

Üstelik…

Yalnızca nüfus da değil. Osmangazi; sanayiden esnafa, ticaretten tarıma, , sosyal yaşamdan tarih ve kültür turizmine, hatta spora kadar farklılıkları olan Bursa’nın en büyük ilçesi.

Fakat…

Osmangazi’nin bir talihsizliği var. Böyle büyük ve gelişmiş bir ilçe taşrada olsa çok daha fazla öne çıkabilecekken, merkez ilçe konumunda olması nedeniyle siyaseten gölgede kalıyor.

Gün içinde…

Kahve içimi konuğumuz olan AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Çömez’le, son süreçteki Osmangazi siyasetini konuştuk.

Örneğin…

14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerini şöyle özetledi:

“Açıkçası, Cumhurbaşkanı seçiminin 14 Mayıs’taki ilk turda biteceğini hesaplıyorduk. İki haftada yeniden organize olduk ve eksik yanlarımızı tamamlayıp ikinci tura daha güçlü çıktık. Vatandaşımızın da teveccühü bizden yana oldu. Osmangazi seçmenine teşekkür ediyorum.”

Bu noktada…

AK Parti’nin kurumsal hafızaya sahip olduğunu anımsattı ve yerel seçim hazırlıklarına başladıklarını söyledi.

Ardından…

“Osmangazi’nin kılcal damarlarına kadar giren mahalle bazlı siyaset uyguluyoruz” tanımını yapıp, sürdürdükleri çalışmaları şöyle anlattı:

“Mahalle başkanlarımızla gruplar halinde toplantılara başladık. Yine mahalle muhtarlarımızla irtibatımızı hiç aksatmadan sürdürüyoruz. Mahalle kanaat önderlerini önemsiyoruz. Gittiğimiz mahallede, daha önce partide görev yapmış büyüğümüz varsa irtibat kuruyoruz.”

Amacı açıkladı:

“Tüm mahallelerin sesini duymak, eksiklerini belirleyip çözümleri için harekete geçmek hedefimiz. Bu hedef doğrultusunda mahallelerde konumlanıyoruz.”

Asıl hedefi de ekledi:

“Osmangazi’de 2004’ten beri her yerel seçimde oyumuzu arttırarak devam ediyoruz. Yeni dönemde de yine oyumuzu arttırarak kazanmak istiyoruz.”

 

Vatandaş AK Partili siyasetçiden ne istiyor?

Bursa’nın… En büyüğü olması yanında ekonomisi yüksek Osmangazi’de vatandaşın AK Parti’den isteği ne?

Sorumuza…

AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Çömez şu cevabı verdi:

“Ekonomik istikrar beklentilerini dile getiriyorlar. Onu sağlayacak güçte ülkeyiz, bunu başarabilecek dinamizme sahip partiyiz. Yanı sıra mahallelerin kendi istekleri oluyor.”

O isteklerde de, kapalı pazaryeri isteğinin öne çıktığını söyledi.

 

Bursa’dan Hatay’a oy kullanmaları için 500 otobüs sığınmacı gitti mi?

İddiayı… Sosyal medyada Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ dile getirdi.

O da…

Girdiği AVM’de yanına gelen bir vatandaştan dinlemiş:

“Seçimlerde Bursa’dan Hatay’a 500 otobüsle, vatandaşlık alan Suriyelileri oy kullanmaları için taşıdık.”

Ardından…

İstanbul, Bursa, Mersin, Adana, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa gibi iller için yerel seçimin şans olduğunu belirten Özdağ, bu illerdeki sığınmacı baskısını Zafer Partisi belediye başkanlarının kaldıracağını ifade ediyor.

İşte…

Özdağ’ın bu iddiasına AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan’dan sert bir cevap geldi. Gürkan cevabında, “Siyasetçi dediğin elinde belge olmadan çıkıp açıklama yapmaz” deyip şunu söylüyor:

“Bırakın 500 otobüsü, 1 otobüsün gittiği bile doğru değil. 1 otobüs bile gönderildiğini ispat edin, biz sizinle her platformda yüzleşmeye hazırız.”

 

BUÜ’de İnşaat Mühendisliği’nin akredite gururu

Haberi… Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz duyurdu.

Halen…

9 bölümün akredite olduğu Mühendislik Fakültesi denetimlerinde Makine ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümleri akreditelerinin 2 yıl uzatıldığını duyuran Prof. Dr. Yılmaz, şunu da açıkladı:

“İnşaat Mühendisliği bölümümüz ilk defa akredite olmaya hak kazandı.”

Kararla, İnşaat Mühendisliği 30 Eylül 2025’e kadar akredite oldu.

 

Ankara’da hak arıyorlar: Karacabey Hürriyet Köyü’nden zirve ziyaretleri

Yıllar önce… Dedeleri satın aldıkları çiftliği parselleyip köye dönüştürdüler. Düzenli yerleşimiyle Karacabey’deki Hürriyet Köyü bölgenin en planlı köyü oldu.

O süreçte…

Tapulu yerlerinden köyün ortak kullanımı için terkler yapan köylüler, 2014’te çıkan Bütünşehir Yasası ile şoka uğradılar. Çünkü, ortak kullanımdaki arazileri Karacabey Belediyesi’ne geçti.

İşte…

Bu nedenle yıllardır hak arayan Karacabey Hürriyet Köyü sakinleri bir kez daha Ankara’daydılar.

Gerçi…

Katar’a gittiği için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz randevuları ertelendi, ama AK Parti Genel Merkezi’nde Yerel Yönetimler Başkanlığı’nı ziyaret ettiler.

MHP Bursa Milletvekili Fevzi Zırhlıoğlu ve İYİ Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu’na dertlerini anlattılar.

Kimseyi suçlamıyorlar, ama tapulu arazilerini geri istiyorlar.

 

Hull City’den şampiyona saygı

Türkiye’de… Acun Ilıcalı’nın takımı olarak tanınıyor. İngiltere Championship takımlarından Hull City, geride kalan pazar günü Bursa’da, Timsah Arena olarak gönlümüzde yer eden Bursa Büyükşehir Belediye Stadı’nda Süper Lig takımı Hatayspor’la dostluk maçı oynadı.

Depremzedeler yararına oynanan maç sonrası Hull City paylaşımlarında, çok özel stadyum görüntüleriyle şampiyon Bursaspor’a saygı vardı.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X