Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Pandemi döneminde küçük esnaf ve işverene nefes verecek 3 kritik öneri

Köşe Yazısını Dinle

Fatih Acar… Çalışma bürokrasisinde en tepeye çıktı. Türkiye’nin en büyük kurumu SGK Başkanlığı yaptı, Faruk Çelik döneminde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarı olarak görev üstlendi.

Döneminde…

Çalışma yaşamında devrim kabul edilen kararları uygulama başarısı gösterdi.

Sohbet ederken…

Bürokrasinin en üstüne çıkmış Fatih Acar’a, deneyimi doğrultusunda pandemi sürecinde 3 önerisini sorduk.

Söze…

“Şu anda esnaf ve işverenin en önemli sorunlarından biri vergileri ve sosyal güvenlik primlerini zamanında ödeyememesi. Birikmiş borçlar var. Rahatlatacak düzenlemeler gerekiyor” diye söze başladı ve TBMM’den geçen yasanın önemli olduğunu söyledi.

Sonra da 3 kritik öneri yaptı:

Bir…

“Sosyal politikalar gereği esnafa verilen 3-5 bin lira arası doğrudan destek bir defaya mahsus olmamalı. Pandemi devam ettikçe bütçe imkanları doğrultusunda, sıkıntı yaşayan küçük esnafa destek devam etmeli.”

İki…

“Prim ödeyemedikleri için sağlık imkanlarından yararlanma hakkını kaybetmiş sigortalılar olabilir. Eski ifadesiyle Bağ-Kurlular dediğimiz bu serbest çalışan esnafın sağlık imkanlarından yararlanabilmeleri için SGK tarafından yeni bir açılım sağlanabilir.”

Üç…

“İşverenler çalıştırdıkları kişilerin istihdamı açısından kısa çalışma ödeneği ve benzeri uygulamalarla bugüne kadar bir ölçüde rahatlatıldı. Fakat kısa çalışma gibi uygulamalar pandemi devam ettikçe devam etmeli. Hatta, işverenlere ilave yük getirmeyecek şekilde ilave teşviklerle desteklenmeli.”

Dikkat çektiği şu:

“Çalışma yaşamında işler durduğunda bunun sosyal faturası olur. Örneğin, işsizlik olduğunda insanlar evlerine ekmek götüremezler. Onun için bu alanda yapılacaklar çok önemli.”

Dileği şu:

“Bugüne kadarki uygulamalar başarılı oldu, ama bunların yeniden masaya yatırılarak, analiz edilerek, işvereni rahatlatacak şekilde destek sürmeli.”


Acar’ın önerisi: Ortak akılla yeni yol haritası

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarlığı ve SGK Başkanlığı gibi çalışma yaşamını düzenleyen bürokrasinin en tepe noktasında görev yapan Fatih Acar’ın önerisi şu:

“İşçi, işveren, esnaf temsilcisi konfederasyonlarla bürokrasinin tepe noktası ve STK temsilcileri bir araya gelip ortak akılla yeni yol haritası belirlemeli.”

Bakışı şu:

“İstişare her zaman önemlidir ve ortak aklı ortaya çıkarır.”

 

Ali Babacan’dan DEVA Bursa’ya mesaj: Millete kulak vereceğiz

Kuruluşta… Siyasi alışkanlıkların dışında, farklı yöntem uyguladı. İnternetten üyelik başvurusu aldı, internetten teşkilatlanan ilk parti oldu.

Kadrolarını da…

Yine siyaset camiasının bildiği isimler yerine, kendi içinden yıldız siyasetçi çıkarma anlayışıyla oluşturdu.

Bu süreç…

Siyasetten gelenlerle siyasete DEVA’da girenler arasında ayrışma yansıması yapsa da sıkıntılar çabuk aşıldı.

DEVA Genel Başkanı Ali Babacan da yeni bir sürecin başlangıcında İl Başkanlığı binasını açmak üzere Bursa’ya geldi.

Gördük ki…

DEVA Bursa, ilk gelişinde her saati dolu program hazırlamış. Programda, Bursa siyasetinin merkez üssü olan Ulucami-Kapalıçarşı da vardı.

Babacan teşkilatına şu mesajı verdi:

“Cadde cadde, sokak sokak gezeceğiz, her kapıyı çalacağız, girmediğimiz işyeri bırakmayacağız. Millete kulak vereceğiz.”


Çetin Hoca’yı duygulandıran tören

Bursa’da doğdu, ortaokulu Yıldırım Lisesi’nde, liseyi Demirtaşpaşa Meslek Lisesi’nde bitirdi. Üniversitesi okuduğu Ankara’daki Gazi Üniversitesi’nde akademisyen olarak kaldı.

Prof. Dr. Çetin Elmas bir dönem MHP Merkez yönetim Kurulu’nda görev yaptı, 2015’te MHP Bursa milletvekili adayı oldu.

Akademisyenliğe devam ederken Azerbaycan Teknik Üniversitesi Rektörü olarak Bakü’ye gitti.

İki eski rektör tarafından da makamına oturtuldu.

Siyasetin acı anıları unutamadığı sembol yerde siyasi heyecan tablosu

27 Mayıs 1960 darbesi dönemin Başbakanı olan Adnan Menderes’in idamıyla sonuçlandığı için acılarıyla tarihe geçti.

Yıldönümünde…

Menderes ve arkadaşlarına idam kararının verildiği Yassıada’da eski günlerin anıları silindi, adanın adı Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak değişti.

İşte…

AK Parti’nin her ay yaptığı Genişletilmiş İl Başkanları toplantısının 146. buluşması Demokrasi ve Özgürlükler Adası yeni ortamında yapıldı.

Toplantıda…

AK Parti’nin Bursa’daki siyasi kadrosu olarak İl Başkanı Davut Gürkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz, İl Gençlik Kolları Başkanı Ömer Faruk Temiztürk günün anısına Cumhurbaşkanı ile fotoğraf çektirdiler.

Fotoğrafta…

Bursa siyasetinin Ankara temsilcileri Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala ile Genel merkez Kadın Kolları Teşkilat Başkanı Emine Yavuz Gözgeç de vardı.

Büyükşehir’den Mudanya’ya özel ilgi

Önce … Mudanya’nın caddelerinde asfaltlar yenilendi. Sonra gençler için çok güzel bir spor sahası açıldı, denizdeki salya temizlendi.

Büyükşehir Belediyesi bunların ardından Mudanya’nın tüm sorunlarını çözmek için kolları sıvadı.

Genel Sekreter Ulaş Akhan bu amaçla Mudanya’ya gitti, AK Parti İlçe Başkanı İnci Söğütlü ve Mudanya Belediye Meclisi’nin AK Parti’li üyeleriyle incelemeler yapıp eksikleri belirledi.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X