Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

‘Pandemi sonrası tüm dünya gibi bizim hayatımız da çok zor olacak’

Bursa kamuoyu Kenan Sönmez’i 18 Nisan 1999 seçimiyle tanıdı ve ANAP Bursa Milletvekili seçti, ama siyasetten önce gazeteci kimliği var.

İzmir’de, Yeni Asır gazetesinde muhabir olarak başlayan gazetecilik yaşamı, Bursa’dan milletvekili adayı gösterildiğinde Sabah Gazetesi Genel Müdürü olarak devam ediyordu.

Milletvekiliyken ANAP MKYK’ya girdi, Genel Başkan Yardımcısı oldu.

Siyaseti bir dönem yaptıktan sonra da gazeteciliğe döndü.

Yıllardır…

Çocuklarının da iş durumları nedeniyle yılın bir bölümünü yurt dışında geçiren eski milletvekili, ebedi gazeteci ve yol gösterici bir ağabey olan Kenan Sönmez’e yaşanan süreci nasıl gördüğünü sorduk.

Söze…

“Koronavirüs mücadelesinde ben hükümeti başarılı buluyorum” diye başladı ve şunu söyledi:

“Bizim sağlık altyapımızın iyi olduğu ortaya çıktı. Yılın 2-3 ayını yurt dışında yaşayan biri olarak şunu gözlemledim: Batı’daki bir poliklinik doktoru ortalama bir Türk poliklinik doktorunun günlük hacminin yüzde 25’i kadar iş yapıyor.”

Şunu vurguladı:

“Bizim doktorlarımız zaten bu yoğunlukta olmasa bile buna yakın çalışmaya alışkındı ve ağır tempoya dayandı. Bu deneyim de çok etkili oldu. Batı’da ise sistem çöktü, çünkü böyle yoğun çalışmaya alışık değiller.”

Ardından…

“Son dönemde başta Şehir Hastaneleri olmak üzere çok sayıda donanımlı özel hastane açıldı. Türkiye, sağlık sektörüne yaptığı yatırımın meyvesini de bu salgınla mücadelede aldı” dedi gözlemlerini şöyle dile getirdi:

“Umrecilerin dönüşleri iyi yönetilebilseydi, Anadolu’da hemen hemen hiç sorun olmayacaktı. Salgın, Batı’yla teması olan sanayi kentleri ve İstanbul’da kalacaktı. O nedenle mücadeleyi başarılı buluyorum, süreç de olabildiğince iyi yönetiliyor.”

Bu noktada şunu vurguladı:

“Amerika vatandaşına şu kadar veriyor, biz IBAN gönderiyoruz kıyaslaması doğru değil. Bizim ekonomimizin durumu ortada. Trilyon Dolar’lık ekonomilerle aynı refleksi beklememiz doğru olmaz.”

Gördüğü şu:

“Pandemi sonrası tüm dünya gibi bizim hayatımız da çok zor olacak. Ülke olarak ekonomik gücümüz oranında bir hasarla bu işin içinden çıkacağız.”

 

“Zor zamanların bedeli olur, primi olmaz”

 

ANAP Bursa eski milletvekili Gazeteci Kenan Sönmez’le konuşurken salgın sonrası siyaseti sorduk.

Şunu söyledi:

“İnsanların büyük fedakarlık yaptığı zor zamanlar sonraki süreçlere siyasi bedel olarak yansır, ama siyasi primi olmaz. Çünkü, kişide mutlaka hasar kalıyor”

İki örnek verdi:

“İsmet İnönü, 2. Dünya Savaşı’na Türkiye’yi sokmayıp felaketten korudu, ama tarihte İnönü dönemi karneyle anılıyor. İngiltere’de Churchill ülkesini 2. Dünya Savaşı’ndan zaferle çıkardı, ama seçimi kaybetti.”

 

Kenan Sönmez; Mağazacılığın yerini e-ticaret alacak, hayat farklı olacak

 

Koronavirüs sonrası için pek çok senaryo, tahmin, öngörü var. Gazeteci ve siyasetçi kimliğiyle Kenan Sönmez gözlemlerini paylaşırken, “Pandemi sonrası hayat çok farklı olacak, ekonomiler şekil değiştirecek, zaten gelmekte olan değişimler daha da hızlanacak” dedi.

Üzerinde durduğu alışveriş alışkanlığı:

“Sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde dahi yollarda yalnızca kargocular var. Bunlar, e-ticaret yoluyla verilen siparişleri evlere teslim ediyorlar.  Ben bu uygulamanın daha da artıp gelişeceğini düşünüyorum.”

Şöyle devam etti:

“Caddelerimizin görünümleri değişecek, Belki bugünkü kadar mağaza olmayacak. İnsanlar alışveriş tercihlerini internetten online yapacaklar. Batı’da yaygın olan sistem bize de geliyordu, ama pandemiyle daha da hızlanacak.”

Mağaza ve mülk sahiplerine uyarı yaptı:

“Pandemi öncesi kiraları herkes unutsun. Pek çok marka e-ticarete döneceği için mağaza sayıları azalacak.”Zor günlere hazır olun, tasarruf yapın

 

Gerçek şu… Koronavirüs insanların yalnızca canını değil, işini ve geçimini de tehdit ediyor. Bozulan ekonomik dengeler şimdiden alarm veriyor.

Nitekim…

ANAP Bursa eski milletvekili Gazeteci Kenan Sönmez buna işaret etti:

“Ekonomik anlamda hasarla karşılaşacağız. Bazı sektörler çok daha fazla etkilenecek ve daha zorluklar yaşayacak. Pandemi sonrası zor günlere herkes hazır olmalı.”

Uyarısı şu:

“Herkes bütçesi için kenarda köşede küçük-büyük ne varsa bir rezerve sahip olmalı, tasarruf yapmalı.”


MHP’de boş olan Gürsu ve Mudanya ilçe başkanlıklarına atama yapıldı

 

Ali Osman Beysir gündüzleri Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Bosch fabrikasında işçi olarak çalışırken akşamları ve tatil günleri de MHP Gürsu İlçe Başkanı olarak siyaset yapıyordu.

Sosyal yönü güçlü, girgin bir yapısı vardı. Ülke ve kent gündemiyle ilgili attığı mesajlar, siyasi heyecanını da sergiliyordu. Ülküsü olan bir siyasetçiydi.

Fakat 2 ay kadar önce yaşamını yitirdi.

Engin Demirci ise son yerel seçimde oluşan Mudanya Belediye Meclisi’nde etkili siyaset yapan MHP Grubu’nun lideriydi.

O da, iş değişikliği nedeniyle Kütahya’ya yerleşmek zorunda kaldı.

İşte…

Bir süredir boş bulunan MHP Gürsu ve Mudanya ilçe başkanlıklarına beklenen atamalar yapıldı.

Buna göre…

Tahir Aktuğ yeni dönem için MHP Gürsu İlçe Başkanı olarak atanırken, Erkut Seymenler de MHP Mudanya İlçe Başkanı olarak görev üstlendi.

2 yeni başkana yetki belgelerini MHP İl Başkanı Cihangir Kalkancı teslim etti.


İstanbul Otogarı’na dağlı eli değdi!

 

Bursa Terminali 1997 yılında açıldığında genel müdürü Fahrettin Beşli’ydi. Bir dönem de Burfaş Genel Müdürlüğü yapan Beşli geçen dönem CHP’den Osmangazi Belediye Meclisi’ne seçildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu göreve başladıktan sonra, Bursa’dan çağırıp Esenler Otogarı’Fahrettin Beşli’ye teslim etti.

O günden beri, daha temiz ve daha düzenli otogarı var İstanbul’un.

Şimdi de…

Seferlerin durmasını fırsat bilip, tüm terminali asfaltladı, Esenler Otoğarı’na dağlı eli değdi.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X