Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Pandemiye yenilen esnaf perişan: İşler kötü, sıkıntı çok, geçim zor!

Mayıs ayından beri Heykel’e çıkıp Atatürk Caddesi kaldırımlarında yürümüyorduk. Özlediğimiz o kaldırımlarda dolaşırken anılar canlandı.

Açıkçası…

Yakın süre öncesine kadar Bursa’nın tek cazibe merkezi olduğu için gece-gündüz yoğun olan, 24 saat yaşayan kent merkezinin tenha haline alışamadık.

Kentin merkezinde trafiğin boş olması şaşırttığı gibi, uğradığımız eski dostlarla ve selam verdiğimiz esnafla sohbetlerimizden hep sıkıntı yansıdı.

Ağız birliği etmişçesine, “işler durdu, alışveriş bitti” dediler.

Gerçi…

Benzer sözler geçen yıl da “toplumun alışveriş merkezlerine yönelmesi” nedeniyle dile getiriliyordu, ama bu kez pandemi sorunu çok daha büyüttü.

İlginç bir örnek:

Pandemi sürecinde berberler kapatılınca çok kişi traş makinesi satın alıp evinde kendi kendini traş etmeye başladığı için bölgedeki berberler de boş.

Gazeteye döndük…

Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Özkan İlhan ziyarete geldi. Beraberinde Başkan Yardımcısı Akif Erol ve yönetim kurulu üyesi Rahmi Salcı da vardı.

Geçmişte…

Gençlik Kolları’ndan gelen siyasetçi olarak bir dönem Bursa siyasetinin de aktif isimlerinden olan Başkan İlhan daha otururken, birkaç saat öncesindeki izlenimlerimizi biliyormuşçasına şunu söyledi:

“Esnaf çok kötü. Pandemi asıl bizim esnafı vurdu, virüs bulaşmasından beter hale getirdi.”

Şunu vurguladı:

“Salgın başladığında esnafa destek amacıyla 25’er bin lira dağıtıldı. Bu para bile esnafımıza nefes aldırdı, ama yetmediği de bir gerçek.”

Şuna dikkat çekti:

“Mart ayında ödenen 25’er bin liraların şimdi geri ödeme zamanı, ama pek çok esnafımızın buna gücü yok. Çünkü geçen süreçte esnaf iş yapamadığı için kirasını ödeyecek gücü yok. Bunun bir de kira stopajı ödemesi var.”

Bu noktada…

“Esnaftan bu dönem için kira stopajı alınmamalı” dedi ve devam etti:

“Mart ayında ertelenen vergilerin ve aynı şekilde alınan kredilerin geri ödemeleri başladı.”

Şu sözü çığlık gibi:

“Esnaf bu yükü taşıyamaz. Hatta, böyle giderse daha da kötü olur.”

 

47 yıllık Oda’nın adı değişti

Kısa adıyla BESOB olarak bilinen Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği bünyesinde 106 oda ve esnaf sicile kayıtlı toplam 98 bin esnaf var.

Bunlar arasında…

4 bin 200 ile en fazla üyeye sahip Oda’nın adı değişti.

47 yıldır Bursa MESO kısa adıyla bilinen Bursa Muhtelif Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın adı, alınan kararla Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odası oldu.

MESO yerine BESO olan Oda’nın üyelerini, diğer esnaf odalarının alanına girmeyen farklı iş alanlarındaki esnaf oluşturuyor.

 

Düğün-organizasyon sektörü çöktü, 40 farklı Oda’nın esnafı işsiz kaldı

Gazete sayfaları ve televizyon haber bültenlerine yansıyan görüntüler, insanı dehşete düşürüyor.

Çünkü…

Düğünlerde, nişanlarda, kınalarda insanlar korona yokmuş gibi halay çekip, dip dibe eğleniyorlar, kaçak kına eğlencesi yapıyorlar. Bu da, virüsün bulaşma hızını arttırıyor.

O bakımdan…

Nikah ve düğünler 1 saatle sınırlandırıldı, kına-nişan-sünnet yasaklandı.

Ne var ki…

Madalyonun diğer yüzü de var. Onu da, 600’ün üzerinde düğün salonu ve organizasyon üyesi olan Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Özkan İlhan anlattı:

“Alınan yasaklama kararıyla düğün-organizasyon sektörü çöktü. Bundan etkilenen 40 Oda’nın üyeleri esnaf perişan. Cumhuriyet Caddesi’ndeki hediyelikçiler bile boş.”

Söylediği şu:

“Düğün salonları büyük ölçüde kurallara uyuyorlar. Uymayanlar da maalesef var. Alınan kararlara itiraz edemiyoruz, ama kötü örnek üzerinden genelleme yapıldığında kurallara uyana haksızlık oluyor.”

 

Türkiye Düşünce Kulübü yeni açılımlara hazır

Heykel turumuzda, Atatürk Caddesi’nin özlediğimiz kaldırımlarında dolaşırken Türkiye Düşünce Kulübü Başkanı Ercan Yakut’la karşılaştık.

“Hep biz geliyoruz, hazır buralara çıkmışken kahveye bekleriz” davetini kıramayıp Tayyare Kültür Merkezi aralığındaki TDK Genel Merkezi’ni ziyaret ettik.

Yakut’un yanı sıra TDK Genel Sekreteri Fatih Okumuş ve Osmangazi Belediye Meclisi AK Parti Grubu Üyesi Aslıhan Köse ile keyifli bir sohbetimiz oldu.

TDK’nın yeni açılımlara hazırlandığını öğrendik.

 

Mazi kalplerde yara… Bursa AK Parti ailesi Demokrasi Adası’na gitti

Türkiye’nin demokrasi yolculuğu 27 Mayıs 1960 ve 12 Eylül 1980’dei iki kez darbeyle kesildi.

Üstelik…

1960 darbesi Türkiye demokrasisi adına utanç oldu. Çünkü, bu ülkenin Başbakanı ve bazı bakanları darbenin inandırıcı olmayan yargılamasıyla idam edildi.

Yaftası da, demokrasi tarihimizin boynunda kaldı.

İşte…

Böylesine acı hatırası olan Yassıada bir süre önce yapılan düzenlemeyle Demokrasi ve Özgürlükler Adası’na dönüştürüldü.

Adanın…

Dün Bursa’dan konukları vardı.

AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş önderliğindeki Bursa AK Parti Ailesi’nin Demokrasi ve Özgürlükler Adası ziyaretine AK Parti Bursa milletvekilleri Emine Yavuz Gözgeç, Vildan Yılmaz Gürel, Ahmet Kılıç, Atilla Ödünç ile Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, AK Parti Yıldırım İlçe Başkanı Ali Erbay, AK Parti Kestel İlçe Başkanı Sinan Aktaş katıldılar.

 

Orhangazi’de başkan değişti, Mudanya’da aday çıktı

Bursa AK Parti Ailesi’nin Demokrasi ve Özgürlükler Adası ziyaretine Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın ve AK Parti Orhangazi İlçe Başkanı Fahrettin Uludağ da katıldılar.

Gezi sırasında…

AK Parti Genel Merkezi’nin, 4 Ekim Pazar günü yapılacak kongrede Gökhan Ulusu’nun adaylığına onay verdiği haberi geldi.

Deniz üstündeyken yaşanan değişiklik yanında, cumartesi günü yapılacak AK Parti Mudanya kongresinde de İlçe Başkanı İnci Söğütlü’nün karşısına Sinan Şentürk ikinci aday olarak çıktı.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X