Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Panik yapacak kadar kötü değiliz, rehavete düşecek kadar iyi değiliz!

20 ay önce… Aydın İl Sağlık Müdürü olarak görev yaparken, yolculuk için havaalanına gittiği bir gün çalan telefondan Balıkesir’e atandığını öğrendi.

2 ay önce de…

Yine bir yolculuk için hazırlık yaparken Sağlık Bakanlığı’ndan gelen telefonla rotayı Ankara’ya çevirdi. Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir’le görüşmesinde “Seni Balıkesir’den alıyoruz” ve “Yükünü biraz artıracağız” sözlerini duydu.

Ardından…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan da Bursa’ya atandığını öğrendi.

Yaşadığı sürprizi anlatırken “Bakanımızın ve Bakan Yardımcımızın desteğini hissetmek çok güzel bir duygu. Her ikisine de teşekkür ediyorum” dedi.

İşte…

2 aya yakın süredir Bursa İl Sağlık Müdürü olarak görev yapan Dr. Fevzi Yavuzyılmaz’a, lafı hiç dolandırmadan sorduk:

“Bursa’daki koronavirüs tablosu ne durumda?”

O da…

Hiç dolandırmadan en kestirme cevabı verdi:

“Bursa olarak; panik yapacak kadar kötü durumda değiliz, ama rehavete kapılacak kadar da iyi durumda değiliz.”

Şunu özellikle vurguladı:

“Hiçbir hastamızı hastane, yatak, yoğun bakım ya da cihaz yokluğundan il dışına göndermedik. Süreci rahatlıkla yönetebilir durumdayız. Tüm ekiplerimiz sahada. Tespitten filyasyona kadar iyi durumdayız. “

Şunun altını çizdi:

“Bursa’daki hastanelerde yoğun bakım ve yatak sıkıntısı yok.”

Bu noktada…

“Kimse paniğe kapılmasın. Sağlık camiası görevinin başında. Fakat saygıdeğer Bursalılardan bir isteğimiz var” deyip önemli bir çağrı yaptı:

“Genel sağlık önlemleri alınıyor, ama karanovirüsü yenmek için bu yeterli değil. Bunu hep birlikte başarabiliriz. Onun için, her hemşerimizin bireysel tedbirlerini alması şart.”

Çağrısını şöyle sürdürdü:

“Lütfen kontrolü elden bırakmayın, bireysel tedbirlerden vazgeçmeyin. Koronavirüs en küçücük ihmali ve boşluğu anında değerlendiren tehlikeli bir virüs.”

Şunu ekledi:

“Lütfen, önce siz kendinizi koruyun.”


İlaç kullanımında sosyal medyaya kanmayın

Pandemiyle mücadelede “Biz sağlık tedbirlerini alıyoruz, Bursalılar bireysel tedbirlerini almalı” diyen İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz bir çağrı daha yaptı:

“İlaç ve aşı konusunda sosyal medyadan yanlış algı oluşturuluyor. Lütfen bunlara kimse kulak vermesin, doktorunu dinlesin.”

Uyarısı şu:

“İlaç aksatıldığında, 1 haftada çok daha üzücü tablolar oluşuyor.  Sosyal medyaya, komşu sözüne kanmayın.”


Hastalığı atlattı, yaşadığı deneyimle uyardı: İlacı içmemezlik etmeyin

Mart ayıydı… Pandemi süreci yeni başlamıştı. Özellikle temaslılar için filyasyon takibini ilk Yıldırım İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ferhat Ekinci’den duyduk, Türkiye’de ilk kez bu sütunların okurları okudu.

Yine…

Her mahallede “muhtar, öğretmen, imam, bekçiden Denetim Ekibi” oluşturulduğunu da yine Dr. Ekinci’den duyup bu sütunlara taşıdık.

Bursa’nın riski en yüksek bölgesi Yıldırım’da iyi bir planlamayla başarılı pandemi mücadelesi veren Yıldırım İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ferhat Ekinci yakalandığı koronavirüse tedavisini tamamlayıp görevine döndü.

Deneyimini şöyle paylaştı:

“Hastalığın ilk günü hızlı başlayan şikayetlerim yüzde 90 geriledi. İlacın kısa sürede bu kadar etkin olduğunu ben de tecrübe ettim.”

Uyarısı net:

“Evinize kadar gelen ilaçları sosyal medyadaki şarlatanlara inanıp içmemezlik etmeyin. Ağır hastaların çoğunu ilacını almayan veya geç alan hastalar oluşturuyor.”

Dündar kendini karantinaya aldı

Bir süredir… Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar sosyal medya paylaşımları dışında görünmüyor.

Dündar’ın sağlık durumu iyi. Ancak ailesinde koronavirüs çıktığı için, kendini karantinaya aldı.

Hastalığı zorlu yaşayan Kalbi Selim Derneği Başkanı Osman İpekçioğulları ise 13 günlük tedavisini tamamlayıp hastaneden çıkarken, CHP eski yöneticilerinden Hüsnü Taş hastanede tedaviye alındı.

Bu görüşmede Türkiye’nin ‘Batı hedefli yeni dış politikası’ izi görünüyor

Efkan Ala’nın güçlü bir devlet birikimi var. Uzun yıllar valilik yaptı. AK Parti iktidarının ilk döneminde Başbakanlık Müsteşarı olarak dönemin Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın en yakın çalışma arkadaşıydı.

Sonra…

Bürokrasiden ayrılıp milletvekili seçildi ve İçişleri Bakanı olarak hükümette yer aldı.

İki dönemdir AK Parti Bursa Milletvekili olan Efkan Ala, geçen ay AK Parti Genel Merkezi’nde Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı sıfatıyla görev üstlendi.

Uzun yıllar iç işleri konusunda uzmanlaşan Ala, yeni dönemde yeniden şekillenmekte olan dış ilişkiler ve dış politika üzerinde çalışmaya başladı.

Ziyaretine gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu görüşmesinde de Türkiye’nin Batı hedefli yeni dış politikasının izleri hissediliyor.

Sokağa çıkma yasağı esnafın idam fermanı

Pandemi mücadelesinde başarı için 14 gün tam kapanmayı savunanlara, esnaf tepkisi geldi.

AK Parti Osmangazi Gençlik Kolu Başkanı ve Belediye Meclisi Üyesi olarak siyaset yapan Ali Sait Adiloğlu, sokağa çıkma yasağı isteklerine Cumhuriyet Caddesi İşadamları Derneği Başkanı olarak tepki gösterdi.

Söylediği şu:

“Memur, emekli, işçi 1 ay maaş almasa hangisi razı olur? Bu süreci esnafa destek olarak geçirelim. Sokağa çıkma yasağını istemeyelim, kurallara uyalım.”

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X