Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Panorama Müze’nin dünya galası: 50 ülke sanal konferansta buluştu

2 yıl önceydi… Uluslararası Panorama Konseyi ilk kez Türkiye’de toplantı yapmayı kabul etti ve 27. toplantısını İstanbul’da gerçekleştirdi.

O organizasyona…

Panorama 1326 Fetih Müzesi Direktörü Orhan Mollasalih de katıldı ve ikili temaslar sonucu Uluslararası Panorama Konseyi Başkanı Seth Thompson’ı açılış hazırlıkları yapılan Panorama 1326 Fetih Müzesi’ne davet etti.

Bunun üzerine…

Konsey’in Brezilyalı başkanı Thompson müzeyi görmek için Bursa’ya geçti. Gezdikten sonra da hayranlığını şöyle dile getirdi:

“İyi ki Türkiye ile aynı yarım kürede değiliz. O zaman bu yarımkürenin en muazzam Panorama Müzesi’nin Brezilya’da olduğunu söyleyemeyecektik.”

Bununla birlikte…

“Fetih Müzesi, savaş değil de tek barış müzesi” yorumunu yaptı.

İşte…

O ziyarette Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın yaptığı teklifle Uluslararası Panorama Konseyi, geçen yıl Amerika’nın New York kentindeki toplantısından sonra bu yılki 29. toplantı için Bursa’yı seçti.

Ne var ki…

Pandemi nedeniyle fiili katılımla yapılamayan 29. Uluslararası Panorama Konseyi Dünya Konferansı dijital ortamda 3 gün sürmek üzere Osmangazi Belediyesi evsahipliğinde dün başladı.

Açılış konuşmasında…

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, pandemi nedeniyle bir araya gelinemediğini vurgulayıp, “Sizleri ağırlamayı çok isterdim” dedi ve gelecek yıllarda yine Bursa’da toplanılması daveti yaptı.

Bunu da şu sözlerle katılımcılara duyurdu:

“Osmangazi sahip olduğu tarihi mekan ve değerler bakımından hem şanslı, hem de sorumluluğu olan bir yer. Biz de Osmangazi Belediyesi olarak tarihi alanları ortaya çıkarmakla gurur duyuyoruz. Yaptıklarımızı sizlerin de görmesini arzu ediyoruz.”

Müze hakkında bilgiler verdikten sonra şunu vurguladı:

“Bursa içinde tarihi ve turistik bir aksı oluşturmak, 3 medeniyetin izlerini taşıyan tarihi mirası yaşatmak bizim hedefimiz. Bu mekânları ayağa kaldırmak için 11 yıldır aralıksız çalışıyoruz.”

Ardından…

Dijital ortamdan söz alan konuşmacılar da, gördüklerinden çok etkilendiklerini ifade ettiler ve “Şu an keşke orada olabilseydik” dediler.


Bursa kapısında iki toplumun karşılaşması

 

50 ülkeden panoramik müzelerin katıldığı 3 gün sürecek konferansın ilk gününü bin kişi izledi. Brezilya, Güney Kore, Belçika, Şili, İtalya, Rusya, Suudi Arabistan’ın aralarında bulunduğu 57 sunum geldi.

Bursa sunumunu Müze Direktörü Orhan Mollasalih ile Emek Yılmaz yaparken, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar müzeyi şöyle tanıttı:

“İki toplumun karşılaşması dünyanın en büyük kubbeli panoramasında tasvir edildi. Başarıyı yerel ve uluslararası ziyaretçilerin yüksek ilgiyle onaylaması bizi memnun ediyor.”

 


İsmail Aydın Akdeniz yollarında… Mersin’de kongre toplantıları başladı

 

Bursa dışında… Biri milletvekili, diğeri eski milletvekili olarak AK Parti Genel Merkezi adına koordinatörlük görevi yapan iki isim var.

Bu iki isimden…

AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin’in görev bölgesi Karadeniz’de. Kastamonu ve Karabük’te il koordinatörü olarak ilçe kongrelerini daha yeni tamamladı.

İsmail Aydın’a ise AK Parti Teşkilat Başkanlığı tarafından geçen yıl 8 ilden oluşan Akdeniz Bölge Koordinatörlüğü görevi verildi.

Bu nedenle…

İki yıldır bir ayağı Akdeniz bölgesi illerinde, uzun yolculuklar yapıyor. Şimdi o yolculuklara bu hafta yeniden başladı.

İlk toplantıyı da…

Geçen yıl yeni yönetim atanan Mersin’de yaptı. Önce il yönetim kurulu, sonra da ilçe kongrelerinde oluşan tabloda içinde ilçe başkanlarıyla bir araya gelen Aydın, il kongresi süreci için ilçe başkanları ve teşkilatın kanaat önderleriyle görüş alışverişinde bulundu.

Aynı toplantılar, 7 ilde daha yapılacak.


Yıldırım’da genel başkanlı gençlik kolu kongresi

 

İlçe kongrelerini tamamlayan, il kongresi için Ankara’dan haber bekleyen AK Parti’de ilçe gençlik kolları kongreleri dün başladı.

Büyükorhan’da yapılan ilk kongrenin ardından 18 Ekim Pazar günü Keles, Harmancık, Orhaneli kongreleri yapılacak. 26 Ekim’de Yıldırım ilçe gençlik kolu kongresi var.

Üstelik…

Bu kongreye, AK Parti Genel Merkezi Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Büyükgümüş de katılacak. AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Tarık Köse, tüm hazırlıkları tamamladıklarını söyledi.


Karayolları’nın yeni kararnamesinde, yolu Bursa’dan geçen 2 müdür var

 

Aslında… Uzun yıllardır, sık karşılaştığımız bir tabloya dönüştü. Bir anlamda Bursa geleneği gibi oldu.

Bugüne kadar…

Bursa’da müdür, müdür yardımcısı, şantiye şefi gibi görevler yapan pek çok Karayolcu daha üst görevlere atandı.

Örneğin…

Bölge Müdürü olarak görev yapanlardan İsmail Kartal daha sonra Karayolları Genel Müdürü oldu,  yine Bölge Müdürü olan Öner Özgür halen TCDD Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyor.

Özgür dönemi Bölge Müdür Yardımcısı İlyas Bulut ise Kuzey Marmara Otoyolu Genel Müdürü olarak prestijli bir projeye imza attı.

İşte…

Böyle bir süreçte Karayolları’yla ilgili yayınlanan atama kararnamesinde iki isme rastladık.

  1. Bölge Müdür Yardımcısı Ahmet Aslan kararnameyle Karayolları Genel Müdürlüğü Tesisler ve Bakım Daire Başkanı oldu.

Daha önce Bursa’da Kamu-Özel Sektör Ortaklığı Bölge Müdürlüğü yapan Samsun 7. Bölge Müdürü Murat Gönenli de İzmir 2. Bölge Müdürü atandı.


Alzheimer Evi 28 Ekim’de açılıyor

 

Sosyal yaşamın etkili organizasyonlarından Lions’lardan iki haber var.

Birincisi…

Yapımı… Lions 118 K Yönetim Çevresi Federasyonu öncülüğünde Nilüfer Belediyesi ve hayırsever Dikencik ailesi tarafından üstlenilen Ercan Dikencik Alzheimer Hasta Bakım ve Konuk Evi 28 Ekim’de açılacak.

İkincisi…

Pandemiden genel kurulunu yapamayan 118 K Yönetim Çevresi’nde işleyişin aksamaması için istifa yoluyla görev değişimi yaşandı ve Nükhet Tuzlacıoğlu yerine Eskişehir’den Faruk Özçelik yeni genel yönetmen oldu.

 

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X