Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Pazarda fiyatlar düştü, ama market raflarında yükseldi!

Hiç kuşku yok ki… Pazar alışverişinin tadı bir başka oluyor. Tamam, sebze-meyve gereksinimi marketten de karşılanabiliyor ve yazın sıcak, kışın soğuk havada markette olmak daha korumalı.

Ama…

Pazarda geneli daha iyi görebilmek mümkün. Farklı tezgahlar arasında dolaşıp fiyat karşılaştırması yapabilme yanında, insanların tepkileri de izlenebiliyor.

Nitekim…

Bu hafta pazara çıktığımızda, etiketlerin makul düzeyde olduğunu gördük.

Sebze ve meyvelerin mevsiminde alınması halinde fiyatı düşük oluyor ve o nedenle yaz meyveleri ve sebzeleri fiyatları mevsiminde etiketlere yansıyor.

Bunun yanında…

1-271.jpgBu yıl bir çok meyve ve sebzede yüksek rekolte var. Ekonomi kuralı gereği, arz artınca fiyat da düşüyor.

Etiketleri görünce…

Yıllardır fiyat hareketlerini düzenli kontrol eden ve araştırmalarıyla tanınan Deniz Üzülmez’i arayıp yaz başındaki fiyatlarla şimdinin fiyatlarını istedik.

O da…

Her ay tekrarladığı araştırma sonuçlarını dosyasından çıkarıp fiyat hareketleri karşılaştırması yapmamızı sağladı.

Buna göre…

5 ay önce 22-27 liraya satılan kırmızı biber bugün 3 liraya, yine 5 ay önce 18-20 lira olduğu için tepki gösterilen patlıcan şu an pazarda 1 liraya kadar indi.

Ayrıca…

Taze fasulye 4 ay önce 22-26 lira etiket taşırken, şimdi 3-4 liraya satılıyor. Haziran ayında 5 lira olan karpuz 2 liranın altına indi. Kavun da kilosu 6 liradan 2 liraya geriledi.

Hatta…

Bazı tezgahlarda “3 kavun 10 lira” ya da “3 kavun 5 lira” denilerek satılıyor.

Pazardaki cüzdan rahatlatan düşüşe karşın Deniz Üzülmez şuna dikkat çekti:

“Pazarda sebze-meyve fiyatları mevsim gereği düştü, ama marketler süt ürünleri fiyatlarını arttırdı.”

Rakamlar dikkat çekici:

Tereyağı fiyatı 29 liradan 32-38 liraya, süzme beyaz peynir de 9 liradan 13.5 liraya yükseldi. Kaşar ve mağlıç olarak da adlandırılan, Karacabey’in eski adını taşıyan Mihaliç peyniri de artıştan etkilendi.

5 ay önce 19-23 lira olan Çaykur çay 28 liraya yükselirken, diğer paket çaylar da 16.5-22 lira arasında satılıyor.

 

Çiftçi ürününü tarlada bırakıyor

 

2-239.jpgGerçi… Pazarda fiyatların düşmesi tüketici için sevindirici, ama çiftçi açısından sıkıntılı bir süreç söz konusu.

Çünkü…

Bazı ürünlerdeki yüksek rekolte nedeniyle fiyat düşünce masrafın altında kaldığını söylüyorlar. Bu nedenle de, bazı sebze-meyveleri toplamayıp tarlada bırakan çiftçiler görülüyor. Bu da çiftçi mağduriyeti ortaya çıkarıyor.

Oysa…

Bu gibi sorunların yaşanmaması için üretim planlaması yapılması gerekiyor. Gelin görün ki bunu bir türlü başaramıyoruz.

 

Şehir Hastanesi sisteme yenilik getirdi: Tüm taksilere açık durak

 

3.-yazi-icin-sehir-hastanesi-taksipark.jpgÇok görkemli, çok modern bir hastane… Bursa’ya çok yakıştığına da kimsenin itirazı yok. En büyük sorun kent merkezine uzaklığı nedeniyle ulaşımda.

Aracı olanlar Çevre Yolu’ndan Şehir Hastanesi’ne ulaşabiliyorlar. Toplu taşıma ise ring yapan otobüslerle sağlanıyor.

Bunun yanında…

Şehir Hastanesi’nde taksi durağı oluşturmak yerine dünyada yaygın olan, ama Bursa’da ilk kez uygulanan yeni sistem getirildi. Sistemi de Şehir Hastanesi inşaatını yapıp işletmeciliğini 25 yıllığına üstlenen Rönesans Holding geliştirdi.

Bu sistem…

Özel taksi durağı yerine, taksi ruhsatlı tüm taksilerine açık bir durak olarak tanımlanıyor.

Sistemde…

Kent merkezinden hastaneye yolcu getiren taksiler yolcusunu bıraktıktan sonra kira katkı payı ödeyerek sıraya girecek ve yeni yolcu alabilecek. Böylece, yolcu getiren taksi boş dönmeyecek.

Yolcu alan taksi 10 dakika içinde geri dönerse, ücret ödemeden sıraya girecek.

 

Cumhurbaşkanı’na dosya verdiler

 

Dünyada yaygın olan, ülkemizde Ankara ve İstanbul’da kısmen kullanılan tüm taksilere açık durak uygulaması Şehir Hastanesi Taksi Sistemi adıyla yaşama geçti.

Yakın gelecekte yaygınlaşacağı söylenen sistem, yerleşik taksi duraklarının çalışma yöntemiyle uyuşmadığı için bazı taksicileri de tedirgin ediyor.

Bununla birlikte…

Yeni sistemin taksicileri Şehir Hastanesi’nin açılışı için gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, taksicilerle ilgili dosya verdiler.

 

Gemlik Zeytin Festivali’nde 3 gece ‘barış, zafer, gençlik’ konserleri

 

5-054.jpgGürhan Çetinkaya bir dönem Bursa medyasında çalışmış eski bir arkadaşımız. Yine, bir dönem Gemlik Belediye Meclisi Üyeliği ve o süreçte Belediye Başkanvekilliği yaptı.

Şimdi de…

Gemlik Belediye Başkanı Uğur Sertaslan’ın isteğiyle Kent Konseyi Başkanı olarak elini taşın altına soktu.

Sohbet ederken…

Gemlik Kent Konseyi’nin organizasyonunu Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası ve Gemlik Borsası ile birlikte üstlendiği dolu dolu programla hazırlanan 5. Gemlik Zeytin Festivali programının küçük bir bölümünü öğrendik.

Bu bölüm…

Halka açık 3 konserin 3 gece arka arkaya özel temalarla düzenlenmesi.

Örneğin…

30 Ağustos akşamı Resul Dindar sahne alıp Zafer Konseri verecek. 31 Ağustos akşamı ise Ece Seçkin sahneye Gençlik Konseri için çıkacak. Aynı zamanda Dünya Barış Günü olan 1 Eylül akşamındaysa Ziynet Sali’nin Barış Konseri var.

 

Kılıçdaroğlu’na Kitap Fuarı’nı anlattı

 

6-041.jpgYayıncılar Kooperatifi işbirliğiyle ilk kez düzenlenen Mudanya Kitap Fuarı yarın başlıyor. Söyleşilerin, panellerin ve imza günlerinin de olacağı Mütareke Meydanı’nda düzenlenen Kitap Fuarı öncesinde Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz ziyaret ettiği CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu bilgilendirdi.

Fuar programını anlatan Türkyılmaz ziyaret sonrası, Kılıçdaroğlu’nun görüş ve önerilerini aldıklarını açıkladı.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X