Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Pekin’deki Bursalı gazeteci 7 hafta süren karantina deneyimini anlattı

Adı Sedat Aydın… 5 yıl önce Çin’in başkenti Pekin’e transfer giden Bursalı bir gazeteci. Halen de, dünyada CRI olarak bilinen Çin Uluslararası Radyosu Türkçe Servisi’nde baş editör olarak görev yapıyor.

En son…

Koronavirüsün ilk görüldüğü 13 milyon nüfuslu Wuhan’a gidip izlenimlerini aktarmış, biz de 2 Şubat günü bu sütunlarda yer vermiştik.

Sonrasında…

Gazetecilik görevi kapsamında Japonya’ya gidip Pekin’e döndü, ama 14 gün evde kalma kuralı gereği işe başlayamadı.

Ardından da…

Çin’de süreç kötüleşince 7 hafta süren evde karantina yaşadı. Karantina deneyimini de ev ortamında sanal bir stüdyoda oluşturduğu videoda anlatıp YouTube’da kendine ait TVR Sanal Gerçeklik Kanalı’nda paylaştı.

Virüsün yayılma hızı kesilip salgının önüne geçilmesiyle Çin’de karantina sona erince de sağlıklı bir şekilde sokağa çıkmaya başladı.

Bir yandan…

Pekin ve dolayısıyla Çin’deki olağanüstü süreci, bir yandan da Türkiye’deki koronavirüs gelişmelerini izliyor, Bursa’daki ailesiyle de sürekli görüşüyor.

7 hafta evde kalmış gazeteci olarak da karantina deneyimini şöyle aktarıyor:

“Salgınla karşılaştığınızda bir yandan doğru karar alıp panik yapmamaya çalışıyorsunuz, ancak bir yandan da belirsizlik endişeye sürüklüyor. Düşünsel olarak bu iki uçta gidip gelmek insanın ruhunu zorluyor.”

Sonrasında…

Uzman olmadığını özellikle vurgulayarak kendi deneyimlerini paylaşıyor:

“Öncelikle elleri yıkamada gözden kaçan bir husus var. Sık sık dezenfekte etmek elleri kurutuyor. Başıma geldi ve kuruyup çatlayan bu eller daha fazla enfeksiyona açık hale gelmenizi sağlıyor. Buna dikkat edin lütfen.”

Önerisi…

Nemlendiricilerle ellerdeki kurumanın önlenmesi. “Sevdiklerinize zarar vermemek için evden çıkmayın” dedikten sonra da, evde kapalı kalmanın mental ve fiziki sıkıntıları olduğunu anımsatıyor.

Boğaz kuruması gibi sorunlara karşı da odanın sık sık havalandırılmasını öneriyor. Şunları da sıralıyor:

“Sakin kalın, bol bol su tüketin. Evde egzersizi ihmal etmeyin. Bol bol kitap okuyun, arkadaşlarınızla güzel sohbetler yapın ama bu sohbetlerde salgını konuşup kendinizi ve karşınızdakini kaygılandırmayın. Hatta, fırsat bilip yayınlar yoluyla yabancı dil öğrenin.”

 

Alışverişte 20 dakikaya dikkat

 

Pekin’deki Bursalı gazeteci Sedat Aydın, koronavirüsün ilk günlerinde ellerin 20 saniye yıkanmasının önemine dikkat çekmişti. Bu da virüsle mücadelenin sembolü oldu.

Şimdide şu uyarıyı yapıyor:

“Alışveriş için kapalı bir yere girdiğinizde 20 dakikadan fazla kalmayın. Çünkü, 20 dakikanın altındaki süre enfekte olma riskini azaltıyor.”

Maske için de şunu söylüyor:

“Tek kullanımlık maske belli süre sonra nemleniyor. Ayrıca elin sürekli yüze gitmesine neden oluyor. Kaş yaparken göz çıkarmayalım.”

 

Kara gün dostu Kızılay her zamanki gibi her yerde, herkesin yanında

 

Dikkatimizi çekiyor… “Kızılay nerede?” diye başlayan ve “Bu kara günde vatandaşın yanında olmayacaksa, ne zaman olacak?” diye soranlar var. Kimi bağışladığı kanı helal etmiyor, kimi kurban bağışlamayacağını söylüyor.

Oysa…

Kızılay her zamanki gibi yine her yerde ve herkesin yanında kara gün dostu olmaya devam ediyor.

Üstelik…

Kamuoyu bilmese de, Kızılay Gönüllüleri kimsenin gözüne sokmadan her gün mahalle mahalle, sokak sokak, ev ev dolaşıp ihtiyaç sahiplerini bizzat belirliyorlar. Gıda, giysi, ilaç, ihtiyaçları neyse onu sırtlayıp kendileri taşıyorlar ve yerine teslim ediyorlar.

Sıkıntılı durumlar için sahra hastaneleri çadırlarını hazırlıyor, sağlık kuruluşlarına hijyen seti dağıtıyor.

Kimse, klavye başından haksızlık etmesin…

Bugün de, illerde ve ilçelerde oluşturulan Vefa Destek Grupları’nın dağıttığı yardımların ağırlığını ve iaşeyi Kızılay üstlendi.

Yurtlara yetişiyor, karantinalara destek veriyor.

Bunları da aldığı bağışlarla yapıyor, varoluş amacının bilinç ve sorumluluğuyla hareket ediyor.

 

Türk Metal’den işçiye korona güvencesi

 

Yaptığı toplu sözleşmeyle son dönemin sendikacılığında büyük başarıya imza atan Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak, bu kez de korona salgınında işçiyi koruyan bir anlaşma imzaladı.

buna göre…

Kendi ayrılmak isteyenler dışında metal sektörü işverenleri işçi çıkarmayacak, üretimi durduran fabrikalarda işçi ücretinden kesinti olmayacak. Kısa çalışma ödeneğine başvuranlar da ikramiye ve yakacak yardımını verecek.

Ayrıca…

Türk Metal’in Ankara Söğütözü’ndeki oteli sağlık personeline tahsis edildi.

 

Gecikmiş, ama doğru karar: Yat Limanı’nın sahibi artık Büyükşehir

 

Yapımına…1997 yılında başlandı, temeline de DYP Genel Başkanı olarak Tansu Çiller attı. Dönemin DYP Bursa milletvekili olan Turhan Tayan’ın çok emeği var.

Amaç da, Mudanya’daki balıkçılar için balıkçı barınağı yapmaktı.

Fakat…

2003 yılında bittiğinde, balıkçılar kenarda sıkışıp kaldı, dönemin Güzelyalı Belediyesi tarafından yat limanı olarak kullanıldı.

İşin ilginç tarafı…

Balıkçı barınağı olduğu için, işletmesi Tarım Bakanlığı’nda kaldı. Geçen dönem Büyükşehir Belediyesi ihaleyle kiraladı, ama yatlardan alınan ücret kira bedelini karşılamadığı için bırakıldı.

Böylece yat limanı sahipsiz kalıp kontrolden çıktı. Geçen yaz adeta ücretsiz açık otoparka dönüştü, araç bırakanların neler yaptıkları denetlenemedi.

Şimdi…

Büyükşehir açıklamasıyla, en başta yapılması gerekenin olduğunu öğrendik. Tarım Bakanlığı aradan çıktı ve Burgaz Yat Limanı artık Büyükşehir Belediyesi’nin oldu.

En doğrusu buydu.

 

CHP İl Başkanı’ndan Vali ziyareti

 

Vali Yakup Canbolat enerjisi yüksek bir mülki amir. Dinlemeye önem veren, o nedenle konulara daha kolay süzebilen bir yönetici. Bu da, bürokrasiden sivil toplum örgütlerine, iş dünyasından siyasete iletişim kolaylığı sağlıyor.

Dün de…

2 Şubat’taki kongrede seçilen CHP İl Başkanı  İsmet Karaca ziyaret etti. Bu ziyaret sırasında Vali Canbolat hem seçilmesini kutladı, hem de koronavirüs önlemleri olarak Bursa’da yaşama geçirilen kararlar hakkında bilgi verdi.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X