Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Sağlıkta Bursa için sıcak su yatırımı: Çekirge’ye termal ve fizik hastanesi!

Listeyi… Sağlık Bakanlığı hazırladı ve 2021 yılı programına alınmak üzere Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na gönderdi.

İncelerken…

Bursa için onayı istenen yeni yatırımlar arasında Çekirge 300 Yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi’ni fark ettik.

Bunun üzerine…

Sağlık yatırımlarını yakından takip eden, AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Sağlık Komisyonu Üyesi Dr. Mustafa Esgin’i arayıp yeni hastanenin yerini sorduk.

Önce şunu söyledi:

“Sağlıkta bir yandan pandemiyle mücadele ederken, bir yandan yeni sağlık anlayışı ve bunun ortaya çıkardığı ihtiyaçlar doğrultusunda yeni yatırım planları yapıyoruz.”

Şunu vurguladı:

“Sağlık turizmi Bursa’nın hep gündeminde olan bir konu. Şifalı termal sularımız var, altyapısı güçlü sağlık sistemimiz ve deneyimli uzman doktorlara sahibiz.”

Bu noktada…

“Gerçi bugünün önceliği pandemi, ama bittiğinde yeni döneme hazır olmalıyız” deyip şu bilgiyi verdi:

“300 yataklı Çekirge Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi yeri için kesin karar yok. Bakanlığımız bazı alternatiflerin üzerinde çalışıyor.”

Anladığımız kadarıyla…

Esgin, spekülasyonlara yol açmamak için hastane yerinin kesinleşmesini bekliyor, fakat ipuçlarından yola çıkarak tahmin yapabiliriz.

Örneğin…

Çekirge bölgesinde, tarihi Asker Hastanesi ve yeni dönemde fizik-tedavi yanında geleneksel tıp için planlanan GETAT var. Yeni projeye de yakın. Fakat, onların yerine yeni hastane pek kolay gözükmüyor.

Buna karşın…

1970 yılında SSK Bursa Hastanesi olarak hizmet vermeye başlayan, kurumsal birleşme sonrası Çekirge Devlet Hastanesi’ne dönüşen bina, bittiğinde Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi’ne taşınacak.

O bakımdan…

Çekirge Devlet Hastanesi taşındığında yerine 300 yataklı Çekirge Fizik Tedavi Rehabilitasyon Hastanesi yapılacağı öngörülebilir.

Bunun için de en erken 2024 yılı başı gözüküyor.

 

Yeni 2 diş hastanesi, 2 hastaneye de ek bina

Yeni sağlık yatırımlarıyla ilgili olarak AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin şu bilgileri verdi:

“Yıldırım’a yeni Ağız ve Diş Hastanesi planlandı. Osmangazi’ye de Murat Hüdavendigar Ağız ve Diş Hastanesi yapılacak. 150’şer üniteli hastanelerin yerleri kesinleşmedi.”

Devam etti:

“Artık yetmeyen Mudanya Devlet Hastanesi’ne 100 yataklı, aynı şekilde Dörtçelik Çocuk Hastanesi’ne 200 yataklı ek bina yapılacak.”

 

AK Kadın kongreler iptal olunca Osmangazi ve Orhangazi’ye atama yaptı

Aslında… Ana kademe ilçe kongreleri tamamlandığında gençlik ve kadın kolları kongreleri başlamıştı.

AK Parti önce il kongresini erteledi, sonra pandemide vaka sayıları artınca kadın ve gençlik kongrelerini iptal edip yerlerine atama yapma kararı aldı.

Bu kapsamda…

Kongreler başlarken gerçekleşen Yıldırım, Nilüfer, Gürsu, Keles kadın kolu değişiminin ardından, iptal edildikleri için yapılamayan kongreler nedeniyle İnegöl, Kestel ve Gemlik’te yeni ilçe kadın kolları başkanları atandı.

Son olarak…

AK Parti Bursa İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz’ın önerisiyle Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Lütfiye Selva Çam tarafından Osmangazi’ye Dilşad Kafadar ve Orhangazi’ye de Elif Kocabey Kurtuldu atandı.

Bu arada…

Nilüfer Gençlik Kolu Başkanı Yunus Emre Kara’nın yerine de Bayram Ali Sayın atandı.

 

Efkan Ala, Gine’de yemin töreninde

AK Parti’de Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilen Bursa Milletvekili Efkan Ala geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte Azerbaycan’ın zafer günü kutlamaları için Bakü’deydi.

Ala dün de, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte Afrika’nın batısındaki Gine’nin yeniden seçilen Cumhurbaşkanı Alpha Conde’nin yemin törenine katıldı.

 

Farklı partilerde birbirlerine rakip olup siyaset yaptılar, ama dost kaldılar

Yerel siyaset farklı… Farklı partilerde siyaset yapılsa, siyaseten hep karşı karşıya gelinse bile diyalog kurulabiliyor ve dost olunabiliyor.

Çünkü…

Zaten o siyasi rakiplerin çevreleri birbirleriyle ilişkide oluyor, gidilen yerlerde de karşılaşılıyor.

Nitekim…

Böyle bir dostluğun fotoğrafına önceki dönem CHP İl Başkanı olan Hüseyin Akkuş’un sosyal medya paylaşımında rastladık.

Bütünşehir yasasıyla İl Genel Meclisi lağvedilmeden önce, Hüseyin Akkuş burada Nilüfer’i temsilen CHP’den seçilip görev yapmıştı. Aynı dönem, Feti Yıldız da Harmancık’ı temsilen AK Parti’den İl Genel Meclisi Üyesi’ydi.

O süreçte…

Siyaseten çok karşı karşıya geldiler, ama dost olmayı başardılar.

Bunu da…

Şu an Büyükşehir Başkanvekili olan Yıldız’ın, siyaseti uzaktan izleyen Akkuş’u işyerinde ziyaret etmesiyle bir kez daha gördük.

 

Göztepe TV Batuhan’a hayran kaldı

Salı akşamı… İzmir’de oynanan Türkiye Kupası karşılaşmasında Göztepe’yi 5-4 yenerek Türkiye’nin ilgisini çeken Bursaspor’un gençleriyle ilgili sosyal medyada gurur paylaşımları vardı.

4 gol atan 19 yaşındaki Batuhan Kör için Göztepe TV’nin Twitter paylaşımı dikkat çekiciydi:

“Borçları yüzünden zor zamanlar geçiren Bursaspor altyapıdan pırlanta çıkarmaya devam ediyor. Alkışlar Batuhan Kör’e. Aferin çocuk.”

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X