Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Salgın sonrası krizi fırsata çevirmek için ‘en iyiler’ formülü: Çatı Holding

Öneri… Roboder kısa adıyla 2 yıl önce Bursa’da kurulan ve bu alanda Avrupa’nın ilk derneği olan Robotik ve Yüksek Teknolojili Üretim Sistemleri Derneği Başkanı Gürel Yılmaz’dan geldi.

Üstelik…

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını nedeniyle sanayi üretiminin durduğu, ihracat bağlantılarının kesildiği, ticaret ve pazarlama kavramlarının yapı değiştirdiği dönemde yeni bir model önerisi olarak dikkat çekiyor.

Roboder Başkanı Gürel Yılmaz’ın söylediği şu:

“Sanayide, pazarlamada, ticarette elbette rekabet çok önemli. Fakat içinde bulunduğumuz süreç rekabetten çok dayanışma ve işbirliğini gerektiriyor.”

Yani…

“Yani durum şu: Koronavirüs salgınıyla birlikte dünya yeni bir döneme girdi. Bu yeni dönem teknolojinin üretimde öne çıkması kadar işbirliği ve ortak hareket etme kültürünün de öne çıkması gereken bir dönem oldu.”

Bu noktada…

Ortak iş yapma kültürünü gerçekçi bir model ve sisteme oturtmak gerektiğini vurgulayıp önerisini ortaya koydu:

“Özellikle sanayide üretim yapan firmalarımızın hem yurt içi, hem yurt dışı pazarlarda daha etkin ve daha rekabetçi olabilmesi adına, birbirini tamamlayan yapılar oluşturulmasıyla yeni bir sitem ortaya çıkarılabilir.”

Bu sistemi…

“En iyileri bir araya getirme formülü” olarak tanımlayıp adını da koydu:

“Çatı Holding.”

Düşüncesi şu:

“Konusunda uzman firmaların birlikteliğine ihtiyaç var. Pazarlama, finans, üretim, teknoloji gibi kendi alanında yetkin firmaların bir araya gelip, tek bir tüzel kişilikte çatı holding oluşturmaları bu nedenle önemli.”

Şuna da dikkat çekti:

“Önümüzdeki salgın sonrası süreç, dünya ve ülkemiz için hem ekonomik olarak, hem de rekabet koşulları bakımından zor olacak. Görünen bu krizi ülke sanayicileri olarak kendi dayanışmamızla fırsata çevirebiliriz.”

Üzerinde durduğu şu:

“Mevcut koşullarda, teknoloji üretip dünyayla rekabet ederken zaten çok güç koşullarla karşılaşıyoruz ve başka ülkelerden daha fazla efor harcamak zorunda kalıyoruz.”

Beklentisi de şu:

“İlişkili sektörlerde oluşacak Çatı Holding dayanışmayı da sergiler.”

 

Dozerler çalıştı, köylüler yasağa takıldı

Yenişehir’in Kirazlıyayla Köyü’nde kapasite artırmak isteyen maden şirketinin arazi genişletmesi ormanlık alanı yok edeceği için köylüler karşı.

CHP ve İYİ Parti’nin milletvekilleriyle il ve ilçe kadroları da direnişlerinde Kirazlıyayla köylülerine destek veriyorlar.

Ne var ki…

Hukuk sürecini beklemeden hafriyatı bitirmek isteyen şirket kandil ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı’nın olduğu gün dozerleri araziye soktu. Engel olmak isteyen köylülerse sokağa çıkma yasağına takıldı.

 

Adımız 19 Mayıs… Nilüfer Belediyesi 19 Mayıs mesajlı rapli marş yaptı

Önce… 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkma yasağı gölgesinde kaldı ve alışıldığı gibi kutlanamadı. Fakat yine de herkes o akşam balkonlara çıkarak 23 Nisan’ı ve TBMM’nin açılış yıldönümünü kutladı.

Aynı şekilde…

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı da koronavirüs için uygulanan sokağa çıkma yasağı günlerine rastladı. 19 Mayıs’ı da alıştığımız gibi olmasa da, 23 Nisan gibi kutladık.

Kutlamalarda…

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’den gençlere bir de sürpriz geldi. Müzisyen İskender Paydaş ile ortak gerçekleştirilen projeyle gençler için Adımız 19 Mayıs adlı, için de rap tarzı da olan marş hazırlandı.

Nilüfer Gençlik Korosu ve Nilüfer Oda Orkestrası yanında Ferman Akgül, Harun Tekin, Kamufle, DJ Funky C gibi müzisyenlerin katkısıyla yapılan marşta, Türkiye’nin en iyi rock davulcularından oluşan Yıldızlar Orkestrası da yer aldı.

 

Orkestra kapıda herkes balkonda

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı sokağa çıkma yasağına gelince Nilüfer Belediyesi de kutlamayı vatandaşın ayağına götürdü.

Mahalle mahalle Nilüfer’i dolaşan üstü açık iki katlı otobüste orkestra canlı müzik yaptı. Balkonlara çıkan Nilüferliler de orkestranın çaldığı İzmir’in dağlarında çiçekler açar marşına bayrak sallayarak katıldılar.

Ataevler’de Basın Sitesi önündeki 19 Mayıs kutlamasına Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem de bayrak sallayarak katıldı.

 

Faruk Çelik’le ilişkilendirilen şirketten duyuru: Kamuyla hiçbir işimiz yok

Son günlerde… Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Devlet ve Gıda Tarım Hayvancılık eski bakanı Faruk Çelik’i siyasi amaçlı yıpratmak için ilişkilendirilen ve bazı çevrelerde faaliyetleriyle ilgili spekülasyon yapılan Hakfa İnşaat Lmt. Şti. kamuoyu açıklaması yayınladı.

2006 yılında ticari yaşamına başlayan Hakfa açıklamasında nakliye, inşaat ve tekstil sektörlerinde çalışan şirketle ilgili şu noktanın üzerinde duruldu:

“Şirketimiz, kamuyla herhangi bir ihale veya taahhüt işinde bulunmamayı prensip edinmiş ve bu ilkeye sıkı sıkıya bağlı kalarak kuruluşundan bugüne kadar herhangi bir kamu kuruluşuyla hiçbir ticari ilişki içerisinde olmamıştır.”

Açıklamada…

Şirketin tüm şeffaflığıyla, Türk Ticaret Kanunu ve diğer kanunlarda düzenlenen usul ve esaslara göre ticari faaliyetlerini sürdürdüğü ve haklarında art niyetle spekülasyon yapıldığı vurgulandı.

 

Beşli’den İmamoğlu’na otogar brifingi

Eylül ayı sonuydu… Bursa Terminali’in ilk yıllarında genel müdür olarak başarılı bir yönetim gösteren Fahrettin Beşli bizzat İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından İstanbul Esenler Otogarı’na transfer edildi.

O tarihten beri…

Çok şikayet edilen Esenler Otogarı’nı temizleyip düzen getiren Beşli son olarak asfalt ve peronları da yeniledi. Değişimi görmek için otogara gelen İmamoğlu’na da çalışmalarını anlatıp Esenler’deki yeni düzenle ilgili brifing verdi.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X