Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

Sanılanın aksine, oy hareketi en fazla AK Parti-MHP arasında!

Son dönem… Seçim sonuçlarını önceden gören araştırmalarıyla tanınan ve siyaset tablosunu iyi okuyan değerlendirmeleriyle bilinen Adil Gür geçenlerde şöyle bir yorum yaptı:

Bu seçimde yüzde 1’in yer değiştirmesi bile çok önemli.”

Böylece, partiler arasındaki oy geçişlerine yani oy hareketlerine dikkat çekti.

Bizim de aklımıza geldi: Acaba, bugün itibarıyla partiler arasında oy hareketleri ne durumda?

Soruyu…

Bursa’da yaptığı kamuoyu araştırmalarıyla dikkat çeken Betimar Genel Müdürü Gürkan Duman’a sorduk. Eldeki veriler doğrultusunda oluşturduğu oy hareketleri tablosunu önümüze serdi.

Tabloda…

AK Parti’den CHP’ye yüzde 1.08, MHP’ye yüzde 2.93, HDP’ye yüzde 0.74, SP ve BBP’nin oluşturdukları Milli İttifak’a da yüzde 0.80 oy geçişi görülüyor.

CHP’den de MHP’ye yüzde 1.56, HDP’ye yüzde 0.25, SP-BBP ittifakına yüzde 0.20 oy geçişi var.

Buna karşın…

CHP’den AK Parti’ye oy geçişi görülmüyor.

Yanı sıra…

MHP’den yüzde 1.73 AK Parti’ye, yüzde 0.63 CHP’ye, yüzde 0.13 SP-BBP’nin Milli İttifak’ına oy giderken, HDP’ye hiç oy gitmiyor.

SP vee BBP’nin oluşturdukları Milli İttifak seçmenindense AK Parti’ye yüzde 0.26, CHP’ye yüzde 0.06, HDP’ye yüzde 0.06 oy giderken, MHP’ye geçen oy görülmüyor.

DSP’den yalnızca CHP’ye oy geçişi var, o da yüzde 0.19 oranında.

DP’den oy geçişleri sürerken AK Parti’ye yüzde 0.39, CHP’ye yüzde 0.19, MHP’ye yüzde 0.18 oy kaybediyor.

Tabloda dikkat çeken noktalardan biri şu:

Seçime girecek olan geçmişin iddialı partilerinden DSP ve DP’ye hiçbir partiden oy geçişi yok. İki parti kendi seçmenlerinden kalanlarıyla siyasi yolculuklarını sürdürüyor.

CHP ve DSP’den AK Parti’ye oy geçişinin olmaması yanında, MHP’den HDP’ye, HDP’den de MHP’ye oy geçişi yok.

SP-BBP’nin Milli İttifak’ından MHP’ye oy geçişi olmaması dikkat çeken bir başka unsur.Araştırmadaki başka bir ince noktaya ise Betimar Genel Müdürü Gürkan Duman dikkat çekti:

AK Parti’den CHP’ye yüzde 1.08’lik bir oy geçişi görülüyor. Bunu Paralel Yapı ya da Cemaat adı verilen kesim olarak değerlendirmek mümkün.”

 

2 partinin seçmen tabanı çok kararlı

 

Siyasi partiler arasındaki oy geçişlerine yönelik değerlendirmeler yapan Betimar Genel Müdürü Gürkan Duman, çarpıcı bir tabloya dikkat çekti.

Tabloya göre…

AK Parti seçmeninin yüzde 82.18’i ne olursa olsun partisine oy vermekte kararlı tavır sergiliyor. Bu oran CHP seçmeninde yüzde 80.22 olarak gözüküyor.

Sonrasında…

MHP seçmeninde yüzde 58.31’e iniyor. HDP seçmeninin de yüzde 32.98’i kararlılık sergiliyor. SP-BBP ittifakının seçmeniyse yüzde 32.81 oyunu değiştirmeyeceğini söylüyor.

 

16 Mayıs’ta Gökdere’de AK Parti, Merinos’ta CHP olabilir!

 

Gelişmeyi… 21 Mayıs Salı günü bu sütunlardan duyurduk. Hem AK Parti’nin, hem de CHP’nin 16 Mayıs’ta Gökdere’de miting kararı aldıkları pazartesi günü iki il başkanıyla konuşmamız sırasında ortaya çıktı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun mitingi için AK Parti saat 14.00,Kemal Kılıçdaroğlu’nun mitingi için de CHP saat 16.00 kararı almıştı.

Kolay rastlanmayacak bu tesadüf üzerine il başkanları Torun ve Yıldız sık sık telefonla görüşüp tarih ayarlaması yapmaya çalıştılar. Ne var ki, iki genel başkanının miting programlarının yoğunluğu çözümü zorlaştırdı.

Gerçi…

Miting tarihi seçime 10 günden az kala çakışsaydı. Seçim Kurulu kura çekerek meydanı kimin kullanacağını belirleyecekti. Ama mitingler 21 gün önceye planlandığı için, meydan konusunda yetki Valilik Makamı’na geçiyor.

Yine de…

Konunun tarafları olarak AK Parti ve CHP il başkanları hem aralarında, hem sürekli genel merkezlerle sürekli görüşerek çözüm bulmaya çalıştılar.

Fakat…

AK Parti cephesi, Başbakanın programının yoğunluğu nedeniyle başka tarih bulamadı. O nedenle, CHP İl Başkanı Zafer Yıldız’a dün bir kez daha sorduk.

Söze…

Genel Merkezimize ilettik, karar bekliyoruz” diye başladı ve şunu söyledi:

Önce mitingi 23 Mayıs’a ertelemeyi düşündük. Fakat o gün İstanbul mitingi var ve o ertelenemiyor. 9 Mayıs’a çekmeyi planladık, o da bir başka mitingle çakışıyor.”

Ardından…

Genel Merkez şimdi 16 Mayıs’ı düşünüyor” dedi ve ekledi:

Valilik iki miting alanı belirlemiş. AK Parti Gökdere’de yaparsa, biz de Merinos’ta yapabiliriz. Böyle bir formül bulunabilir.”

 

Vatan 2. sıra adayı Mehmet Ali Meriç

 

Siyasi Partilerin 7 Nisan’da YSK’ya verdikleri milletvekili aday listelerinde değişiklik yapma süreleri dün sona erdi ve listeler kesinleşti.

Son gün…

Vatan Partisi’nin Bursa aday listesinde daha önce ikinci sırada bildirilen Mehmet Alanbel’in yerine Mehmet Ali Meriç ikinci sıra adayı gösterildi.

Teoman Özalp, Erdem Saker ve Erdoğan Bilenser dönemlerinde BUSKİ Genel Müdürü olarak hizmet veren Meriç 2004 sonrası Hikmet Şahin döneminde emekliye ayrılmıştı.

 

Kireçtepe Şehitliği hazır

 

Çanakkale Savaşı’nda en büyük kaybı, 4 bin 500 şehitle Bursa Jandarma Taburu verdi. Atatürk’ün ziyaret ettiği şehitliği Bursa Büyükşehir Belediyesi yeniden düzenledi.

Atatürk’ün şehitlikte çekilen fotoğrafından yapılan rölyefle 4 bin 500 Bursalı şehidin adlarının yazıldığı Anı Duvarı da oluşturulan Kireçtepe’deki Bursa Şehitliği bugün ziyarete açılacak. Bir bakıma Bursalılar bugün Çanakkale’ye çıkarma yapacak.

 

İşte Bursa’nın vefası!

 

 

Bursa Kent Konseyi Başkanı Semih Pala dün Bursa’nın vefası gösteren ziyaretler için Ankara’daydı.

Pala ilk olarak Bursa ve İnegöl’de hakimlik yaptığı için Bursa’yı iyi bilen Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit’i ziyaret etti.

Ardından da Bursa’da hakimlik yapan ve geniş bir çevresi de olan Kamu Başdenetçisi yani Ombudsman Nihat Ömeroğlu’nu ziyaret etti.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X