Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Seçim gecesi Beştepe: Erdoğan’ın yanındaki Çavuşoğlu izlenimleri!

Köşe Yazısını Dinle

Seçim geceleri… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan balkon konuşmasını AK Parti Genel Merkezi’nden yapıyor.

Fakat…

Pazar akşamı, yeniden Cumhurbaşkanı seçilince balkon konuşmasını Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yaptı. Açıklamasına göre de meydanda 320 bin kişi vardı.

İşte…

Seçim gecesi Beştepe’de yaşananları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hemen yanında olduğu görüntülere yansıyan Hakan Çavuşoğlu’na sorduk.

Önce…

Beştepe’den gördüklerini değerlendirdi:

“Gerek Türkiye sathında, gerek yurt dışındaki çok uzak ülkeleri içine alan geniş coğrafyada insanların kutlama için sokağa dökülmelerini iyi okumak gerekiyor. Azerbaycan’dan İsveç’e, Belçika’dan İtalya’ya, Fransa’dan Filistin’e, Katar’dan Afrika ülkelerine her yerde sevinç vardı.”

Gördüğü şu:

“Sayın Cumhurbaşkanımız küresel bir lider olarak teveccüh görüyor.”

Ardından…

“1950’de çok partili hayata geçtiğimizden bu yana çok seçim yaşadık. Fakat Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte daha önce hiç yaşamadığımız bir şeyi yaşıyoruz” dedi ve şu gözlemini paylaştı:

“Balkanlar’dan, Avrupa ülkelerinden, Türk cumhuriyetlerinden, islam dünyasından insanların sokağa dökülüp Erdoğan’ın zaferini kutlamaları başka bir şeye işaret ediyor.”

Gözleminin adını da koydu:

“Yıllardır Sayın Cumhurbaşkanımız için söylenen dünya lideri sözünün tescillendiği bir seçim gecesi yaşandı.”

O gece…

1 kilometre uzaktaki AK Parti Genel Merkezi’nden Külliye’ye insan seli arasından güçlükle ulaştıklarını anlatırken izlenimlerini şöyle aktardı:

“Sadece yürüyen topluluk değildi. İnsanların coşkusu, heyecanı, ellerindeki bayrakları sallayışları dikkat çekiciydi.”

Düşüncesi şu:

“Onları sokağa döken, muhalefet partilerinin söylemleri. İntikam, yargılama gibi söylemleri, hor görülmeyi, cahillikle yaftalanmayı, hakaretleri sessiz çoğunluk içlerine atmışlar. O gece onu gördüm.”

Çavuşoğlu: Milletimiz istikrara oy verdi

Hakan Çavuşoğlu… Sandıktan çıkan seçim sonuçlarını değerlendirirken, şunun altını çizdi:

“Sayın Cumhurbaşkanımız, cumhurbaşkanı olarak girdiği seçimlerdeki en yüksek oyu 28 Mayıs’ta aldı.”

Sandığın mesajını şöyle okudu:

“Güçlü bir yürütme ve Meclis’te yasal düzenlemeleri yapacak, uyum içinde çalışacak bir görüntü ortaya çıktı. Türkiye 20 yıldır yapılan hizmetleri gördü. Milletimiz istikrara oy verdi.”

Hatay’ı Bursa değiştirdi: Büyükşehir ve belediyelerin payı büyük

Pazar gecesi… Televizyon ekranlarında seçim sonuçlarını izlerken, Hatay rakamları dikkatimizi çekti.

Tabloya göre…

14 Mayıs’taki Cumhurbaşkanı seçiminde Hatay’da oyların yüzde 48.1’ini Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 48’ini Recep Tayyip Erdoğan almış.

28 Mayıs’ta…

Recep Tayyip Erdoğan oy oranını yüzde 2.1 arttırıp 50.1’e ulaşmış. Oyunu yüzde 1.8 arttıran Kemal Kılıçdaroğlu ise 49.9’da kalmış.

Bu da

Tam anlamıyla bıçak sırtı sonuç demek.

Büyükşehir Belediyesi son iki dönem CHP’li olan Hatay’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oylarını arttırıp seçimden birinci çıkması dikkat çekici.

İşte…

Bu artışta, 6 Şubat’taki büyük depremden bu yana Hatay’ı ayağa kaldırmak için canla başla çalışan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş çok emek verdi. Aynı şekilde, bu sonucun değişmesinde ve ilçe belediyeleriyle sivil toplum örgütlerinin de büyük payı var.

Hatay
sonucunun değişmesini biz böyle gördük.

Davut Gürkan’ın haklı sevinci: Sandıkları doldurdu

En zor dönemde AK Parti İl Başkanı oldu… Geçim sıkıntısının AK Parti oylarında gerilemeye yol açtığı görülüyordu.

Fakat…

Davut Gürkan bildiğimiz titizliği ve planlama anlayışıyla çalıştı.

Önce ocak ayındaki mitingde meydanı doldurdu. 14 Mayıs’ta milletvekili oylarının erimesini en düşük seviyede tuttu, Cumhurbaşkanı seçimini önde bitirdi.

Pazar akşamı, sandıkları doldurdu ve arkadaşlarıyla sevinmeyi hak etti.

Seçim anketlerinde Türkiye’nin yıldızı oldu: Alkışlar Betimar’a

Kamuoyu araştırması… Yapmak üzere Bursa merkezli firma olarak yola çıkan, güvenilir çalışmalarla hızla büyüyen ve Ankara’da ofis açan BETİMAR Genel Müdürü Gürkan Duman’ı bu yolda gururla izliyoruz.

Yıllar önce…

Rahmetli Selçuk Köylüoğlu’nun yanında başladığı kamuoyu araştırması alanında kendini çok geliştirdi. 2014’ten beri de her seçimi önceden tam isabet tahmin ediyor.

14 Mayıs’ta…

Cumhurbaşkanı Seçimi araştırmasında Recep Tayyip Erdoğan için yüzde 49.1 tahmini yaptı, sandıktan yüzde 49.2 çıktı. Kemal Kılıçdaroğlu için yüzde 45 öngördü, 44.88 çıktı.

28 Mayıs için de…

Erdoğan’ın yüzde 52.19, Kılıçdaroğlu’nun 47.81 oy alacağını tahmin etti. Sandıktan Erdoğan’a yüzde 52.18, Kılıçdaroğlu’na da 47.82 oy çıktı.

Tanıdığımız için biliyoruz…

Alkışı hak eden Gürkan şimdi 0.1’i neden bulamadığını araştırıyordur.

Faruk Çelik’e geçmiş olsun

Artvin’de… Seçimin kaderini değiştiren saha çalışması yaptı. AK Parti Artvin Milletvekili Faruk Çelik, ikinci tur oylama için de sahada çalıştı.

Pazar akşamı…

Sonuçlar belli olunca, bir grup partiliyle AK Parti Artvin İl Başkanlığı’ndan çıkıp Valilik önündeki meydana gitmek istediğinde, taşlı-sopalı grubun saldırısına uğradı.

Yaşananları “İlkelce bir saldırıydı” diye tanımlayan Faruk Çelik’e geçmiş olsun.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X