Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

Seçimin sürprizi: AK Parti ile Saadet işbirliğini konuşuyor!

Sürpriz haber Ankara’dan geldi: AK Parti ile Saadet Partisi arasında seçim işbirliği görüşmeleri önemli bir aşamaya geldi.

Gerçi…

7 Haziran’da en yüksek oyu almasına karşın tek başına iktidar olma şansı elde edemeyen AK Parti’nin 1 Kasım’da yenilenecek seçimden yine tek başına iktidar çıkabilmek için bazı özel formüller ve buna dayalı seçim işbirliği projeleri geliştirdiği bir süredir medyada yer alıyor.

Hatta…

Batı kentlerindeki milliyetçi oyları arttırmak amacıyla Doğu’da Kürt oylarını riske edip açılımı buzdolabına kaldıran AK Parti’nin işbirliği için Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi ile işbirliği yolları aradığı gazetelerde yazılıyor.

Nitekim…

Seçim hükümetine MHP’den Tuğrul Türkeş ile BBP’nin eski genel başkanı Yalçın Topçu’nun alınmaları bile bu proje kapsamında kabul ediliyor.

Ne var ki…

Türkeş’in bakanlık davetini kabul etmesine MHP’nin verdiği tepkinin benzerini BBP eski genel başkanı Topçu’ya gösterince BBP ittifakı gündemden çıktı.

Buna karşın…

Ankara’dan hafta sonunda gelen haber AK Parti ile Saadet Partisi arasındaki seçim işbirliği görüşmelerinin ciddi gelişmeler sağladığını ve önemli bir aşamaya gelindiğini bildiriyor.

Haberde ayrıntılar da var:

AK Parti adına görüşmeleri Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından özel görevlendirmeyle, önceki süreçte AK Parti-MHP koalisyon görüşmelerini de yürüten ve eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olan Faruk Çelik’in yürüttüğü özellikle vurgulanıyor.

Görüşmeci özelliği yanında uzlaşmacı ve ikna edici yanıyla da tanınan Çelik’in cumartesi günü AK Parti kurultayında MKYK’ya seçilmesinin görüşmelerde elini rahatlattığı yine konuşulanlar arasında.

Söylenenlere göre…

AK Parti kurulurken SP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden ayrılıp AK Parti’ye katılan Faruk Çelik, eski partisiyle görüşmeleri SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak ile yürütüyor.

Görüşmelerin…

AK Parti’nin MYK olarak adlandırılan yeni Merkez Yürütme Kurulu’nun göreve başlamasından sonra iki parti arasında resmiyete dönüşmesi bekleniyor.

 

AK Parti-SP işbirliği ne getirir?

 

Cumartesi günü kurultayda 2001 kuruluş ruhu vurguları yapan AK Parti, bir anlamda fabrika ayarlarına dönmeyi hedefliyor. Bu noktada içinden doğduğu ve büyük ölçüde aynı tabana sahip olduğu SP’yi seçim işbirliği için en yakın parti görüyor.

Kaldı ki…

7 Haziran seçiminde AK Parti yüzde 40.9’a inerken SP ilk kez yüzde 2.1’e çıktı. Bursa’da da AK Parti’nin yüzde 43.86 oyuna karşılık SP yüzde 3.21 oy aldı.

Siyasette 2 ile 2’nin toplamı 4 etmiyor, ama siyasi sinerji ortaya çıkardığı da gerçek.

 

AK Parti listelerinde SP’li 45 aday

 

Söylentilere göre, AK Parti ile Saadet Partisi arasında önemli aşamaya gelen seçim işbirliği görüşmelerinde adaylık konuları da ele alınıyor.

Örneğin…

AK Parti listelerinde SP’den 45 adayın yer alması, bunlardan 5’inin seçilebilir sıralarda olması bekleniyor.

Bu kapsamda…

AK Parti’nin Bursa listesinde de SP’den 1 aday olması bekleniyor. Ancak SP’li adayın AK Parti Bursa listesindeki yerinin belli değil.

 

Kurultaydaki dedikodu: Torun, Soylu’ya ne dedi?

 

​AK Parti kurultayındaki dedikoduyu dün bu sütunlarda aktardık… AK Parti Bursa delegasyonu arasında küçük çaplı da olsa “Faruk Çelik adını çizme” operasyonu yapılmak istendiği, Teşkilat Başkanı Süleyman Soylu da bunu yakalayınca Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun’a sert bir konuşma yaptığı söyleniyordu.

Dün o konuşmanın fotoğrafını da yayınladık.

Bunun üzerine…

AK Parti İl Başkanı Cemalettin Torun aradı ve o konuşmaya açıklık getirdi.

Söze…

“Birileri Teşkilat Başkanımıza bir şeyler söylemiş. Beni telefonla arayınca salonda yanına gittim” diye başladı ve şunu söyledi:

“Sayın Soylu’ya hepsinin dedikodu olduğunu, Faruk Çelik Bakanımıza böyle bir operasyon yapmamızın söz konusu olmadığını söyledim, dedikodulara itibar etmemesini istedim. Bildikleri varsa gereğini yapacağımı söyledim.”

Şöyle devam etti:

“Sayın Çelik’in 7 Haziran’da milletvekilliği sona erince kurultaya katılabilmesi için Bursa delegeliğini ben önerdim. Hiç böyle şey yapar mıyım? Bunları Sayın Soylu’ya anlattım.”

Üzüntüsü şu:

“Bursa’nın 49 delegesi var, 1 kişiye bile Faruk Beyin çizilmesini söyleseydim zaten hemen duyulurdu. Böyle ucuz politikalarla işim olmaz.”

Ayrıca…

Bursa delegeleriyle aynı sandıkta 85 oy kullanıldığını, Faruk Çelik’e 84 oy çıktığını “bunun da söylediklerinin kanıtı olduğunu” ifade etti.

Bu arada…

MKYK yedek liste 25. sırada yer alan Ahmet Kılıç oyların sayımından sonra çiziklerle 1. yedek oldu.

 

Çifte üyeliğe açıklama

 

10 yıldır CHP Osmangazi delegesi olan Mustafa Gürmeriç’in AK Parti’de üye görünmesi nedeniyle Aktarhüssam’daki delege seçimine katılamamasına tepkisini bu sütunlarda aktardık.

AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz aradı ve “Yargıtay’ın çifte üyelikleri tespitinden sonra 2013 yılında Mustafa Gürmeriç’in üyeliğini düşürdük” dedi.

Teknik boyutu böyle, ama Gürmeriç’in haberi yokken başka partiyle nasıl üye olduğu anlaşılamadı.

 

Kılıçdaroğlu tepkileri gördü, CHP İl’e de gidiyor

 

Haberi duyduğumuzda şaşırmıştık… Ankara’nın yoğun gündemine karşın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nın işadamlarıyla buluşmak üzere 14 Eylül Pazartesi günü Bursa’ya geleceğini 11 Eylül Cuma günü “Kılıçdaroğlu’nun sürprizi: 3 saatlik ziyaret programı” başlığıyla bu sütunlarda duyurduk.

Ardından…

CHP örgütünden parti örgütünü dışlayan programa tepkiler yükseldi. Hatta programı eleştirip Kılıçdaroğlu’ndan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki organizasyona gelmemesini isteyenler oldu.

Buna karşın…

CHP Genel Merkezi vazgeçmedi, ama programa bazı eklemeler yaptı.

Buna göre…

CHP lideri bugün saat 15.00 sıralarında Ankara’dan hareket edecek. Kılıçdaroğlu saat 19.00 sıralarında CHP İl Başkanlığı’na gelip önce burada partililerle sohbet edecek.

Ardından…

Planlandığı gibi işadamlarıyla buluşmak üzere saat 20.00’de, BTSO’ya geçecek olan Kılıçdaroğlu toplantı sonrası Balıkesir’e hareket edecek ve yarın sabah da Balıkesirli işadamları ile buluşacak.

Bu akşamki toplantı organize eden BTSO ise yer sıkıntısı nedeniyle CHP’den katılımı kısıtlı tuttu, 5 milletvekili ile İl Başkanı’nı davet etti.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X