Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Şehir Hastanesi metrosunda hedef büyüdü: Bu yıl ihale, 2021’de temel

Gerçi… Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş her ortamda konuyu Ankara gündemine getiriyordu ve Bursa adına istiyordu.

Başta…

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu olmak üzere AK Parti Bursa milletvekilleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile her görüşmede dile getiriyorlar, üst bürokrasiye tekrarlıyorlardı.

Bu sütunlarda…

Burulaş Genel Müdürü Mehmet Kürşat Çapar’la sohbetimizi aktarırken “Bursaray’ı Şehir Hastanesi’ne uzatma projesini Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi gündeminde onay beklediğini” pazartesi günü yazmıştık.

Yapılan bu girişimlere…

Hatta alınan sözlere karşın, bugüne kadar tüm raylı sistem yatırımlarını kendi yapan, finansmanı kendi bulan Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ilk kez Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emriyle Ankara’dan jest görmesi sürpriz oldu.

O nedenle…

Bursaray’ı Emek-Geçit-Balat-Gar güzergahıyla Şehir Hastanesi’ne uzatacak proje, dün de vurguladığımız gibi Bursa için çok büyük önem taşıyor.

En azından…

Bursa halkına “Ankara bizi görüyormuş” morali oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve konuyu Ankara gündeminde tutan milletvekilleri için müthiş bir motivasyon kaynağı oluşturdu.

Koca bir kente umut geldi.

Bunu sağlayan adımı atan, metroyu Şehir Hastanesi’ne uzatacak projenin Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Genel Müdürlüğü tarafından üstlenilmesini sağlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da teşekkür borçluyuz.

Önümüzde…

Hiç de kolay olmayan yeni bir süreç başlıyor. Karar Resmi Gazete’de yayınlandı, artık dönüşü yok, ama her şey bitmiş değil.

Şimdi…

Atılan adım ve alınan kararla birlikte Büyükşehir’in de hedeflerini revize ettiği izlenimi alıyoruz. Daha açık ifadeyle, hedefi büyüttüğünü anlıyoruz.

Örneğin…

Bu saatten itibaren tüm gücüyle Şehir Hastanesi metrosu ihalesinin bu yıl içinde yapılmasını sağlamaya kilitlendi.

Eğer…

Başka bir yatırımdan aktarılacak 1 liralık iz bedeliyle bile ihale yapılırsa 2021 bütçesine ödenek konur, ocak ayında da temel atılır. Bu da hiç zor değil.

 

T2 ihalesi krediye bağlı

 

30 Ekim 2015 günü, Kent Meydanı-İstanbul Caddesi-Terminal tramvay hattı ihalesinin sözleşme imza töreni yapılırken 800 günde bitme koşuluna karşın 1.5 yılda tamamlanacağı açıklandı.

Aradan 4.5 yıl geçti, T2 hattı henüz bitmedi. Sorunların bir kısmı müteahhit sıkıntısından, bir kısmı başka nedenlerden kaynaklandı.

Şimdilerde…

Martta yeniden ihale için çalışma yapılıyor. Ancak, kredi konusunda da Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın girişimleri var. Çözülebilirse, ihale mart ayına yetişecek.

 

BBP 6 ili pazar günü Bursa’da topluyor, Destici de program için geliyor

 

Bir yanda… CHP’nin tamamlanan, İYİ Parti’nin devam eden, AK Parti’nin başlama aşamasında kongre süreçleri var. Bir yanda, rahmetli Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın vefatının 10. yıldönümü nedeniyle SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun da katılımıyla bu akşam Merinos’ta anma var.

İşte…

Bu siyasi hareketliliğe Büyük Birlik Partisi de katıldı.

BBP İl Başkanı Salih Uçak, İl Sosyal İşler Başkanı Mesut Altay ve Nilüfer İlçe Başkanı Mustafa Aydın’la ziyarete gelen BBP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Alfatlı şu bilgiyi verdi:

“Pazar günü Yıldırım’daki Barış Manço Kültür Merkezi’nde saat 10.30’da başlayacak ilk bölümde Genel Başkanımız Sayın Mustafa Destici Türkiye ve dünya gündemini değerlendirecek.”

Şunu da ekledi:

“Öğleden sonra Bursa’nın yanı sıra Balıkesir, Bilecik, Kütahya, Yalova, Çanakkale’den gelecek teşkilatlarımızla istişare edeceğiz.”

Nisan ayında da tüm teşkilatlarla istişare edilecek.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la İzmir Kınık’ta buluştu

 

Fotoğrafın farklı bir öyküsü… Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer, daha önce İzmir’in Kınıklı ilçesinde görev yapıyordu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen pazar günü Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu açılışını yapmak için İzmir’e gitti, açılış sonrası Kınıklı’yı ziyaret etti.

İşte…

O ziyarete, eski görev yeri Kınık yöneticilerinden gelen davetle katılan Mudanya Kaymakamı Faik Oktay Sözer program sırasında da Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir arada olma fırsatı yakaladı.

Bu da fotoğrafa yansıdı.

 

 

Nijer çöllerinde sağlık dağıtan Gönüllüler, televizyon programında yarıştı

 

Aralarında… Kızılay Bursa Şubesi Yönetim Kurulu’nda birlikte görev yaptığımız Bursa Şehir Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür Yardımcısı Nesrin Demirkan da vardı.

Kısa adı TİKA olan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Sağlık Gönüllüleri Derneği’nin organizasyonuyla sağlık gönüllüleri ocak ayı başında sağlık dağıtıp destek olmak için Nijer çöllerine gittiler.

Türkiye’nin yaptırdığı hastanenin teslimi nedeniyle o çöllerde geçmişte de görev yapan Demirkan, gruba Başhemşire olarak katıldı.

İşte…

Ocakta Nijer çölünde insanlara sağlık dağıtan Gönüllüler bugün TRT1’de yayınlanacak Aileler Yarışıyor programıyla ekrana gelecekler.

Saat 13.00’te başlayacak yarışma programının çok renkli geçtiği çekimlerdeki eğlenceli fotoğraflardan anlaşılıyor.

Anladığımız kadarıyla…

Yarışma programında, Afrika’da görev yapan Gönüllüler’in başarısıyla yine Afrika’daki ihtiyaç sahipleri kazandı.

 

Bursa’ya her yatırım altın değerinde

 

Farklı kimlikler arasak da değişmeyecek bir şey var: Bursa bir sanayi kenti ve bu kolay değişmez.

Üstelik…

Ülke ekonomisine katkı sağlayan, döviz kazandıran, istihdamı karşılayan işletmeler bu kentin sanayi bölgelerinde üretim yapıyor.

Onlardan biri de, Robert Bosch firması. Yerli gereksinim yanında ihracata çalışan Bosch CEO’su Steven Young da aramızdan biri. Sık sık Bursa’ya gelip programlara katılıyor.

Son gelişindeki Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı ziyaretinde yeni yatırımı konuştu.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X