Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Şehir Hastanesi metrosunda yıldırım gibi yeni ihale: 6 firmayla 5 Mayıs’ta

Köşe Yazısını Dinle

İlk haber… Bursa için sürpriz oldu. Bursaray’ı son durak Emek’ten Balat’ta hızlı trenle Şehir Hastanesi’ne uzatacak metro hattı için 27 Ekim’de yapılan ve Söğüt İnşaat-Taşyapı İnşaat ortaklığının 1 milyar 607 milyon 824 bin liralık teklifiyle kazandığı ihale Ege Gökmen İnşaat-Günfalt İnşaat ortaklığı itirazı üzerine Danıştay 13. Dairesi’nce iptal edildi.

Gelişme üzerine…

AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin harekete geçti ve Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Yalçın Eyigün’le görüştü.

Görüşmede…

“Bursa bu zaman kaybından zarar görecek” diyen Esgin’e, Eyigün de “1 ay içinde yeni ihaleye çıkıyoruz” cevabı verdi.

Eyigün ayrıca, ilk ihalede 42 ay olan bitiş süresinin yeni ihalede 24 ay olacağını açıkladı. Biz de bilgilere 28 Nisan günü bu sütunlarda yer verdik.

Sonrasında…

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş hastanede Covid tedavisi gördüğü odadan aradı ve yakından takip ettiği sürecin bilinmeyenlerini anlattı.

29 Nisan günü aktardığımız değerlendirmelerinde Başkan Aktaş özellikle yeni ihalede sürenin 42 aydan 24 aya inmesini önemsiyor ve “Bursa’nın hayrına” sözüyle yorumluyordu.

Derken…

Cuma akşamı Ankara’dan gelen sürpriz yeni bilgiyle heyecanlandık.

Çünkü…

Yeni ihaleye 1 ay içinde çıkılacağı beklenirken, Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü süreci hızlandırıp, 5 Mayıs Çarşamba günü saat 10.30 için 6 firmaya ihale daveti çıkardı.

Davet edilen o 6 firma ise ihale kayıtlarında şöyle yer aldı: Çelikler, Gülermak Kolin, Söğüt, Makyol, Taşyapı.

İlk ihaleye…

Söğüt ve Taşyapı birlikte girmişler ve en iyi teklifi vermişlerdi. İki firma da ihaleye ayrı ayrı davet edildiler, ama yine birlikte hareket edip ortak teklif vermeleri söz konusu.

Zaten…

Şehir Hastanesi Metrosu için Balat’ta çok büyük şantiyeyi birlikte kurdular, yeni araçları bile aldılar.

 

İnegöl Hocaköy Barajı’na tamamlama ihalesi

İnegöl’ün içme suyu gereksinimini 2050’ye kadar karşılamak üzere 2016’da temeli atılan Hocaköy Barajı 2019’da yarım kaldı.

Son dönemde…

Barajın tamamlanması için AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sonra Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile görüştü.

Görüşme sonrası da, 1200 gün iş planlamasıyla tamamlama ihalesi için sürecin başladığını açıkladı.

 

Gençlik siyaseti ısınıyor: AK Gençlik’ten CHP Gençlik’e çarpıcı soru

Bursa siyasetindeki sessizlik CHP’de İsmet Karaca’nın, İYİ Parti’de Selçuk Türkoğlu’nun il başkanı olmalarıyla bozuldu ve muhalefet ateşi yükseldi.

AK Parti de Davut Gürkan’ın il başkanı olmasıyla sahaya çıktı. Gürkan eleştirilere cevap verdiği gibi, karşı hamleler de yaptı.

Şimdi de…

AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Ömer Faruk Temiztürk’ün CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Fatih Yalçın Yazıcı’ya sorusuyla gençlik siyaseti ateşi yükseldi.:

“Sözde soykırımla alakalı CHP Bursa İl Gençlik Kolları Başkanı Fatih Yalçın Yazıcı; Biden, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve HDP Eşbaşkanı Pervin Buldan gibi mi düşünüyor?”

Ardından…

AK Gençlik bildirisinde “Sözde muhalif CHP Gençlik Kolları, ülke çıkarlarımıza ters hareket eden ‘abilerine’ ses çıkarmaktan neden korkuyor?” denilerek siyaset ateşi yükseltildi.

 

Esgin’e Karadeniz’den sonra Akdeniz görevi

AK Parti’nin kendine özgü yapılanma yönetimi anlayışı var. Bu kapsamda, Genel Merkez bünyesindeki başkanlıklarda her bölge ve her il için koordinatör atanıyor.

Ancak…

Teşkilat ve belediyelerle ilgili olan Yerel Yönetimler koordinatörleri öne çıkıyor.

Bu kapsamda…

Son 2 yıl Karadeniz Bölge Koordinatörü olarak görev yapan Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin bu defa Akdeniz Koordinatörü oldu.

 

TDP Bursa’nın ilk konuğu Kadın Kolları Genel Başkanı Ceylan oldu

Geçen ay… Bülent Çelik’in İl Başkanı atanmasıyla Bursa’da yeniden yapılanan Mustafa Sarıgül liderliğindeki Türkiye Değişim Partisi, yeni üye katılımlarıyla da büyüyor.

Böyle bir atmosferde…

TDP Bursa’nın ağırladığı ilk konuk Kadın Kolları Genel Başkanı Canan Ceylan oldu. Kadın Kolları MYK’dan bazı isimlerle gelen Ceylan, kısa ziyareti sırasında yapılanmayla ilgili bilgiler alırken mesajlar da verdi.

Örneğin…

Vatandaşın yüzünün TDP iktidarında güleceğini söyleyen Ceylan, 81 ilde aynı anda tarım, ürerim ve istihdam hareketi başlatacaklarını ifade edip “Açılacak fabrikaların bacalarından duman tütecek, evlerde taş pişen kazanlarda aş pişecek” dedi.

Siyasete de mesaj verdi:

“Siyasetin dili değişecek ve sevgi olacak. Gençlerin, kadınların geleceği değişecek. Her kadın kendi ayakları üstünde duracak.”

 

MHP’den ‘rahatsız etmeden’ yardım tarzı

Ramazan ayının yarısını geçtik, bayrama doğru yaklaşıyoruz. Yardım kuruluşları, belediyeler ve kamu kurumları yanında siyasi partiler de ramazanın manevi iklimine göre faaliyetler yapıyorlar.

Örneğin…

“Bölüşürsek tok oluruz” kampanyası başlatan MHP Osmangazi yöneticileri belirlenen ihtiyaç sahiplerinin kapılarına içinde erzak alışverişi yapabilecekleri hediye kartları olan zarflar bırakıyorlar.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X