Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Şehir Hastanesi’nde, göğüs kemiği kesilmeden ‘hibrit’ kalp ameliyatı!

Köşe Yazısını Dinle

4 Ağustos’ta… Hizmete girişinin dördüncü yılını tamamlayacak.

Başlangıçta…

Kent merkezine uzaklığı nedeniyle bizim de yerini eleştirdiğimiz Bursa Şehir Hastanesi, açılışından bugüne verdiği sağlık hizmeti yanında, Başhekim Doç. Dr. Dursun Topal ve ekibinin doğru yönetimiyle kentin güvencesi oldu.

Bursalılar da…

Sağlık hizmeti için yolları aşıp Şehir Hastanesi ulaştılar.

Bunda…

Deneyimli kadrolar ve son teknoloji cihazlarla verilen sağlık hizmetinin kalitesi de çok önemli oldu elbette. Nitekim, pandemi sürecinde Bursa’nın sağlık yükünün önemli bölümünü üstlendi.

Son dönem…

Organ nakli akreditasyonu ve kalp ameliyatlarına ilişkin uygulanan tekniklerle Türkiye genelinde sık sık gündem olan Bursa Şehir Hastanesi geçtiğimiz günlerde bir büyük başarıya daha imza attı.

Tıbbi terminolojide…

Minimal İnvaziv Kalp Cerrahisi olarak adlandırılan kalp ameliyatı sistemi var. Bu sistem hibrit kalp ameliyatı olarak da anılıyor.

İşte…

Bu yöntem, geçtiğimiz günlerde Şehir Hastanesi’ne başvuran bir kadın hastaya umut oldu. Hastanın damarını, aynı zamanda kalp uzmanı olan Başhekim Doç. Dr. Dursun Topal açtı.

Stent takılan damara ameliyatı da Kalp-Damar Cerrahı olan Doç. Dr. Nail Kahraman yaptı.

Peki…

Hastaya uygulanan ve kalp ameliyatında yeni teknik olduğu vurgulanan Minimal İnvaziv Kalp Cerrahisi yöntemi neyi değiştirdi?

Sorumuza…

Bursa Şehir Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Dursun Topal şu cevabı verdi:

“Bu tekniğe kısaca ‘hibrit kalp ameliyatı’ demek mümkün.”

Tekniğin özelliğini de açıkladı:

“Kalp ameliyatlarında hastanın ‘iman tahtası’ olarak da adlandırılan göğüs kemiği kesilir. Bir çeşit kapalı yöntem olan bu by-pass ameliyatını arkadaşlarımız göğüs kemiğini kesmeden, küçük kesilerle kalbe ulaşarak gerçekleştirdiler.”

Mutluluğu ise şu:

“Kalp cerrahisinde yeni bir tekniği Şehir Hastanesi’nde gerçekleştirdik.”

 

Hayırseverin inşaat gururu ve huzuru

Son dönem… Mahallelerde sağlık ocağı olarak bilinen Aile Sağlığı Merkezleri’ni  hayırsever katkısıyla yenileyip modern ortamlara en çok dönüştüren ilçe olarak Yıldırım dikkat çekiyor.

Nitekim…

Fidyekızık Mahallesi’ndeki Nurten Oğuz Gültekin Aile Sağlığı Merkezi inşaatını, hayırsever Nurten Gültekin gezdi. Yıldırım İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ferhat Ekinci’den bilgi alan Gültekin inşaattan huzurlu ayrıldı.

 

Onların dostlukları siyasetten önce, siyasette de birlikte yürüyorlar

Hafta başında… AK Parti’de, 14 Mayıs’ta seçilen milletvekillerinin 28 Mayıs seçiminden sonra mazbatalarını almaları eğilimi vardı.

Böylece, “milletvekillerinin çalışmayı sürdürmelerinin amaçlandığı” anlaşılıyordu. Mazbatasını alan Ankara’ya gittiği için, seçim sahası boş kalacaktı.

Ne var ki…

TBMM’de yeni dönem ilk oturumu için salı günü konuşulunca planlar değişti. Bursa milletvekilleri de Uluyol’daki Adliye Sarayı’nda düzenlenen törenle mazbatalarına kavuştular.

Törende…

AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan’ın, Mustafa Yavuz’a mazbatasını verişini yansıtan fotoğraf daha fazla ilgimizi çekti.

Bir kere…

Çok eski dostlar. Hatta, Gürkan’ın avukatı olarak vekaleti Yavuz’da.

Siyasette de…

Birlikte yol yürüyorlar. Yavuz milletvekilliği öncesi AK Parti İl Başkanvekili olarak İl Başkanı Gürkan’ı temsil ediyordu.

 

Birlikte siyaset yaptılar, birlikte sonuca ulaştılar

Siyasette… Yol arkadaşlığının ayrı bir önemi var. Çünkü, güvene dayanıyor.

Hasan Toktaş ve Selçuk Türkoğlu arasındaki dostluk da işte tam bunu anlatıyor. MHP’de birlikte siyaset yaptılar, İYİ Parti’ye birlikte geçtiler. Her adımı birlikte attılar.

Sonunda…

14 Mayıs’ta ikisi de İYİ Parti’den Bursa Milletvekili seçildi. Mazbatalarını alırken, sonuca birlikte ulaşmanın mutluluğu yüzlerine yansıyordu.

 

Artvin’deki sonucu değiştirdi, seçimin ertesi günü hizmetlere başladı

Bursa’da… Siyasetin içinde olsa da, hiç ilgilenmese de Faruk Çelik’i bilmeyen yoktur. Gerçek anlamda, vatandaş siyaseti ustası olan Çelik, aynı zamanda hizmet siyaseti denince de akla ilk gelenler arasında.

Nitekim…

2 dönem siyasi tayinle gittiği Şanlıurfa Milletvekilliği sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından baba ocağı Artvin’e yine siyasi tayinle gitti.

Gittiğinde…

Araştırmalarına göre Artvin’de iki milletvekilliğini de CHP’nin alacağı görülüyordu. Çok çalışan, teşkilatları da çok çalıştıran Faruk Çelik sahayı çıkınca 1 milletvekili AK Parti, 1 milletvekili CHP kazandı.

Böylece…

Artvin’de seçim sonucunu değiştiren Çelik, hizmete de başladı.

Önce…

Artvin Ticaret Borsası için Ankara’dan olur çıkardı. Artvin merkezdeki Livaneli Küçük Sanayi Sitesi için de Cumhurbaşkanlığı onay verdi.

 

Bilecik’te ikinci döneme hızlı başladı

Daha önce de yazdık… Halil Eldemir’in doğum yeri Bilecik, ama çocukluğu dahil tüm yaşamı Bursa’da geçti. İşi ve aile büyükleri Bursa’da.

Önceki dönem, AK Parti Bilecik Milletvekili olarak doğduğu kente hizmet etti. Geçen dönem Sağlık Bakan Yardımcısı olarak Türkiye için önemli işler yaptı.

Şimdi…

Bilecik Milletvekili olarak ikinci dönemine başladı. Ayak basmadık yer bırakmıyor, yüksek tempoyla çalışmaya devam ediyor.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X