Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Şekillenen siyasete AK Parti hamlesi: Kongreler temmuzda yıldırım hızıyla

Gerçi… Mart ayından bu yana gündemin ön sırasına koronavirüs ve bununla mücadele öne çıktığı için siyaset sokaktan çekildi, ama bu çekilme ya da sessizlik siyasetin durduğu anlamına gelmiyor.

Nitekim…

Anormal bir hızla normalleşme sürecine girdiğimiz şu günlerde siyasetin kendine özgü işleyişi sürüyor.

Üstelik…

Bu dönemde iktidardaki AK Parti’den kopanların ana gövdesini oluşturduğu iki yeni siyasi parti kuruluşu için çalışmalar devam ediyor.

Bu partilerden…

Ahmet Davutoğlu liderliğindeki Gelecek Partisi il başkanı ve yönetimlerini açıkladı, tam ilçe teşkilatlarını oluşturacağı sırada pandemi süreci başladı.

Ali Babacan liderliğindeki DEVA Partisi ise kuruluş aşamasında salgına yakalandığı için, Genel Başkan Yardımcısı Elif Esen’in tanımlamasıyla “dijital ortamda kurulan ve teşkilatlanma görüşmelerini dijital ortamdan yapan ilk parti” olma özelliği kazandı.

İşte…

Bir yandan yeni partilerle siyasetin şekillendiği bu süreçte, Ankara’da partilerin iç bünyelerinde bazı gelişmeler de yaşanıyor.

Örneğin…

Çalışmalarına yeniden başlayan TBMM, şu günlerde başkanını seçecek. Bu noktada, Prof. Dr. Mustafa Şentop’un AK Parti tarafından yeniden aday gösterip göstermeyeceği Ankara kulislerinde merak ediliyor.

Yine…

Bir süredir dillendirilen hükümet değişikliği ya da yenilemesi beklentileri de kulislerde birkaç gündür giderek yükseldi. Hatta, önceki gece “Cumhurbaşkanı Kararları” başlıklı korsan hükümet listesi bile sosyal medyada dolaştı.

Tüm bunlar olurken…

AK Parti Genel Merkezi yeni bir dönemin başlangıcında ertelenen kongreleri tamamlamak üzere harekete geçti. Kulağımıza gelenlere göre ilçe kongrelerinin temmuz ayındada yıldırım hızıyla bitirilmesi eğilimi var.

Öyle ki…

Ağustos ayının ortasında il kongresi ve eylül ayı bitmeden de kurultay yapılması yönünde planlama hazırlıklarının başladığını duyuyoruz.

Konuştuğumuz Ankara’daki dostlar, AK Parti Genel Merkezi’nin bu eğilimi teşkilatlarla görüşmeye başladığını ve istişarelerle yeni kongre takvimi belirleneceğini söylediler.

 

Kongrelerde ‘değişim’ beklentisi var

Takvime göre… AK Parti kongreleri 29 Şubat’ta Orhaneli ve Büyükorhan’la başlayacaktı, ama dağ yöresinde şehit cenazesi olunca 4 dağ ilçesi ertelendi.

Sonrasında…

7 Mart’ta Mustafakemalpaşa ve Karacabey, 8 Mart’ta Yenişehir ve İznik kongreleri yapıldı. Sonraki kongreler, salgın nedeniyle ertelendi.

Şimdi takvim yeniden belirleniyor.

Ancak…

AK Parti Genel Merkezi’ndeki gelişmelere kulağı delik dostlar şunu söylediler:

“Pandemi dönemi yeniden gözlemleme fırsatı verdi, teşkilatlarda değişim olabilir.”

 

Babacan’ın DEVA Partisi’ne Bursa’dan yapılan başvuru 2 bini geçti

Memleketi Bursa’nın teşkilatlanma sorumluluğunu üstlenen DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın bugün Bursa’ya gelip pazartesi akşamına kadar yüz yüze görüşmeler yapacak.

Arayıp…

“Bursa’da durum nedir?” diye sorduğumuzda şunu söyledi:

“Bursa’dan aldığımız başvuru sayısı 2 bini geçti. Bu insanlar DEVA Partisi’nde yer almak istedikleri için başvurdular.”

Ardından…

“Başvurular, partinin ana akım yaklaşımını yansıtan havuz oluşturdu” deyip devam etti:

“Bir kere, çok değişik mesleklerden başvuru var. Yaş gruplarından da öyle. Genç, orta yaşlı, yaşlı her yaş kategorisinde insan DEVA Partisi’nde siyaset yapmak istiyor. Yine çok sayıda kadın başvurusu var.”

En kritik soruyu yönelttik:

“Bursa’da temas halinde olduğunuz kimler var?”

O da cevap verdi:

“Belli bir isim yok. Elimizde büyük bir liste var ve her başvuranı önemsiyoruz. İlk görüşmelere başladık, yakında da heyet halinde görüşeceğiz.”

 

DEVA Partisi’nde 3 kriter

Bursalı bir ekonomistken siyasetin kazandığı DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın’a, başvurular arasından teşkilatları oluştururken neye dikkat ettiklerini sorduk.

O da kriteri açıkladı:

“En önemli kriterimiz, çevresinde iyi insan olarak bilinmesi. Çoban da olsa, mühendis ya da öğretmen de olsa kendi yaptığı işte başarılı olmasını önemsiyoruz. Bir diğer kriterimiz ise demokrat duruş.”

Şunu da ekledi:

“Başvurularda daha önce siyaset yapanlar kadar ilk kez siyasete girecekler var.”

 

İlklerin kaymakamı… Vali’den başarı belgesi aldı, köylere veda etti

Yasin Şahin atandığı ilk görev yeri Harmancık’a bir yıl Kaymakam olarak hizmet verdi. Gözlemlerimize göre, vekil Kaymakam olarak atanmasına karşın enerjisi ve sıcakkanlılığıyla kendini yöreye sevdirdi,

Harmancık gibi günlük yaşamın durgun olduğu küçük dağ ilçesine sosyal hareket getirdi.

Ayrılırken de…

Harmancık Kaymakamı olarak ilkleri hem yaşadı, hem de yaşattı.

Örneğin…

Veda ziyareti yaptığı Bursa Valisi Yakup Canbolat başarı belgesi verdi. Bu, bugüne kadar bir vekil kaymakama ilk kez verilen belge oldu.

Yanı sıra…

Harmancık’ın köylerini tek tek gezip vedalaştı. Yeni görev yeri olan Karaman’ın Kazımkabekir ilçesine gitmek üzere Harmancık’tan ayrılmadan önce de sosyal medyadan mesaj yayınlanarak muhtarlardan güvenlik kurumlarına, kaymakamlık personelinden vatandaşlara kadar herkese teşekkür etti.

Mesajını da…

“Sizleri çok sevdim, inşallah bir gün yeniden yollarımız kesişir” diyerek bitirdi.

 

Düşen yıldırım ormanı yakacaktı

Aslında… İçinde bulunduğumuz mevsim, geçmişte orman yangınlarının başladığı dönem olarak da biliniyordu.

Bu yıl…

Koronavirüs nedeniyle piknikler bazı kurallara bağlandığı için orman yangını riske azalmıştı ki, Mustafakemalpaşa’nın Ömerali köyü ormanlık alanına çarşamba günü yıldırım düştü.

Üstelik…

Ağaca düşen yıldırım, yangına yol açtı ve yangın kısa sürede büyüdü. Bursa Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerin müdahalesiyle Ömerali Köyü ormanı tamamen yanmaktan kurtarıldı.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X