Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Siyaset devrede: Kapanma kararıyla yaşanan sorunları Bakan’a rapor etti

Köşe Yazısını Dinle

Siyasi teşkilatlanmada… Ekonomik, sosyal, siyasi kararların sokaktaki yaşamı etkileyişiyle beklentilerin düzenli olarak en üst makama iletilmesi amaçlanır.

Sistem gereği…

Mahalle temsilcilikleri ilçe yönetimlerini, ilçeler il yönetimini bilgilendirir. İl de topladığı görüşleri partisinin genel merkezine iletir.

Eğer…

Parti iktidarsa gelen bilgiler hükümetin rotasını belirler. Muhalefetse de yol haritası belirleyip strateji oluşturur. Siyasi partiler için bu yöntem, en sağlam bilgi kanalı olarak işler.

Ne var ki…

Geçmişte çalışan bu kanal çok uzun süredir siyasetin ilgi alanı dışında kalmıştı, ama son dönem işlemeye başladı.

Nitekim…

Pazartesi akşamı AK Parti’nin haftalık İl Yönetim Kurulu toplantısı bu kanalın yeniden işlemeye başladığını gösterdi.

Toplantıda…

AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, 17 günlük kapanma kapsamında alınan kararlara ilişkin kendisine iletilen uygulama sorunlarını gündeme getirdi, gözlemlerini de ekleyerek arkadaşlarıyla paylaştı.

Onun anlattıklarından ve yönetim kurulunun aktardıklarından e-devlet uygulamasında sorunların yoğunlaştığı görüldü.

Bunun üzerine…

Kapanma kararıyla ortaya çıkan sorun ve aksaklıkları rapor haline getiren Gürkan, önerilerini de ekleyerek İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya iletti.

Yani…

Siyasetin uzun süredir işlemeyen aşağıdan yukarıya piramit sistemiyle bilgi akışı kuralını yerine getirdi.

Örneğin…

“Çok sayıda personel çalıştıran firmalarda e-Devlet şifresi olmayan personel sayısının çokluğu ve bazı çalışanların e-Devlet’i kullanamamaları” gerçeğini anımsatarak manuel uygulamanın sürecin sonuna kadar devam etmesini önerdi.

Aynı şekilde…

Tarım çalışanlarıyla günlük-mevsimlik işçilerin e-Devlet kullanma şansı olmadığını bildirdi. Süreç sonuna kadar evrak çıktısında devlet onayına gerek kalmadan işveren sorumluluğuyla işlem yapılmasını da önerilerine ekledi.

 

Market kararı doğru, seyahat belgesi sıkıntılı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya kapanma kararı uygulamalarıyla ilgili rapor gönderen AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan şuna da dikkat çekti:

“Zincir marketlerin pazar günü kapatılması, zorunlu ihtiyaç dışında ürün satılmaması esnafı korur, metrekare sınırlaması da olabilir.”

Ayrıca…

“Şehirlerarası izin belgelerinin mülki amirler denetiminde manuel verilmesi” isteğiyle, bazı sanayi ürünleri NACE kodlarının sistemde görünmemesinin sıkıntılarını da iletti.

 

Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’ndan Bursa’ya selam var

Telefonda… 2013-2016 yılları arası Bursa Valiliği yapan, geçen yıl Diyarbakır Valisi atanan Münir Karaloğlu arayınca, eski bir dostun sesini duymaktan mutlu olduk.

Kayyum olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı da üstlenen Karaloğlu’yla keyifli bir telefon sohbeti yaptık. Diyarbakır’a kazandıracağı tramvay projesini bile konuştuk.

Gördük ki…

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği’nden valiliğe geçen Münir Karaloğlu atandığı ilin sorumluluğunu da üstleniyor.

Biz…

En kısa zamanda Diyarbakır’da ziyaretine gitme sözü verirken, Bursa’daki dostlara selam gönderdi.

Ardından…

Bursa’da aynı dönem görev yaptıktan sonra yolları yeniden kesişen Diyarbakır Basın İlan Kurumu Müdürü Osman Başeğmez’in Vali Karaloğlu’nu ziyareti fotoğrafı sosyal medyada karşımıza çıktı.

Yeni dostlar edinmeye Diyarbakır’da devam eden Başeğmez’e, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak, Muş, Bingöl illeri de bağlı.

 

Tam kapanmada orman yangını ilgi çekici

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da pandemi nedeniyle piknikler yasak, dolayısıyla ormanlara girmek de yasak.

Buna karşın…

Tam kapanmanın olduğu geçtiğimiz pazar günü Çevre Yolu üzerindeki Çağlayan Köy’de çıkan orman yangını ilginç geldi.

Neyse ki Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri erken müdahaleyle yangını ormana yayılmadan söndürmüşler.

 

Bahçedeki Toktaş’a polis anonsu: Sokağa çıkmak yasak, eve gir

Siyasi geçmişinde… MHP İnegöl İlçe Başkanı olarak tanındı. MHP’nin Bursa’da enerjisi en yüksek ilçe başkanıydı. Sonra MHP Bursa İl Başkanlığı yaptı, milletvekili adayı oldu.

Meral Akşener’le birlikte MHP’den ayrılıp İYİ Parti’nin kuruluşunda yer alan Hasan Toktaş halen Genel İdare Kurulu Üyesi olarak bir ayağı Ankara’da siyaset yapıyor.

Tam kapanma nedeniyle sokağa çıkma yasağı uygulanan şu dönemde, oturduğu binanın bahçesine domates-salatalık ekmek isterken karşılaştığı polis uyarısını şu sözlerle paylaştı:

Kısmet işte…

Zemin katta oturuyoruz. Ömrümde ilk defa toprağa domates ve salatalık fidesi ekelim dedik, polis arabası geldi.

Memur bey anonsla “Sokağa çıkma yasağı var, eve gir, ceza yazarız” dedi.

“Sizi bu duruma düşüren utansın, Ukraynalı olsam yazar mıydınız?” dedim, boynunu büktü.

 

Mustafa Sarıgül teşkilatla buluşmaya geliyor

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül enerjisi yüksek siyasetçi olarak özellikle insan ilişkilerinde çok başarılıdır.

Bülent Çelik başkanlığında yeni TDP Bursa İl Yönetimi’ni oluşturduktan sonra bugün de teşkilat buluşması için geliyor.

Yüzüncü Yıl Mahallesi Hakan Sepetçi Caddesi üzerinde, Çağdaş Eğitim Kurumu 3 Mart Okulu yakınındaki Batıplas’ta gerçekleşecek buluşma saat 10.00’da başlayacak.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X