Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Siyaseti kenara bıraktı, eczanesinde önlüğünü giydi, gözlemlerini anlattı

TBMM’ye… CHP Bursa Milletvekili olarak 7 Haziran 2015 seçimiyle adımını attı. 1 Kasım 2015’te yeniden seçildi, 24 Haziran 2018’de üçüncü kez Bursa Milletvekili seçilerek Meclis’teki yerini aldı.

Geçen süreçte…

Erkan Aydın siyasi enerjisi, parti örgütleriyle samimiyete dayalı kolay iletişim kurabilen özellikleri, her yere yetişmesiyle CHP içinde kendini sevdirdi.

Günümüzde…

CHP siyasetinin etkili isimlerinden biri haline gelen Bursa Milletvekili Erkan Aydın’ın bir de uzun yıllara dayanan eczacılık mesleği var.

Bir süredir…

Siyaset öne geçtiği için, eczanesine pek gidemiyor, ilaç almaya gelenlerle eskisi gibi sohbet edemiyordu.

Koronavirüs salgını sonrası siyaseti bir kenara bıraktı ve soluğu eczanesinde aldı. Eski günlerdeki gibi önlüğünü giydikten sonra, bugünün koşulları gereği kendine hijyen uygulayıp maskesini de taktı.

Sonra da…

“Siyaset önceliğimiz haline geldi, ama bugün öncelikli değil. Ben de neticede bir eczacı olarak işyerime, vatandaşın yanına geldim” dedi ve şunu anlattı:

“Maalesef insanlarımızın önemli bir çoğunluğunun dünyayı kasıp kavuran koronavirüsün ne kadar ciddi olduğunu çok iyi kavrayamadıklarını görüyorum ve buna çok üzülüyorum.”

Şu tespiti önemli:

“65 yaş üstü hemşerilerimizin sağlık ocaklarında virüs kapma olasılığını azaltmak için alınan bazı önlemler var. Fakat son 1 haftadır gözlemlediğim kadarıyla yaşlılarımız bu kurallara pek riayet etmiyorlar.”

Sağlıkçı gözüyle şu çağrıyı yaptı:

“65 yaş üstü vatandaşlarımızın hastalığa yakalanma riski nedeniyle ihtiyaçlarını mümkün mertebe kendileri değil, çevrelerindeki genç akraba ya da tanıdıklarının karşılamasında yarar var.”

Şunu anımsattı:

“Alınan önlemler kapsamında yaşlı ve kronik rahatsızlığı bulunanların raporlu ilaçları sağlık ocağına gitmelerine gerek kalmadan direkt eczaneden bir yakınları tarafından alınabiliyor.”

Şu gözlemi dikkat çekici:

“Camiye, kahvehaneye, komşuya gitmeleri yasaklanan büyüklerimiz, eczaneye gelmeyi bir çeşit nefes alma fırsatı görüyorlar. Dışarı çıkmak için eczane bir bahane oluyor. Yani sosyolojik bir durum ortaya çıktı.”

 

Nihat Hoca’dan astımlılara çağrı: Evde kalın

 

Prof. Dr. Nihat Sapan çocuk alerjisi ve astımda Türkiye’de otorite kabul ediliyor. Halen de Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda Çocuk Alerji Bilim Dalı Başkanı olarak deneyimlerini öğrencileriyle paylaşıyor.

Koronivirüse karşı astımlı hastalar için önemli bir çağrı yaptı:

“Bu dönemi evinizde geçirin, gerekmedikçe dışarı çıkmayın. Sosyal izolasyona dikkat edin, hastalardan en az 1.8 metre uzak durun. Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayın.”

 

Meclis’te gece yarısı ‘sosyal mesafe’ kuralına uygun çalışma düzeni

 

Koronavirüsün yayılıp etkisi arttıkça başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere hükümet tarafından önünü kesme amaçlı bir dizi önlemler alınıyor.

Bu kapsamda evde kal Türkiye çağrısı büyük oranda kabul gördü ve işin ciddiyetinin farkına varamayanlar çıksa da insanların büyük çoğunluğu bu çağrıya uyup evlerine kapandı ve kendilerini izole etti.

Bu süreçte…

Fabrikalar, alışveriş merkezleri, işyerleri kapanırken Türkiye Büyük Millet Meclisi de çalışmalarına ara vermeyi düşündü. Fakat sonrasında Meclis’in virüs salgını nedeniyle yaşanan kriz süresince açık kalmasının topluma güven ve moral vereceği sonucuna varıldı.

O nedenle…

Çalışmalarını sürdüren TBMM Genel Kurulu, çarşamba gecesi alınan önlemlere ilişkin bazı yasaları kabul etti.

Bunu yaparken de…

Milletvekillerinin, uzmanlarına çağrılarına uyup sosyal mesafeyi korudukları görüldü. Görüntü de, Bursa milletvekillerinin oturuş düzenleriyle yansıdı.

 

AK Parti 60 yaş üstü üyeleri telefonla aradı

 

Gerçek olan şu… Dünyaya yayılan koronavirüs 65 yaş üstünde olan ve kronik rahatsızlığı bulunanlara daha kolay buluşuyor ve etki yapıyor, bu nedenle 65 yaş üstü nüfus risk grubunu oluşturuyor.

Bu nedenle…

AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman’ın başlattığı uygulamayla, İl Başkan Yardımcıları telefonun başına geçtiler ve 60 yaş üstü AK Parti üyelerini tek tek aradılar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını ileten AK Parti yöneticileri, evde kalmaları çağrısı da yaptılar.

 

Moda tasarımı eğitimi alıyorlardı, şimdi korona için maske dikiyorlar

 

Açıkçası… Aralık ayında Çin’in 13 milyon nüfuslu Wuhan kentinde ortaya çıktığında dünyanın pek umurunda olmamıştı. Çünkü, koronavirüsün oralarda kalacağı varsayılmıştı.

Ne var ki …

Oralarda kalmadığı gibi, büyük bir hızla İran’a ve Avrupa’ya geçti, Amerika’ya ulaştı. Şu süreçte koronavirüsün ağırlık merkezi Avrupa oldu.

Türkiye erken aldığı önlemler sonucu virüsle tanışmayı geciktirdi ama yayılmasını önleyebilmek mümkün değildi. Şimdi hem yayılma hızını yavaşlatmak, hem de tedaviyi geliştirip en az etkiyle bu salgını atlatmak için yeni önlemler geliştiriyor.

Bunun için de maske çok önemli.

Nitekim…

Firmalar maske üretimine yönelirken, geçen aya kadar moda tasarımı ve teknoloji eğitimi alan Bursa Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri de okullarının tatil olmasına karşın atölyeye girip koruyucu maske üretiyorlar.

Bu çabalarıyla büyük bir takdir görüyorlar.

 

Daha az hareket, daha az temas, daha çok hijyen

 

Vatandaşa evde kal çağrıları yapılıyor, ama bu çağrıların yerine ulaşabilmesi için toplum önderi konumunda olanlara büyük görev düşüyor.

Çünkü…

İnsanlar, önemsedikleri yöneticilerin davranışlarına göre kendi davranışlarını belirliyorlar.

Biz de…

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü M. Latif Deniz’in fotoğrafına bu gözle baktık.

Maskesini takıp eldivenini giyen Deniz, uyguladığı hijyen kuralları yanında şu mesajı da veriyor:

“Daha az hareket, daha az temas, daha çok hijyen, evde kal Türkiye’m.”

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X