Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Siyasette de havalar sıcak: Yerel seçim sonrası ‘ihtiyaçtan yeni parti’ hazırlığı

Köşe Yazısını Dinle

Onu… Büyük Birlik Partisi İl Başkanı olarak tanıdık. Öylesine fedakarca çalışıp kent siyasetine katkı yaptı ki, “tek başına parti” olarak gördük.

Tahir Kahveci…

2011 seçimi sonrası Yalçın Topçu’nun istifasıyla yapılan BBP Kurultayı’nda, Mustafa Destici’ye karşı genel başkan adayı olan Yavuz Ağıralioğlu’nun Merkez Karar ve Yönetim Kurulu listesindeydi.

Destici seçilince Kahveci istifa etti ve BBP Bursa İl Başkanlığı’nı bıraktı. Sonra da AK Parti’de siyaset yapmaya başladı. Farklı dönemlerde Nilüfer İlçe ve İl Yönetim Kurulu’nda görev aldı.

2021’de …

AK Parti’den ayrıldığında İYİ Parti’ye geçmesini bekleyenlerdendik, ama Tahir Kahveci siyaseti uzaktan izlemeyi seçti.

Ziyarete geldiğinde…

Televizyon programlarında parti kuracağını söyleyen Yavuz Ağıralioğlu’yla yakınlığını bildiğimiz için, “Yeni partinin neresindesin?” diye sorduk.

Önce şunu söyledi:

“Yavuz Bey uzun yıllardır arkadaşımız. Üstelik, fikri birlikteliğimiz ve ideallerimiz olan yakın bir arkadaşımız.”

Yeni parti konusuna bakışı şu:

“Arkadaşımız, dostumuz olan Yavuz Bey eğer bir parti kurarsa ve bizi de çağırırsa elbette gideriz. Görev vermek isterse de bundan kaçamayız. O görevi yerine getirebilmek için elimizden gelen çalışmayı da yaparız.”

Bunun üzerine…

Konuşulmaya başlanan bu yeni partinin nasıl bir parti olacağını sorduk.

Kahveci de cevapladı:

“Yavuz Bey’le konuşmalarımızda, ‘Siyasi ihtiyaçtan hasıl olacak’ diyor kurmayı düşündüğü yeni parti için. Yine, merkez partisi olmasını hedefliyor.”

Yani…

“Yani, yeni parti merkeze yakın olacak. Devlet ve millet düşmanı olmayan, milletin değerleriyle barışık herkese bu partide yer var.”

Şunu da ekledi:

“Bu parti için Yavuz Bey ‘Tabelasını milletin gönlüne asacağız’ dedi.”

Ne zaman kurulacağını da söyledi:

“Şu an siyaset yerel seçime odaklandı. Yeni parti de yerel seçim sonrası kurulacak.”

 

Yeniden Anavatan tabelasını astı

Mehmet Açıkgöz’ü… Siyasette ANAP’ın iktidar döneminde tanıdık. Genel Merkez’in en heyecanlı isimlerindendi. Son yıllarda ANAP’ı yeniden siyasete döndürmek için çalıştığını da telefonda söylüyordu.

Sonunda…

Yeniden Anavatan Partisi Genel Merkezi tabelasını Ankara’da astı. Ali Karakurt’un genel başkanlığındaki partinin Kurucular Kurulu’nda Mehmet Açıkgöz de yer aldı.

Bursa İl Başkanı ise Müslüm Bakır oldu.

 

Yüklendikleri misyon önemli: Toplumu uyuşturucudan korumak!

10 yıl önce kuruldu… Toplumsal Uyuşturucuyla Mücadele Derneği son 3 yılda federasyona dönüştü ve 73 ilde faaliyete geçti.

İşte…

Çok önemli misyon yüklenip zorlu görev üstlenen Toplumsal Uyuşturucuyla Mücadele Derneği Başkanı Tülay Armağan ile Teşkilat Başkanı Mustafa Yenidoğdu ve Kadın Kolları Başkanı Nuray Gökdemir’le sohbet ettik.

Amaçlarını…

“Eğitimlerle toplumu bilinçlendirmek” olarak açıklayan Başkan Armağan, alilelerin başvurusuyla harekete geçip önce anne-babayla görüştüklerini, sonra terapiden tedaviye kadar bağımlı çocukların yanında olduklarını söyledi.

Federasyonun Bursa’yı pilot il seçtiğini de açıkladı.

İki hedefleri var:

“Okullarda seminerlerle öğrencilerimizi ve ailelerini bilinçlendirmek istiyoruz. Bursa Uludağ, Bursa Teknik ve Mudanya üniversitelerimizle işbirliği hedefliyoruz.”

 

Bakan Yardımcısı orman denetimine geldi

Haberlerde izliyoruz… Farklı bölgelerden her gün orman yangını haberleri geliyor. Küçük çaplı orman yangınları Bursa’da da yaşanıyor, ama anında müdahaleyle söndürülüyor.

Böyle bir süreçte…

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki sürpriz şekilde Bursa’ya geldi. Beraberinde Orman Genel Müdür Yardımcısı Zekeriya Nane de olan Tiryaki. alınan önlemleri Orman Bölge Müdürlüğü ziyaretinde dinledi.

 

Hafta sonu doğayla iç içe olmak isteyenlere Miysia Parkuru önerisi

Önümüzde… Düşüncelerine önem verdiğimiz İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl’ün hazırladığı bilgi notu var.

Yaz dönem…

Hafta sonunu değerlendirmek ve doğayla iç içe olmak isteyenler için kılavuz özelliği taşıyan notta, 2014’te köylerin mahalleye dönüşmesinin olumsuzluğuna dikkat çekilirken şu vurgu yapılıyor:

“Kırsalda tarım ve hayvancılığın gerilemesi, köy nüfuslarının azalıp şehirlerin obezleşmesi gibi olumsuz sonuçlar doğuran yasa gözden geçirilmeli.”

Sonra da…

M. Tözün Bingöl şunu anımsatıyor:

“Nilüfer Belediyesi kırsal turizmin gelişmesi için atıl köy okullarını Mysia Yolları’yla  bütüncül değerlendirip  kapsamlı projeyle planlıyor. Mysia Yolları doğa, tarih ve kültür rotaları Bursa’da en düzenli doğa yürüyüşü ve bisiklet parkurlarını kapsıyor.”

Açılışına katıldığı Üçpınarlar Köyevi’ni de, doğayla iç içe olmak isteyenlere öneriyor.

 

Sağlık Müzesi’nde heyecan başladı

Bir çok kez tekrarladık… Dr. Ceyhun İrgil’i, elinde çantası tıp okumaya geldiği ilk günden beri tanırız. Birlikte de çalıştık.

Önce Nilüfer Belediye Meclisi Üyesi, sonra CHP Bursa Milletvekili olarak katkı yaptı, Bursa için kitaplar yazıp projeler üretti.

Projelerinden biri…

Sağlık Müzesi heyecanı başladı. Nilüfer Belediyesi yaşama geçireceği müzede sergilenecek ürünlerin yerleştirme aşamasına gelindi.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X