Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Siyasette genç hedef: Z kuşağının ilgisini arttırıp algıları değiştirmek

Köşe Yazısını Dinle

Sohbet ederken… “Nilüfer başka ilçelere benzemiyor. Kendine özgü siyaset atmosferi ve kuralları var” dediklerinde, saha gözlemlerini merak ettik.

Bunun üzerine…

Ziyaretimize gelen AK Parti Nilüfer Gençlik Kolu Başkanı Bayram Ali Sayın, Başkan Yardımcısı Enes Kurtuluş ve İlçe Gençlik Kolu Sekreteri Sedanur Türköz saha çalışmalarından edindikleri izlenimleri anlattılar.

Öncelikle…

AK Parti Nilüfer İlçe Gençlik Kolu Başkanı Sayın siyasi bir tablo çizdi:

“Nilüfer’de algıya dayalı bir siyaset var. Biz bu tür siyaseti bilmediğimiz için algıya karşı muhalefet yapamıyoruz. Algıyla uğraşmak yerine halka dokunmak istiyoruz.”

Yolu da şöyle çizmişler:

“Yaşanan sorunları daha güçlü teşkilat yapısıyla aşmak istiyoruz. Bunu da mahalleye kadar uygulamak niyetindeyiz.”

Bir gözlemleri de şu:

“Nilüfer’de kimseye baskı yapılmıyor. Fakat insanlar kendilerini baskı altına alıyorlar. Kendiliğinden oluşan bir algı var. O algıyı değiştirmek için gençlik siyaseti çok önemli.”

Dikkat çektiği şu:

“Z kuşağı olarak adlandırılan ve teknoloji kullanan günümüz gençliğinin siyasete ve dünya sorunlarına ilgisiz olduğu, oyundan başka konularla ilgilenmediği algısı oluşturuldu.”

Stratejileri belli:

“Oysa bu kuşağın gençleri ticarete atılmaya, işe girmeye başladılar. Yani günlük yaşamın içine girdiler. Biz onlara da ulaşacağız.”

Şunun altını çizdi:

“Z kuşağıyla siyaset yapacağız. Onlarla birlikte algıyı yıkacağız. Nilüfer’de siyaset yapmanın, hele gençlik siyaseti yapmanın güçlüğünü biliyoruz, ama ‘Biz seferden sorumluyuz, zafer Allah’tan’ deyip yola çıktık.”

Çizdikleri hedef doğrultusunda attıkları ilk adımı da açıkladı:

“Günümüzde sosyal medya her alanda olduğu gibi siyasette de çok önemli. AK Parti Nilüfer gençlik teşkilatımıza sosyal medya kullanımı eğitimi veriyoruz.”

Şunu da ekledi:

“Değişime hazırlıklı olmak gerekiyor.”

 

İYİ Gençlik ‘pandemide esnaf’ araştırması yaptı

Görünen o ki… Bir yandan politika üretirken, bir yandan sahada sorun tespiti yapan gençlik siyaseti de değişim içinde.

Örneğin…

İYİ Gençlik Bursa İl Başkanlığı’nın 100 esnafla yaptığı pandemi anketinde esnafın yüzde 42’si çalışan sayısının azaldığını, yüzde 58 kredi çektiğini, yüzde 60 sürecin kötü yönetildiğini, yüzde 72 borç yapılandırdığını, yüzde 68 salgının ekonomik krize dönüştüğünü, yüzde 80 de gelirinin azaldığını söyledi.

 

Bursa Platformu, kamu spotu gibi Bursa için farkındalık yayınladı

Aralarında… Anadolu’nun dört bir yanından Bursa’ya gelenler de, bu kentte doğanlar da var. Bursa Platformu kurulduğu günden beri Bursalılık tezinden hiç vazgeçmedi.

Programını buna göre yazdı, etkinliklerini Bursalılık doğrultusunda yaptı. Şimdi de, Bursa için farkındalık başlattı.

Açıkçası…

Bursa Platformu Kurucu Başkanı Mustafa Karaman’ın paylaşımlarında dikkatimizi çeken mesajların birinde şöyle deniyor:

“Cadde ve sokakların değil, derelerin gürül gürül akmasını istiyoruz. Eskişehir’de değil, Nilüfer Çayı’nda sandalla gezmeyi arzu ediyoruz.”

Diğeri…

“Düşündünüz mü? Bursa denilince ilk akla gelen nedir?” diye başlıyor ve adeta çekiç gibi iz bırakıyor:

“Kaplıcayı Afyon, kestaneyi Aydın, Bursaspor’u tufan, ovayı beton, yeşili kara aldı. Özüne dön Bursa.”

 

Aktaş’tan Kraliçe’ye taziye mesajı

2008 yılında… İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve eşi Prens Philip’in Kozahan’da ipek alıp Bursa lezzetlerini tatmaları, Yeşil Cami’de Kur’an dinlemeleri dünyada haber olmuştu.

İşte…

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş bunu anımsatıp Kraliçe’ye mesaj gönderdi:

Majesteleri Kraliçe,

2008’de kentimiz Bursa’yı birlikte ziyaret ettiğiniz eşiniz, Edinburg Dükü Prens Philip’in ölümünden dolayı kraliyet ailesi ve Birleşik Krallık halkına başlığı dileklerimi iletiyorum.

 

Hem İslami motifleri, hem modern çizgileriyle Bursa’nın en yeni camisi

Yeri… Çevre Yolu ile Hamitler TOKİ evlerinin arasındaki bölgede. Bir yanı Çöp Döküm Alanı olan bölge, özellikle TOKİ konutlarından sonra gelişti ve çevresindeki mahalle yapılaşması arttı.

Öyle olunca…

Çevre Yolu’ndan gelip Çağlayan’ı geçtikten sonra Mudanya Kavşağı ve İzmir yönüne gidenlerin sol tarafta gördüğü yerleşim alanı Yenikent Mahallesi oldu.

İşte…

TOKİ’nin kuruluşuna öncülük ettiği, hatta kurduğu bu mahalleye Osmangazi Belediyesi de çok şık ve çok güzel bir cami hediye etti.

Osmangazi Belediyesi teknik elemanlarının çalışmalarıyla 150 metrekarelik zeminde yapılan 200 kişilik camide vakit namazları ramazanla beraber başladı.

Küçük, ama İslami sembolleri ve modern çizgileriyle çok sıcak bir atmosfer oluşturan camideki kürsü de özel olarak dizayn edildi.

 

Partiyi kurarken Covid’e yakalandı

CHP’de 5.5 yıl Yıldırım İlçe Başkanlığı yaptıktan sonra son kongrede İl Başkanı Adayı olan, ancak Muharrem İnce ile birlikte ayrılıp yeni bir siyasi parti için kolları sıvayan Güner Aklan’a nazar değdi.

Memleket Hareketi’nin kuruluşu aşamasında Bursa il ve ilçe örgütlerini belirlemek için yoğun şekilde çalışırken yaptırdığı Covid testinin pozitif çıktığını duyuran Aklan kendini karantinaya aldı.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X