Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Siyasette MHP açılımı: Cinsiyet yok, tek kriter Ülküdaşlık oldu!

Köşe Yazısını Dinle

İlk adımı… MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli attı. Yeni dönemde siyaset açılımı anlamına gelecek adımla birlikte MHP Genel Merkez yönetiminde Aile Kadın ve Engellilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı oluşturuldu.

Görevi de MYK Üyesi Dr. Pelin Yılık üstlendi.

Bu birime de…

Eskiden Kadın Kolları olarak faaliyet gösteren yapı bağlandı.

Bir anlamda…

MHP Genel Merkezi, siyasetin alışkanlığı olan ve her partide eve ulaşma yolu kabul edilen Kadın Kolları faaliyetini sonlandırdı.

Bu doğrultuda…

MHP Bursa İl Kadın Kolları Başkanlığı da adını değiştirip İl Aile Kadın ve Engelliler Komisyonu oldu. İlçe Kadın Kolları da adlarını değiştirdiler.

Yani…

MHP Genel Merkezi’yle il ve ilçe teşkilatlarında Kadın Kolları dönemi sona ererken, daha geniş alanda siyasi sorumluluk yükleyen yeni bir yapı oluştu.

Duyunca…

Siyasete yeni açılım getiren düzenlemenin ne anlama geldiğini ve nasıl işleyeceğini MHP İl Başkanı Cihangir Kalkancı’ya sorduk.

Öncelikle…

Şu noktanın altını kalın şekilde çizdi:

“Kadın Kolları siyasette cinsiyet ayrımını da getiriyordu. Siyaseti kadın ya da erkek olarak ayırmanın doğru olmadığını düşünüyorum.  Karar ayrımı ortadan kaldıracağı için önemli buluyorum.”

Dikkat çektiği şu:

“MHP artık cinsiyet ayrımı olmaksızın siyaset yapacak. Tek bir kriterimiz olacak, o da Ülküdaşlık.”

Şu bilgiyi verdi:

“Bugüne kadar İl Kadın Kolları Başkanımız olarak görev yapan Sayın Filiz Dağhan Duzcu bundan böyle İl Aile Kadın ve Engelliler Komisyonu Başkanı olarak göreve devam edecek. Yönetimi de komisyon yönetimi oldu. Aynı şey ilçelerde de geçerli.”

Şunu da ekledi:

“Yeni komisyonumuz ağırlıklı olarak kadınlardan oluşacak, ana omurgada erkek olmayacak. Fakat etkinlik ve sorumluluk artacağı için sahada cinsiyet farkı olmaksızın, Ülküdaşlık esasına göre çalışma sergilenecek.”

Bakalım diğer partiler de etkilenecek mi?

 

Mudanya’dan Diyarbakır annelerine gittiler

Mudanya’da kurulu Anadolu Kültürleri Dayanışma Derneği aldığı kararla, 3 Eylül 2020’den beri HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturup dağa çıkarılan evlatları için nöbeti tutan Diyarbakır Anneleri’ni ziyarete gitti.

Dernek üyelerini…

Çıktıkları bu uzun yolculuğa AK Parti Mudanya İlçe Başkanı İnci Sögütlü ile İl Koordinatörü Feyza Şükran Hakyemez ve AK Parti İl Yöneticisi Orhan Samast uğurladılar.

 

Duraktan Eğitim… Otobüs durakları, öğrenciler için dersaneye döndü

Paylaşım ilgimizi çekti… İnceleyince anladık ki, Bursa Büyükşehir Belediyesi öğrencilerin otobüs beklerken ders çalışabilmeleri için özel proje başlatmış.

Buna göre…

Çeşitli derslere ait ders notları afiş haline getirilerek otobüs duraklarına asılmış.

Öğrenciler de…

Bir yandan otobüs beklerken, bir yandan duraktaki afişlerde yer alan ders notlarına bakarak bilgilerini tazeliyorlar, ya da gözden geçirme fırsatı buluyorlar.

Açıkça söylemek gerekirse…

Günlük sorunların çözümü için üretilen projeleri gerekli bulmakla birlikte, geleceğe yatırım kabul ettiğimiz için çocuklara ve gençlere yönelik geliştirilen projeleri önemsiyoruz.

Onun için de…

Duraktan Eğitim adı verilen ve otobüs duraklarını öğrenciler için dersane haline getiren projeyi de çok önemsedik.

Büyükşehir bu projeyle de Türkiye’ye örnek oldu.

 

Fabrikada aşı, sanayiciyi rahatlattı

Aşılamada dikkat çekici gelişmeler oluyor… 27 bin randevu başvurusuyla pazartesinin aşıda rekor günü olmasından sonra SGK’lıların aşılanması kararıyla çalışanlar hastanelere koşup aşı kuyrukları oluşturdular.

Bunun üzerine…

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından fabrikada aşı uygulamasına geçildi.

Büyük fabrikalardan…

Yeşim çalışanları aşılarını olurken, Tofaş da 8 bine yakın çalışanının aşılanması için aşı odası hazırladı.

 

Gücü var, ilgi lazım: Sporcu gidebilirse Olimpiyat’tan madalya gelebilir

10 branşta bin lisanslı sporcusu var. Hentbolda 2. Lig’de mücadele eden Bursa Gücü sporcuları atletizm pistlerinde fırtına gibi esiyor.

Nitekim…

Polonya’da yapılan Avrupa Paralimpik Atletizm Yarışları’nda, milli takım forması giyen Bursa Gücü atletleri rekor kırarak 2 altın, 1 bronz madalya kazandılar.

Üstelik…

Dereceleriyle Olimpiyat kotasını geçip Tokyo’daki Paralimpik Olimpiyatı’na katılma hakkı elde ettiler. Ancak bir sorunları var.

Onu da…

Bursa Gücü Kulübü Başkanı Hayrettin Özbağkıran anlattı:

“Atletlerimiz Khalvandi Muhammed ve Kaedi Muhsin İran uyruklu. 2.5 yıl önce Türk vatandaşı oldular. 3 yıl dolunca sorun kalmayacak, ama Olimpiyat için İran’ın izin vermesi gerekiyor.”

İsteği şu:

“İkisi de Olimpiyat’tan madalya getirir, ama gidebilmeleri lazım. Bu iznin alınabilmesi için yardım bekliyoruz.”

 

Bursa’da Balkan Tiyatro Festivali

Uzaktan da olsa izliyoruz… Ahmet Vefik Paşa Devlet Tiyatrosu Müdürü Arzu Tan Bayraktutan çıtayı sürekli yükseltiyor, pandemi sürecine karşın tiyatroyu yaşatıyor.

Nitekim…

22 Haziran’da başlayacak Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali’nde Bursa evsahibi olacak. Türkiye’nin yanı sıra Yunanistan, Arnavutluk, Sırbistan, Kuzey Makedonya ve Kosova’nın yer aldığı festivalde oyunlar Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu’nda sahnelenecek.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X