Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Tak’tan bir öneri ve bir mesaj: Lokantada her masaya 1 müşteri, Esnaf Sitesi bitecek!

Bir süredir… Kestel’in Çataltepe bölgesinde Esnaf Sitesi ile ilgili tepkiler yansıyor. Pandemide esnafın yaşadığı sıkıntı da gündemde.

Böyle bir süreçte…

Tüm bakışların çevrildiği, kısa adı BESOB olan Bursa Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Arif Tak’la sohbet ettik. Önceliğimiz, batma noktasına gelen esnaf oldu.

En büyük sıkıntıyı lokantacılar, kahvehaneler, düğün salonları ve masajcıların çektiğine işaret eden Tak’ın düşüncesi şu:

Lokantaların kapalı kalması hiç doğru değil. Kapalı kalmalarından ne fayda olacağını da bilemiyorum.”

Önerisi şu:

Her masada bir müşteri oturursa hem kurallara uyum sağlanır, hem de lokantada da iş döner.”

Şunun altını çizdi:

Bu konuda esnaf olarak üzülüyoruz. Kiralar birikmiş, çalışanlara para verilememiş, bütün bunlar daha büyük sıkıntı.”

Devam etti:

Hükümetimiz bazı konularda güzel kararlar aldı, kredide olumlu adımlar atıldı, hepsine teşekkür ediyoruz. Bazı iş kollarının kapalı kalması sıkıntı.”

Şunu anımsattı:

Belediyeler bazı yerlerde indirim yaptılar, ama başta Vakıflar resmi kurumlar kiralarda indirim yapmadı. Şikayetçi olduğumuz konuyu Vakıflar Genel Müdürü’yle görüşeceğim.”

Resmi kurumlar kira indirimi yaparsa özel sektörün de uyacağını vurgulayan Tak, esnafa yardımcı olan Vali Yakup Canbolat ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’la yetkililerine teşekkür etti:

Esnaf ve sanatkarı düşünen herkese ve kuruma teşekkür ediyoruz, ama Ankara’yı aşamıyoruz. Çıkan bazı kararlar tereddütlere yol açıyor.”

Yüzlerce esnafın arayıp çare istediğini söyledi ve ekledi:

Lokantalar, düğün salonları, kahvehaneler aylardır kapalı. Tamam, sağlık önce gelir ama bir formül de bulunmalı. Lokantalarda paket servis verimli olmuyor. Sulu yemeği pakete koyamazsın. Onun için çözüm gerek.”

Önerisini tekrarladı:

Masada tek kişinin kimseye zararı yok, ama aşamadık.”

Esnafın mesajı: Açlık sofuluğu bozdurur

BESOB Başkanı Arif Tak, dükkanları kapanan esnafın durumunu şöyle anlattı:

Kimseyi kırmak istemiyoruz. Çünkü hep birlikte çalışıyoruz ve yaşıyoruz. Fakat ‘açlık sofuluğu bozdurur’ derler. Dükkanı kapanan esnaf varlığı varsa kullanır, ama bittiği zaman iyice sıkıntı oluşur.”

Şunu da ekledi:

Esnaf Kefalet kooperatiflerine çok teşekkür ediyorum. Fakat kredi alınıp harcandığı için yetmiyor.”

Esnaf Sitesi için mesaj verdi: Üstyapı ihalesi yakında, kimse ayrılmasın

Yeri… Kestel Çataltepe’de. 10 yıl önce temeli atılırken, kent içinde üretim yapan 7 bin esnafın buraya toplanması hedeflenmişti.

Ne var ki…

Planlandığı gibi gitmediği için bazı üyeler ayrılmak istiyor

İşte…

O sitenin öncüsü ve kurucusu BESOB Başkanı Arif Tak şunu söyledi:

Bize engel oldular. Zamanın akademik odaları, bazı siyasi parti yöneticileri her kararı mahkemeye taşıdılar. O mahkemeler 7 yıl sürdü ve iş geciktirildi. Başka büyük projelere giren TOKİ’nin de parası azaldı ve projeden çekildi.”

Şu mesajı verdi:

Arsa bizim. Ankara’da değerinin 2 milyarı geçtiği söylendi. TOKE çekildi, ama kooperatif kurup devam ediyoruz. Önümüzdeki günlerde üstyapı ihalesi yapılacak.

Çağrısı şu:

Önemli görüşmelerimiz var, yeni çalışmalar başlıyor. Üye olanlara sesleniyorum: Sakın ayrılmayın, biraz bekleyin.”

Varank’tan Esnaf Sitesi’ne 75 milyon kredi

Sohbetimizde… BESOB Başkanı Arif Tak, tartışılan Esnaf Sitesi için yeni gelişmeyi açıkladı:

Altyapının yüzde 80’i bitti. Bursa’ya geldiğinde Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a anlattık. O da 75 milyon lira faizsiz kredi verdi.”

Şunu da ekledi:

Perşembe (bugün) Ankara’da Bakanımızla faizsiz krediyi görüşeceğiz. Maalesef, engellemeler yüzünden 7 yıl kaybettik, tek sıkıntı bu.”

Çekya sürprizi: Tofaş’ı havaalanında ‘Bursa damadı’ Büyükelçi karşıladı

Aslında… Spor kafilelerini Büyükelçilikler pek karşılamaz, ama karşılasa bile üst düzey olmaz. Hele Büyükelçi hiç gelmez.

Buna karşın, Çekya’nın başkenti Prag Havaalanı’nda sıra dışı bir karşılama yaşanmış.

Salı günü oynanan maç için Tofaş basketbol takımı uçaktan indiğinde, karşılarında Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Egemen Bağış ile eşi Beyhan Bağış’ı bulmuşlar.

Karşılamadaki fark şu:

Büyükelçi Egemen Bağış’ın eşi Beyhan Bağış bir dönem Bursa’nın güçlü firmalarından Şener Makine’nin sahibi ve BTSO Başkanlığı da yapan Mehmet Şener’in kızı.

Dolayısıyla…

Bir Bursa takımının kritik maç için gittiği ülkede Bursa’nın damadı olan Büyükelçi ve eşi tarafından karşılanması hasret gidermenin ötesinde çok güzel olmuş.

Üstelik…

Başarılar dileyip verdiği moral Tofaş’a yaramış ki maçı 103-97 kazanıp döndü.

Gençlere davet: Maskenizi takıp gelin, görüşelim

Orası… Bursa’nın Güneydoğusu. Üstelik yalnızca coğrafi değil, kalkınmışlık benzerliği de var.

Belediye başkanları bunu değiştirmeye çalışıyorlar. Harmancık Belediye Başkanı Yılmaz Ataş’tan bu kapsamda gençlere çağrı geldi:

Sevgili gençler. Pandemi kuralları gereği maske ve mesafe önlemleri alarak, çarşamba günleri, bizim için önemli olan istek ve görüşlerinizi iletmek için misafirliğe bekliyorum.”

1 adet yorum var

Bir adet yorum var

  1. Olay gazetesi yazarı Sayın: İhsan Aydın’ın 02.01.2021 tarihli Köşe yazısında Esnafın sorunlarını dile getirmiştir Kendisine çok teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X