Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Tarihi değer Irgandı Köprüsü altındaki dikey bahçeler Bursa’ya güzellik getirdi

Köşe Yazısını Dinle

Yaşadığımız kent… 40 yıl öncesine kadar Yeşil Bursa olarak adlandırılıyordu. Kentin her yanında kimi tarihi ağaçlar, mahalellerde yeşil alanlar vardı. Uçsuz bucaksız sandığımız ovaya sahipti

Gelin görün ki…

Son 40 yılında freni boşalmış kamyona dönüştü. İnanılmaz hızla kentleşti, yüksek binalarla nefes alamaz hale geldi.

Doğal olarak…

Bu yoğunluk sakin ve huzurlu kent olan Bursa’ya trafik kâbusu olarak yansıdı. Artık zamanımız yollarda daha fazla geçiyor, egzoz gazlarından yayılan zehiri daha fazla soluyoruz.

İşte…

Bu yeni kent yaşamına estetik ve güzellik katan dokunuşlar var. Geçen dönem ilk Altıparmak’ta karşımıza çıkan örneğin bugünkü uygulamasıyla Setbaşı’nda, Tophane Yamaçları’nda, Acemler Köprülü Kavşağı’nda çok güzel görüntüler ortaya çıktı.

Özellikle…

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yakın ilgisini bildiğimiz dikey bahçeler uygulamasının en güzel yansımalarından biri Setbaşı’nda.

Hele…

Dünyada yalnızca iki kentte bulunan çarşılı köprü modelinin günümüze mirası Irgandı Köprüsü, uzanan yoldaki dikey bahçeler harika bütünlük sergiliyor.

Açıkçası…

Bursa’nın en önemli tarihi miraslarından biri olan Irgandı Köprüsü ile yeni güzelliği dikey bahçeler birbirlerine çok yakıştılar.

Yanı sıra…

Dikey bahçelerin kente katkı anlamına gelen bir özelliğine, Yol ve Ulaşım Uzmanı olarak görüşlerini önemsediğimiz İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl dikkat çekti:

“Dikey bahçelerdeki bitki örtüsü araçlardan kaynaklanan gürültüyü doğrudan tek yöne yansıtmak yerine çok yöne dağılmasını sağlar. Bir kısmını da kendi içinde sönümleyerek gürültü bariyeri işlevi görür.”

Bu sözlerini rakamlarla da örnekledi:

“Araştırmalara göre, bu yolla yüzde 40 gürültü azaltımı sağlanabiliyor. Yine bu dikey bahçeler egzozlardan salınan önemli hava kirleticileri için bir çeşit filtre görevi üstleniyorlar.”

 

Yaşayan duvarlar zehirli havayı uzaklaştıracak

Dikey bahçelere Yaşayan Duvarlar da deniyor. Kente katkısını Yol ve Ulaşım Uzmanı İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl özetledi:

“60 metrekarelik bahçe duvar 40 bin kilo zararlı gaz ile 15 kilo ağır metali süzebilir. Zararlı uçucu organik bileşikleri absorbe edip hava kalitesine katkı sunar. Sera gazlarını da önler.”

Şunu da ekledi:

“Yaşayan duvar; 2.3 kilo karbondioksit uzaklaştırır, 1.7 kilo oksijen sunar. Güneşten gelen ışığı soğurarak bölge sıcaklığını dengeler.”

 

Siyaset dengesi değişti: Efkan Ala Bursa için en etkili güç oldu

Ankara’da… Genel siyasetin dengesini değiştirecek adımlara pazartesi akşamı yenisi eklendi.

Geçen dönem…

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapan AK Parti Bursa Milletvekili Efkan Ala, sürpriz sayılabilecek kararla AK Parti Genel Başkanvekili sorumluluğu üstlendi.

Görevi…

TBMM Başkanı seçilen Numan Kurtulmuş’tan devralırken; AK Parti Bursa milletvekillerinin yanı sıra, İl Başkanı Davut Gürkan ve Büyükşehir Belediye Başkanı AlinurAktaş da salondaydı.

Geçmişinde…

Diyarbakır OHAL Bölge Valiliği sonrası AK Parti iktidarının ilk yıllarında Başbakanlık Müsteşarlığı gibi kilit görev bulunan, İçişleri Bakanlığı yapan Efkan Ala bilgi, birikim ve deneyimiyle güçlü bir siyasi profil oldu.

Siyasetin dengelerini değiştirecek yeni görevi, 2015’ten beri üçüncü kez seçildiği Bursa için de büyük bir güç kaynağı.

Ala’ya ve Bursa’ya hayırlı olsun.

 

Demirtaş’tan TBMM’de CHP’ye çıkarma

İlgiyle izliyoruz… Demirtaş Lozan Mübadilleri Derneği hızlı ve emin adımlarla büyürken, ilişkilerini de geliştiriyor.

Nitekim…

Yeni yasama döneminin başında, TBMM’ye adeta çıkarma yaptılar ve CHP kulisinde ziyaretlerde bulundular. Başta Kemal Kılıçdaroğlu ve Faik Öztrak olmak üzere CHP yönetimiyle görüştüler, CHP Bursa milletvekillerini ziyaret ettiler.

 

İYİ Parti gündeminde kurultay var: Bursa’dan Akşener’e destek

Hafta sonu… İYİ Parti’nin kurultayı var. Seçim öncesi il-ilçe kongrelerini tamamlayan  İYİ Parti’de, seçim sonrası alınan karar gereği 24-25 Haziran günleri Ankara ATO’da kurultay gerçekleştirilecek.

Bu nedenle…

58’i seçilmiş, 7’si doğal delege kapsamında 65 delegesi olan İYİ Parti Bursa İl Teşkilatı pazartesi akşamı bir araya gelip kurultayda izlenecek yolu görüştü.

Aslında…

Çok uzun değerlendirme gerekmeden, kurultaya yönelik karar da oybirliğiyle İYİ Parti Bursa delegasyonu kararı olarak alındı.

Bu karar…

“İYİ’lik hareketinin yürekli önderi, cesurlar ordusunun vazgeçilmez lideri Genel Başkanımız Meral Akşener’in yolunda ve izinde yürümeye kararlıyız” denilerek açıklandı.

“Akşener’in yanında ve ardında olacağız” mesajı verilirken, kongrede yeni bir motivasyon oluşacağı beklentisi dile getirildi.

 

Bursa’dan yine Genel Başkan Yardımcısı çıkar mı?

Önceki dönem… İYİ Parti yönetiminde Bursa’dan Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu ve Ahmet Erozan milletvekillikleri yanında Genel Başkan Yardımcısı’ydılar.

Tatlıoğlu geçen dönem TMM Grup Başkanı olunca ayrıldı, Erozan devam etti. Şimdi ikisi de milletvekili değil.

Acaba…

Akşener yeniden Tatlıoğlu ve Erozan’ı listeye alır mı, yoksa Hasan Toktaş-Selçuk Türkoğlu ikilisinden BİRİ Genel Başkan Yardımcısı olur mu?

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X