Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Tarım Bakanı’na kritik rapor: Bu projeler biterse Bursa tarımı coşar

Köşe Yazısını Dinle

Geçen hafta… AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, milletvekillerinin sorumlu oldukları bakanlıkları belirleyip görev dağılımı yaptı.

Aynı zamanda…

TBMM Çevre Komisyonu Başkanvekili olan AK Parti Bursa Milletvekili Müfit Aydın da, sorumluluk alanındaki Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’yı ziyaretinde, Bursa tarımı için kritik öneme sahip 4 projeye ilişkin raporu masaya bıraktı.

İlk sırada…

Mustafakemalpaşa Ovası’nın beklediği Kızkayası Barajı var. Aynı zamanda HES olarak elektrik üretecek baraj, 232 bin dekar sulama alanı olan Mustafakemalpaşa için prestij projesi biliniyor.

Aydın da…

6.8 milyar lira bedelli projenin, hedeflendiği gibi 2024 yatırım programına alınmasını istedi.

Ayrıca…

52 bin 850 dekar sulama alanına sahip Göllüce, Döllük, Devecikonağı sulamalarının işletilebilmesi için de Kızkayası Barajı’nın tamamlanması gerektiğini Bakan’a iletti.

İkinci sırada…

Yılda 3 ürün alınabilen verimli arazilerde 19 bin 160 dekar sulama alanına sahip Demirtaş Barajı’nda boru hatlarının yenilenmesi projesinin de 2024 yatırım programında olması gerektiğini anımsattı.

Aydın’ın raporunda…

Kanaletle sulanan 64 bin 360 dekar arazinin kapalı sistem sulanmasını sağlayacak 1.6 milyar lira maliyetli Uluabat Pompaj Sulaması borulu sistem yenileme projesi de vardı.

Onun da 2024 yatırım programında yer almasının önemini anlattı.

Dördüncü sırada ise…

14 köye ait 11 bin 920 dekar tarım arazisinin sulanması için 30 yıl önce başlayan Harmancık’taki Ballısaray Göleti inşaatının 2018’de tamamlandığını anımsattı ve göletten araziye suyu taşıyacak 750 milyon lira maliyetli sulama projesinin 2024 yatırım programında yer almasının önemine dikkat çekti.

Ayrıca…

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı’dan İnegöl ve Orhangazi’deki İlçe Tarım Müdürlüğü hizmet binalarının yenilenmesini, orman alanlarındaki kadastro sorunlarının da çözülmesini istedi.

Yapay zeka Kozahan’ı böyle tasarladı

1491 yılında… 2. Bayezid tarafından İstanbul’daki cami ve medresesine gelir sağlamak için yaptırıldı. 532 yıllık Kozahan, aynı zamanda dünyanın ilk alışveriş merkezi biliniyor.

Bursa’nın…

Sembollerinden Kozahan için yapay zeka tasarımını Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş duyurdu. Tasarımda, avlunun ortasındaki altında şadırvan olan cami çevresinin göl düşünülmesi ve kayıklar ilgi çekti.

Seçim yaklaşırken siyaset ısınıyor: CHP kongreyi bitirdi, sahaya çıktı

Önce… Hızlı tempoda ilçe kongrelerini yaptı. Pazar günü de il kongresi ile kongreler sürecini tamamladı. Dahası; kongreler sürecinde merkezdeki büyük ilçelerden Osmangazi ve Nilüfer’de başlayan değişim İl Başkanlığı’nda tamamlandı.

Böylece…

CHP İl Başkanı Nihat Yeşiltaş dönemi pazar günü başladı.

Yeni dönemin…

Nasıl şekilleneceği ya da yol haritasının ne olacağı da dün sabah anlaşıldı. Çünkü, İl Başkanı Yeşiltaş’la birlikte CHP Yıldırım İlçe Başkanı İlhami Gün, milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve Hasan Öztürk’le CHP Büyükşehir Adayı Mustafa Bozbey güne Yıldırım’da esnaf ziyareti yaparak başladılar.

Seçim yaklaşırken siyasetin ısındığını gösteren ziyaretteki fotoğraflar ise, sıkıntısını anlatan esnafın siyasetten beklentisini ortaya koyuyor.

Siyasetin sahada olması hiç de kötü değil.

Mudanya’ya özel siyaset diyaloğu

Dilek Durak… Heyecanı ve enerjisi yüksek, üretken bir siyasetçi.

AK Parti’deyken Nilüfer’de her mahalleye kadın kooperatifi kurulmasına öncülük etti. DEVA Partisi’rde Mudanya İlçe Başkanı olarak adım atmadık köy bırakmadı, kadın kooperatiflerini öne çıkardı. İYİ Parti’de, 14 Mayıs seçiminde milletvekili adayı olarak sahadaydı.

Hafta içi…

CHP Mudanya İlçe Başkanı Furkan Atalay’ı ziyareti yerel seçimin işaret fişeği oldu.

Tiflis Üniversitesi’nde yenilenen Türkoloji sınıfını Bursalı bürokrat açtı

Her defasında tekrarlıyoruz… Dr. Naci Yorulmaz’ın doğum yeri ve aile kökeni Bursa değil, ama Bursa’da yetişti. Ailesi de halen Yeşil Türbe’yi gören bir evde, Şible’de oturuyor.

Dr. Yorulmaz’la, Kızılay’ın Bursalı Genel Başkan Yardımcısı’yken tanıştık.

Sonra…

Kısa adıyla TİKA olan Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı Başkan Yardımcılığı üstlendi. Asya’dan Afrika ve Güney Amerika’ya pek çok ülkede Türkiye adına önemli işler yaptı.

Biz de…

Bursa’da büyüyen dostumuz olarak Dr. Naci Yorulmaz’ı her yerde ilgiyle izledik, zaman zaman da paylaştık.

Son olarak…

Gürcistan’ın başkentinde,Tiflis Üniversitesi’nde TİKA’nın yenilediği Türkoloji Sınıfı’nı açan Dr. Yorulmaz ülkelerarası ilişkilerde önemli göreler üstlenmeye devam ediyor.

Tiflis’te…

Üniversiteyi gezerken ve çocukların yetiştiği dernekleri ziyaretinde büyük ilgi gördü.

Dünya turuna çıktılar, İnegöl’de mola verdiler

İki genç…Yaşadıkları İsviçre’den bisikletleriyle dünya turu yapmak için yola çıktılar. Günlerce pedal çevirdikten sonra Türkiye’ye geldiler.

Biraz da…

İpekyolu güzergahını andıran yolculuklarında İstanbul’dan Bursa’ya geçtiler, Ankara’ya devam ederken de, İnegöl’de mola verdiler.

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban bu molayı “Gelecekleri yeri biliyorlar” diyerek paylaştı.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X