Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

TCDD ‘acil çözümü’ düşünüyor: İlk etapta Bursa-Yenişehir treni

Gelişmeler ortada… Bursa’ya kamu kaynaklarıyla yapılan en büyük yatırım olan hızlı tren projesi büyük hedeflerle başladı, fakat bazı sorunlar yaşıyor.

Aslında…

Projede, Bursa-Yenişehir hattındaki çalışmalar belli bir aşamaya geldi. Yol açma ve viyadüklerdeki çalışmalar neredeyse sona yaklaştı. Tünellerde de az bir bölüm kaldı. Hattın gerçekleşme oranı yüzde 70’lere ulaştı.

Bursa-Yenişehir hattındaki altyapı çalışmaları ray serme ve elektronik sistemlerinin oluşturacağı üstyapı aşamasına doğru geliyor.

Fakat…

Yenişehir-Osmaneli hattının yapımına bir türlü başlanamadı.

Oysa…

3 Nisan’da hem Yenişehir-Osmaneli hattının altyapı, üstyapı ve elektromekanik sistemiyle Bursa-Yenişehir hattının üstyapı ve elektromekanik sisteminin ihalesi yapıldığında büyük bir heyecan oluşmuş, 2019’da rest sürüşleri hedefi bile dillendirilmişti.

Ne var ki…

İhalenin haziran ayında kesinleşmesine karşın, dış kaynaklı müdahaleyle döviz yükselince ortaya farklı bir ekonomik tablo çıktı ve  maliyet hesapları şaştı. O nedenle ihaleyi kazanan firmaya yer teslimi yapılamadı.

Bu da…

Bursa-Osmaneli Hızlı Treni’nin ekonomik programa takılmasına yol açtı.

Sonrasında…

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal’ın “Proje ertelenebilir, ama son karar TCDD Genel Müdürü’nün” demesiyle gözler TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’a çevrildi.

Şimdi…

1.-yazi-icin-hizli-tren-gecit-viyadugu-son-tabliye-montaji.jpgYıllardır Bursa’nın sabırsızlıkla beklediği hızlı tren projesiyle ilgili olarak TCDD yeni bir çözüm arıyor.

Öncelikle de…

Altyapı çalışmaları hemen hemen sona gelen ve ray serme aşamasına yaklaşan Bursa-Yenişehir hattının tamamlanması üzerinde duruluyor.

Yani…

TCDD şu an için, hattın tamamı yerine önce Bursa-Yenişehir arasında treni çalışır hale getirmeyi düşünüyor.

İlk etapta kısa mesafeli de olsa çalışacak trenin ana güzergah olan Ankara-İstanbul hattına Osmaneli’nden bağlanması için de ekonomik tabloya göre hareket edilmesi alternatif görüş olarak masada duruyor.

 

7 dakikada ulaşımla havaalanına tren desteği

 

TCDD’nin Bursa-Osmaneli hızlı tren hattının tamamı yerine ilk etapta Bursa-Yenişehir treninin çalışır duruma gelmesi düşüncesini gündemine almasında ekonomik durum öncelikli gerekçe.

Yanı sıra…

Yenişehir Havaalanı’nı canlandırmaya yönelik AK Parti Bursa milletvekillerinin başlattıkları girişimlerin de göz önüne alındığını eklemek gerekiyor.

Bu yolla…

Uçuş hatlarının arttırılması gündemde olan havaalanına 7 dakikalık tren yolculuğuyla ulaşım desteği sağlanması düşüncesi oluştu.

 

Esgin, Bakan Berat Albayrak’tan ‘hızlı tren için destek’ istedi

 

3.-yazi-icin-ak-parti-bursa-milletvekili-dr.-mustafa-esgin.jpgBu dönem… AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin’in, milletvekili arkadaşları Refik Özen ve Zafer Işık’la birlikte ulaşım yatırımlarını takibine tanık oluyoruz.

Bu girişimlerde…

Otoyol ve hızlı tren şantiyeleri ziyaretleri yanında, Yenişehir Havaalanı’nın canlandırılması çabaları dikkat çekiyor. Yine arkadaşlarıyla birlikte ulaşımla ilgili kurumlara üst düzey ziyaretler yapıyor.

Esgin, geçtiğimiz günlerde bir girişimde daha bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın milletvekillerini ekonomik konularda bilgilendirme amacıyla düzenlediği toplantının çıkışında yaptı.

Toplantı çıkışı Albayrak’ın yanına gidip şunu söyledi:

“Hızlı tren Bursa için çok önemli. Kamuoyu da heyecanlı. Bir an önce bitirilmesi için desteğinizi bekliyoruz.”

Şunu da ekledi:

“Proje yük taşımacılığı da getireceği için ihracatta ikinci şehir olan Bursa ve sanayi açısından da çok önemli.”

Bu sözlere…

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da ilgisiz kalmadı ve “Konuyu takip ediyorum” dedi.

 

Bursa’nın ilk yerleşimi olan Hisar’ı Dündar ayağa kaldırıyor

 

4.-yazi-icin-osmangazi-belediye-baskani-mustafa-dundar-ve-hisar-mahallesi.jpgŞu bir gerçek ki… Bursa’nın kent yerleşimi olarak tarihi denilince akla Hisar Mahallesi ve çevresi geliyor. Bizans’tan bu yana Bursa’nın ilk yerleşimi olan ve kentin tarihi merkezi özelliği taşıyan, tarihi kale ve surlar içindeki Hisar hala çok önemli bir yaşam alanı.

Üstelik…

Modernleşen kente karşı, kent kültürü yoluyla varlığını sürdürüyor.

Ne var ki…

Hem gerektiği gibi korunamaması, hem de özelliklerinin tanıtımında uzun yıllardır sorunlar yaşıyor.

İşte…

Böylesine önemli Hisar’ı ayağa kaldırmak ve Bursa’nın turizm geleceğinin en önemli bölgesi haline getirmek için Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar kolları sıvadı.

Bir yandan arkeopark kazılarıyla tarihi ortaya çıkarmayı planlayan Dündar, sonrasında Panorama 1326 Fetih Müzesi ile bütünleşecek bir aks üzerinde Hisar’ı turistlerin gezdiği turizm bölgesi haline getirmeyi amaçlıyor.

O nedenle…

Hisar’ın bir çok yerinde Osmangazi Belediyesi’nin yürüttüğü çalışmalar var. Kimi yerde restorasyon, kimi tarihi sokaklarda cephe iyileştirme çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor.

 

Hisar Derneği mahallenin geleceğinden umutlu

 

5.-yazi-icin-hisar-dernegi-baskani-ahmet-aydin,-oryal-kahraman,-guner-kutlay.jpgBursa’nın ilk kent yerleşimi olan tarihi bölgede kurulan bir dernek var: Hisar Kaleiçi Turizm ve Kültür Kalkındırma Derneği.

Dernek başkanı Ahmet Aydın ve yönetiminden Oryal Kahraman ile Güner Kutlay ziyaretimize geldiklerinde turizm hedefli çalışmaları da konuştuk.

Hisar’ı dünyaya tanıtacak projeden memnun, gelecekten umutlular.

Görüntü kirliliğine yol açan elektrik ve telefon hatlarının yeraltına alınması sözü veren Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a teşekkür ediyorlar.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X