Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

TCDD Genel Müdürü’ne hızlı tren uyarısı: Bursa aşırı duyarlı

Yer… Türkiye Büyük Millet Meclisi KİT Komisyonu toplantısı. TCDD hesaplarının görüleceği toplantı için TCDD Genel Müdürü Kamuran Yazıcı genel müdür yardımcılarıyla birlikte salonda.

İşte…

Bu toplantıda KİT Komisyonu Üyesi olarak bulunan AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin söz aldı ve önemli bir konuşma yaptı.

Örneğin…

1.-yazi-icin-tbmm-kit-komisyonu-bursa-hizli-tren-projesi,-mustafa-esgin-ve-ahmet-kilic.jpgSon yıllarda ulaşımla ilgili yüz akı yatırımlar olduğunu, milletin de bundan memnuniyet duyduğunu vurgulayarak söze başlayıp sözü raylı sisteme getirdi:

“Yapılan çok sayıda hızlı tren yatırımı var, devam edenler var. Özellikle son 6 yıldır ülkemizin kendi iç dinamiklerinden kaynaklanmayan nedenlerle yaşadığı süreçler aksamaya neden oldu.”

Şu bilgiyi KİT Komisyonu gündemine taşıdı:

“Bursa-Osmaneli hızlı tren hattındaki çalışma, birinci etapta devam ediyor. İkinci etaptaki ihale iptal edildi ve yeni ihale yapılmasıyla ilgili süreç devam ediyor.”

Ardından…

“Benim vurgulamak istediğim şey şu” dedi ve devam etti:

“Elbette ki bütün hızlı tren projeleri önemli, ancak burada konvansiyonel hat hızlı tren hattıyla birlikte yapıldı.”

Can alıcı cümleyi söyledi:

“14,9 milyar dolarlık ihracat kapasitesine ulaşmış Türkiye’nin ikinci büyük ihracatçı ilinin bu yatırımı gecikmiş bir yatırımdır.”

Şu noktanın üzerinde durdu:

“Bu yatırımlar planlanırken, önceliği ve bir an önce bitirilmesinin göz önüne alınması gerekiyor. Biliyorum ki akabinde Geçit’ten Bandırma’ya bu hat devam edecek ve limanlara da bizi ulaştıracak.”

Sonra da…

“Sayın Genel Müdürüm, ben hekimim” dedi ve tıp örneğiyle uyarı yaptı:

“Tıpta aşırı duyarlılık diye bilinen idiosyncrasy olgusu var. Bursa kamuoyu, Bursa halkı ve Bursa siyasetinin, şu an devam eden ve yapılacak yatırımlarla ilgili tartışmasız aşırı hassasiyetinin olduğu bir konu bu.”

Çağrısını da şöyle yaptı:

“Bütün bunların farkındalığıyla ve Bursa siyasetiyle iletişim içinde bu süreçleri yürüteceğinize yürekten inanıyorum.”

Böylece…

Bizim hızlı tren konusu, yatırımcı kuruluşa doğrudan siyasi uyarıya dönüştü.

 

Fidan dikme töreni Başköy’de

 

2.-yazi-icin-11-kasim-pazartesie-fidan-dikme-toren-alani.jpgOrman yangınlarının yoğun, ama doğal olmadığı bir dönem yaşadık. Tarım Orman ve Hayvancılık Bakanlığı da hem yanan orman alanlarını yenilemek, hem yeni ormanlarla ülkenin nefes almasını sağlamak için harekete geçti.

Bu amaçla…

Türkiye genelinde 11 Kasım Pazartesi günü saat 11.00’de 11 Milyon Fidan Dikimi planlandı. Bunun için de fidan bağışı kampanyaları düzenlendi.

Bursa Valiliği ise, 11 Kasım Pazar günü tören için İzmir Yolu’ndaki Başköy’ü belirleyip hazırlıklara başladı.

 

Tüm sayıları ciltlense Bursa Ansiklopedisi gibi dergi: Bursa’da Yaşam

 

3.-yazi-icin-bursada-yasam-dergisi,-olay-gazetesi-eki.jpgBursa’nın ilk reklam şirketini açan, 1999-2004 döneminde Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Erdoğan Bilenser diyor ki:

“Olay gazetesi yıllardır gazeteyle birlikte dergi veriyor. Bursa’da Yaşam adlı dergi bana eski ansiklopedi fasiküllerini hatırlatıyor. Bunları biriktirip ciltletirdik.”

Şunu öneriyor:

“Bu dergileri de biriktirip ciltletirsek müthiş bir Bursa Ansiklopedisi’ne sahip oluruz. Bursa’nın ne kadar önemli kent olduğunu bir kez daha anlarız. Çocuklarımız da öğrenmiş olurlar.”

Biz de…

Aynen Erdoğan Bilenser gibi düşünüyoruz.

Olay’ın büyük bir emek ve araştırmayla hazırladığı, yılda iki kez yayınlanan Bursa’da Yaşam sayıları gerçekten de Bursa Ansiklopedisi özelliği taşıyor.

Hele…

Bu sayıda son dönemin en çok tartışılan konusu ulaşım geçmişten bugüne ele alınmış ki, gazete bayilerinde satışı devam eden Bursa’da Yaşam’ın kaçırılmaması gerekir.

Hazırlayan ekibi kutluyoruz.

 

Üniversitelilere ‘vize hazırlığı’ desteği

 

4.-yazi-icin-universite-ogrencilerine-vizeler-icin-sinava-calisma-firsati.jpgBursa Teknik Üniversitesi’nde 4 Kasım’da başlayan vizeler 16 Kasım’da sona erecek. Bursa Uludağ Üniversitesi vizeleriyse 8-15 Kasım arasında.

İşte…

Bu iki üniversitede sınavlara hazırlanan öğrencilere ders çalışma fırsatı geldi.

Örneğin…

Teknik Üniversite’de vizeler süresince kütüphanenin 24 saat açık olacağını Rektör Prof. Dr. Arif Karademir açıkladı. Uludağ Üniversitesi için de Görükle Gençlik Merkezi’nin 24 saat hizmet vereceğini Büyükşehir Belediyle Başkanı Alinur Aktaş duyurdu.

 

İstanbul’a yakınlığı şansı: Bursa sağlık turizmi için en önemli kent oldu

 

5.-yazi-icin-medicana-genel-muduru-dr.-remzi-karsi-ve-kurumsal-iletisim-direktoru-kurtulus-okutan.jpgToplantının belli bir gündemi yoktu… Medicana Bursa Hastanesi Genel Müdürü Dr. Remzi Karşı ve Medicana Sağlık Grubu Kurumsal İletişim Direktörü Kurtuluş Okutan’la gazeteciler arasında daldan dala sohbet oldu.

Örneğin…

“Bursa’da özel hastane sayısı fazla mı?” sorumuza, “Bursa’yı bölge merkezi görmek gerekir. O nedenle özel hastane sayısı fazla değil, hatta yenileri açılacak” cevabı aldık.

Aynı şekilde…

Şehir Hastanesi’nin özel hastanelere etkisini de şöyle cevapladılar:

“Etkilemiyor, çünkü hasta grubu değişiyor.”

Önemsedikleri şu:

“Sağlık turizminde herkesin önünü açıyoruz. Gürcistan’dan hastamız var. Geçen ay ambulans uçakla Gürcistan’dan Bursa’ya hasta geldi.”

Bakışları şu:

“İstanbul’a yakınlığı Bursa’nın şansı. Yeni havalimanın ya da Sabiha Gökçen’den İstanbul merkezinde bir hastaneye kaç saatte gidilebilir? Oysa Bursa’ya 1 saatte geliniyor.. Onun için Bursa sağlık turizminin en önemli kenti.”

 

Bu kez Kızılay kendisi kan verdi

 

6.-yazi-icin-kizilay-bursa-subesi-yonetim-ve-kadin-kollari-kan-bagisi.jpgKötü gün dostu olarak dünyanın her yerine yetişen, Türkiye’nin iyilik hareketi Kızılay yaptığı yardımlar kadar yürüttüğü kan bağışı kampanyalarıyla da topluma  hizmet ediyor.

Nitekim…

Hem Kızılay Kan Merkezi’ne gelenlerden, hem kurum ve şirketlerde seyyar araçlarla kan bağışı kampanyaları alan Kızılay bu kez kendisi kan bağışı yaptı.

Başta…

Kızılay Bursa Şubesi Başkanı Davut Gürkan olmak üzere, yönetim kurulu ve Kadın Kolları’nın katıldığı kan bağışı bir anlamda örnek oldu.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X