Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

TCDD yine şaşırttı: Yük treninin OSB bağlantı hattı ihalesi durdu!

Devlet Demiryolları’nı anlayabilmek mümkün değil. Bursa’yı bir kere sevindirip heyecanlandıracak adım atıyorsa, hemen arkasından da olumsuz birkaç adım geliyor, bütün hevesler kaçıyor.

Nitekim…

Daha 1 ay önce, 16 Temmuz günü “TCDD eksiğini tamamlıyor, tren Sanayi Bölgesi’ne de bağlanıyor” başlığıyla bu sütunlardan duyurduğumuz Ankara-Bursa Hızlı Tren Hattı İle Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, Bursa OSB Ve Nilüfer OSB Demiryolu Bağlantı Hatlarının Projelendirilmesi İçin Mühendislik Ve Danışmanlık Hizmetleri İşi ihale sürecinin durdurulduğu ortaya çıktı.

Gerçi…

1.-yazi-icin-16-temmuz-tarihli-yazi.jpgDurdurulan proje ihalesi değil, projenin hazırlanabilmesi için gerekli zemin çalışmaları ve etütlerin yapılmasına yönelik, ama şu da bir gerçek ki dünyanın her yerinde trenler sanayi bölgelerinin içine giriyorlar.

Dahası…

İç Anadolu bölgesindeki sanayi bölgelerinin limana ulaşabilme isteği üzerine Gemlik Treni’ni projelendiren TCDD’nin, Bursa Organize Sanayi Bölgesi ve yanındaki Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi gibi iki büyük OSB’ye bağlantı hattını daha projenin başında düşünmemiş olması büyük eksiklik görülüyordu.

O bakımdan…

Bursa OSB ve Nilüfer OSB bağlantı hatları etüd proje çalışması için TCDD’nin ihale kararı önemli bir gelişme olarak kabul edildi.

Hatta…

Etüt çalışması sonrası yük treni istasyonunun Özlüce’ye inen yol kenarında Doğanköy’e yapılması, Balat’ta viyadük üstüne düşünülen hızlı tren istasyonunun da yük treni için düşünülen araziye kaydırılması kararı alınmıştı.

İhale duyurusunda…

Etüt-proje ihalesinin 3 Ağustos’ta yapılacağı bilgisi olduğu için akıbetini sorunca durdurulduğunu öğrendik ve açıkçası çok şaşırdık.

İhale sürecinin dövizdeki artışla ilgisi var mı, yoksa başka gelişmeler mi kararda etkili oldu onu da önümüzdeki süreçte anlarız.

 

Erhan Karaca SGK İl Müdürü olarak başladı

 

Her seferinde tekrarlıyoruz… Erhan Karaca kurum içinden basamak basamak yükselerek SGK İl Müdürü oldu. O nedenle hem kurumu, hem Bursa’yı iyi biliyor.

Ne var ki…

2017 Kasım’da Gürsu’da bir fabrikada kazan patlaması olayıyla hiç ilgisi olmamasına karşın görevden alındı. Mahkeme de bunu haksız buldu,

İşte…

Bu karardan sonra bakanlığın görevine iade ettiği Erhan Karaca dün SGK İl Müdürü olarak makamına oturdu.

 

Hedef afetlere hazır olmak: Kızılay Bursa’da lojistiğini güncelliyor

 

3.-yazi-icin-kizilay-bursa-subesi-baskani-davut-gurkan,-yonetim,-mehmet-ali-inan,-ismail-oztat.jpgGöreve hızlı bir başlangıç yaptı ve geçmişi 110 yıla yaklaşan Kızılay Bursa Şubesi’ni kabuğundan çıkarıp güç aldığı ve merhamet elini uzattığı toplumla buluşturma yolunda koşar adım ilerliyor.

Kızılay Bursa Şubesi Başkanı Davut Gürkan, yönetimiyle birlikte yaptığı medya ziyaretleri kapsamında Olay’a geldiğinde, Genel Müdürümüz Mehmet Ali İnan içten bir dille gözlemini aktardı:

“Olay 31 yıldır yayınlanıyor, ama ilk kez Kızılay Başkanı ve yönetimini ağırlıyor.”

Sonrasında…

Gürkan yeni dönemde Kızılay’ın kendini yenileme sürecini anlattı.

Önceliği de…

“Kızılay yardımla anılan bir kurum” vurgulamasına verip kurumsal yapıyı özetledi. Şube bünyesindeki Gençlik ve Kadın kollarını, aşevini, öğrenci yurdunu tanıttı. Ülkemize göçle gelenlerin sosyal uyumları için eğitim veren Kızılay’ın sosyal rolüne dikkat çekti.

Ardından…

Konu afetlerde yardıma ilk Kızılay’ın koştuğu gerçeğine geldi. Kızılay Bursa Şubesi Başkanı Davut Gürkan da yaşadığımız bölgenin risklerine dikkat çekerek şunu açıkladı:

“Afet bölgesinde yer alan Bursa’nın aslında lojistiğin de merkezi olması gerekir. Kızılay olarak bunda geri kalmışız. AFAD’ın yanındaki arazimize güçlü bir merkez oluşturmak üzere plan yapıyoruz.”

 

10 yıl görev yaptığı Bursa Emniyet’i Genel Müdür olarak ziyaret etti

 

5.-yazi-icin-emniyet-genel-muduru-celal-uzunkaya-ve-bursa-il-emniyet-muduru-osman-ak-ziyareti.jpg1990 yılında Bursa Emniyet Müdürlüğü kapısından girdi. 3 ayrı dönemde toplam 10 yıl görev yaptı. Şube Müdürlüğü ve Emniyet Müdür Yardımcılığı rütbelerini Bursa’da taktı.

Çocukları ve 6 torunundan 4’ü Bursa’da yaşadığı için her fırsatta geliyor.

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı’yken, İzmir’den yazılan imzasız bir ihbar mektubu en verimli döneminde 4 yılını çaldı. Göreve dönünce siyasi irade İzmir Emniyet Müdürü atadı. FETÖ ve PKK’yı İzmir’den sildikten sonra bu kez Antalya’ya atandı ve turizmi terör eylemlerinden kurtardı.

Celal Uzunkaya 20 gün önce Emniyet Genel Müdürü olduğunda tüm dostları “Hak yerini buldu” dediler.

Hafta sonu da Bursa’daydı. 18 yıl önce gencecik bir polis şefi olarak girdiği kapıdan bu kez Emniyet Genel Müdürü olarak geçti ve Bursa Emniyet Müdürü Osman Ak’ın konuğu oldu.

Döneminden tanıdığı eski polislerle karşılaşınca da şakalaşıp sohbet etti. Her zamanki gibi gönülleri fethetti ve Ankara’ya döndü.

 

Olay okurunun dikkatinden kaçmaz

 

Bursa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu’nun terfi alıp Tümgeneral olması ve  Erzurum Jandarma Bölge Komutanı atanması tüm dostlarını sevindirdi.

Ne var ki…

Gelişmeyi aktarırken Erzurum yerine Kayseri yazdığımızı da Olay okurlarının yağmur gibi telefonlarıyla fark ettik.

Bir başka okurumuz Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir yazılarındaki “Çekirge Devlet Hastanesi inşaatı” ifadesine şu mesajı gönderdi:

“Böyle hastane var mı, orası Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi değil mi?”

Çok doğru. Olay okurlarından hiçbir şey kaçmıyor.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X