Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Tencere alarmı: Vatandaşın ekonomisini onarma adımı yeni sürecin başlangıcı mı?

Köşe Yazısını Dinle

Görünen o ki… Genel bir ayar bozulması var. Süreci de, 2020 başında tanıştığımız ve dünyayı esir akan koronavirüs başlattı.

En başta…

Günlük yaşam alışkanlıkları ve öncelikler değişti. Ekonomiden siyasete, sosyal yaşamdan komşuluk ilişkilerine, eğitimden spora, kültürel etkinliklerden eğlence ve turizme değişmeyen kalmadı.

Ortaya da pandemi sonrası yeni dünya düzeni çıktı.

Böylesine ağır bir süreçte vatandaşın ekonomisi bozuldu, tencerenin kaynaması dert oldu. Bu da siyasi tercihleri etkiliyor.

Bu nedenle, bir süredir Ankara kulislerinde siyaset senaryoları konuşuluyor. O senaryolarda da vatandaş ekonomisinin tamir süreci öne çıkıyor.

Nitekim…

31 Ağustos günü, Ankara’daki deneyimli siyasetçi dostumuzla söyleşimizi bu sütunlarda aktardık. Geçen 12 günde, o kulis tüyoları gerçekleşmeye başladı.

Örneğin…

Dostumuz, “Vatandaş ekonomisi bozulduğunda siyasi tercihini gözden geçirir. Bu gerçeği siyasetçi bildiği için kritik süreçlerde vatandaşın ekonomisine yönelik adımlar atılır” demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cuma günü “enflasyonun düşürüleceğini, raflardaki fahiş fiyatların durdurulacağını” söyledi.

Yine…

“Memura ve kamu işçisine beklenenden fazla zam yapıldı. 3600 gösterge gündemde. EYT sorununu, yeni öğretmen ve memur alımı masada” demişti. Yeni öğretmen alımı açıklandı, EYT gündeme geldi, kredi faizlerinin düşürülmesi konuşuluyor.

Aynı şekilde…

Sorunlu olduğumuz Mısır, BAE ve Suriye ile görüşmelerin başladığı açıklandı.

Hatta…

“Toplumun tepkisine yol açan göçmenler konusunda Suriyelilerin dönüşü ve Afganların deport, yani sınır dışı görüntüleri karşısına çıkarsa şaşırma” öngörüsü Ankara’dan Suriyelileri çıkarma kararı ve “Afganları geri gönderme” açıklamalarıyla gerçeğe dönüştü.

Geriye, “Türkiye 2022 Kasım’da seçime hazırlanıyor” öngörüsü kaldı.

Anlaşılan o ki…

Vatandaş ekonomisini onarım bir noktaya geldiğinde bunu da konuşacağız.

Haluk Levent siyasete girer mi?

Konu… Ankara’daki deneyimli siyasetçi dostumuzun Ankara kulisleri ve önümüzdeki sürece ilişkin öngörülerinden açılmışken, bir söylediğini daha kayıt altına almak istedik.

Dedi ki:

“Sanatçı Haluk Levent kurduğu dernek üzerinden yardımlar ve orman yangınlarında üstlendiği öncülükle toplum lideri haline geldi. Şimdi yurt dışına yerleşeceğini söylüyor. Dönüşü bir siyasi proje olabilir mi?”

 

Sürpriz… İl Milli Eğitim’de 27 günde müdür değişimi ne anlama geliyor?

Sabah duyunca şaşırdık… Bursa İl Milli Eğitim Müdürü’nün tam 27 gün sonra görevden alınması ilk defa oluyor. Bugüne kadar hiçbir kurumda bu kadar kısa sürede değişim görmedik.

Öyle ki…

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer 6 Ağustos’ta göreve başladığında Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger’i gece arayıp Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü olarak Ankara’ya çağırdı.

Yerine atanan Bülent Altuntaş 9 Ağustos Pazartesi günü İl Milli Eğitim Müdürvekili Necdet Sezer’den devraldı. 11 Eylül Cumartesi günü de Serkan Gür’e devretti.

Açıkçası…

Henüz tanışma fırsatı bulamadan 27 günde değişen Altuntaş ne yaptı, ya da ne yapmadı da değişti anlayamadık.

Gördüğümüz kadarıyla…

Altuntaş mesleki eğitimciydi. Yerine Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Gür’ün gelmesi Bursa eğitiminde mesleki ve teknik eğitim ağılıklı bir planlamayı gösteriyor.

Anladığımız tek şey bu.

 

Mehmet Hoca Bakü’de Dekan oldu

Güzel haberi bizzat Prof. Dr. Mehmet Yüce’den öğrendik… Uludağ Üniversitesi’nde Rektör Yardımcılığı, Hukuk ve İİBF Dekanlıkları gibi görevlerin ardından bu yıl Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi’ne transfer olmuştu.

Şimdi de…

Bu üniversite bünyesinde Türk Dünyası İktisat Fakültesi Dekanı olarak görev üstlendi.

Bizler de, dostları olarak sevindik.


Temiz Toplum projesiyle Çanakkale’ye gidip dedelerinin izlerini yaşadılar

Projeyi… İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü destekliyor. Bursa’da kurulu İHSANDER de bir süre önce başlattığı Temiz Toplum Projesi’yle gençleri Çanakkale’ye götürüp, dedelerinin izlerini yaşamalarını sağladı.

Bu kapsamda…

İHSANDER öncülüğünde Bursalı 40 gencin Çanakkale gezisi, tarihi mekanlarda duygulu anlar yaşamalarını da sağladı.

Kilitbahir’deki tabyalar, şehitlikler, destanın yazıldığı Conk Bayırı gezileriyle Şehitler Abidesi ziyaretinde o günleri dinleyen gençler çok etkilendiler.

Gezinin amacını ise…

İHSANDER Başkanı Ercan Durak şöyle anlattı:

“Gençlerimize dünü, bugünü ve yarını anlatmaya çalışıyoruz Vatanımız için Temiz Toplum çok önemli, biz de gençlerimizi her türlü bağımlılıktan uzak tutup milli ve manevi değerlere bağlı nesiller yetiştirmeyi hedefliyoruz.”


Bu da bir hesap verme: 2 yılda değişimi anlattı

Tıpkı… Kentinden yetişen sporcuların gittikleri ülkelerdeki başarılarıyla yaşanan duygu gibi bir şey. Bursa’dan yetişen Fahrettin Beşli’nin sorumluluk üstlendiği İstanbul’daki başarılarını da aynı duyguyla izliyoruz.

Nitekim…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Büyük İstanbul Otogarı yönetiminde ikinci yılını dolduran Fahrettin Beşli bir çeşit hesap verdi ve otogarın 2 yıllık değişimini anlattı.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X