Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Türkiye’de ilk: Santralın buharıyla DOSAB’taki fabrikalar ısıtılacak

Köşe Yazısını Dinle

1992 yılıydı… Dönemin Başbakanı olan rahmetli Süleyman Demirel çeşitli anlaşmalar için Japonya’yı ziyaret ediyordu. Heyette, hükümetin iki numaralı ismi olarak dönemin Devlet Bakanı Cavit Çağlar da vardı.

Gezi sırasında…

Tokyo’dan Çağlar aradı ve şu bilgiyi verdi:

“Japonya Türkiye’de üç büyük doğalgaz çevrim santralı kuruyor. Birini Bursa’ya istedim, Başbakan da onayladı.”

O dönem…

Türkiye’de elektrik üretiminde yaşanan sıkıntılar nedeniyle elektrik sorunu yaşanıyordu. Çağlar’ın üzerinde durduğu da buydu:

“Bursa ve çevresinde elektrik kesintisi olmayacak, sanayi rahatlayacak. Türkiye elektrik ihtiyacının önemli bölümünü de bu santral karşılayacak.”

Yazımızı…

Olay gazetesi de alıp manşetine taşıdı ve hem Bursa, hem Türkiye öğrendi.

Sonrasında…

Demirel’in Cumhurbaşkanı ve rahmetli Necmettin Erbakan’ın da Başbakan olduğu 1996 yılında Ovaakça Doğalgaz Kombine Çevrim Santralı temel atma törenine katıldık, 32 ay sonra da 28 Kasım 1998 günü açılış törenini izledik.

Açılışta…

Cumhurbaşkanı yine Demirel’di. Başbakan ise geçtiğimiz günlerde vefat eden Mesut Yılmaz’dı.

Bugün…

Değeri daha da iyi anlaşılan, Ovaakça Doğalgaz Çevrim Santralı hem Bursa’nın, hem de ülkenin elektriğinin önemli bölümünü üretiyor.

İşte…

Bursa’ya böyle kazandırılan ve ürettiği elektrikle çok önemli olan Çevrim Santralı şimdi yeni bir misyon üstlenmeye hazırlanıyor.

O da…

AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin’in santrale yaptığı ziyaret sırasında ortaya çıktı.

Buna göre…

Elektrik dönüştürülmesi sırasında sıkışan gazın soğutulması sırasında yüksek ısıyla ortaya buhar çıkıyor. Bu buharla, kısa adı DOSAB olan Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikaların ısıtılması gündemde.

Esgin heyecanlı:

“Teknik açıdan mümkün olan sistem için görüşmeler sürüyor. Sonuca da çok yaklaşıldığını öğrendim. Proje, Türkiye’de ilk olacak.”

 

Ovaakça’dan elektrik ihracatına katkı

Ovaakça’daki Doğalgaz Çevrim Santralı ziyaretinde Santral Müdürü Mehmet Uluba’dan bilgi alan AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin şuna dikkat çekti:

“Temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak her yıl 3 milyar kilowatsaat elektrik ihraç eden ülke olduk.”

Dileği şu:

“Yerli ve milli doğalgazla enerji fiyatları düşecek. Hedef 2023’te enerjimizin yüzde 65’ini yerli ve yenilenebilir kaynaklardan karşılamak.”

 

AK Parti iki güne temayülü sığdırdı, şimdi sıra yönetim listesine geldi

Kolay değil… 1 Şubat Salı günü yapılacak AK Parti İl Kongresi’ne sunulacak Davut Gürkan başkanlığındaki 50 kişilik asıl ve 25 kişilik yedek yönetim kurulu listesine girebilmek için 400’e yakın başvuru oldu.

İşte…

Bursa siyasetinin yönetime girmek için başvuru rekoru olan bu tabloda, daha çok tanışma amaçlı pazartesi günü başlayan mülakat tamamlandı.

Görüşmeleri…

AK Parti Bölge Koordinatörü Muhammed Balta ile Koordinatör Milletvekili Fehmi Küpçü ve AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan yaptılar.

Davet edilen bazı isimlerle sohbetlerimizde genellikle şu ortak izlenim ortaya çıkıyor:

“Görüşme 3 dakika civarında sonuçlanıyor… Yalnızca Muhammed Balta konuşuyor…”

Dikkatlerini çeken bir de şu var:

“Görüşmede Muhammed Balta çok esprili. Karşısındaki adaylara ‘Olursa İl Başkanı’ndan, olmazsa benden bilin’ diyor.”

 

İsmail Aydın Mersin’de Divan Başkanı oldu

Hafta sonu… Sokağa çıkma kısıtlaması olduğu için AK Parti il kongrelerini hafta içi günlerde yapıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da aynı anda yapılan kongrelere video konferansla katılıyor.

Bu kapsamda…

AK Parti Mersin İl Kongresi’ne toplu yayınla katılıp mesajlar verdi.

Kongrede…

Divan Başkanı olarak, AK Parti Akdeniz Bölge Koordinatörü sıfatıyla Bursa eski milletvekili İsmail Aydın görev yaptı.

 

Erkan Aydın’dan önce ‘dağlı buluşması’ sonra da İmamoğlu ziyareti

İki fotoğraf arka arkaya geldi… Fotoğraflar, CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın’ın pazartesi günü İstanbul’da yaptığı peş peşe iki ziyareti yansıtıyor.

İlkinde…

Dağ-Der Genel Başkanı olduğu dönem yönetim kurulunda bulunan ve birlikte dağ yöresine hizmet çalışmaları yaptıkları, 2014 yerel seçiminde CHP Osmangazi Adayı olduğunda da Belediye Meclisi listesinde yer verdiği Fahrettin Beşli’yi ziyaret etti.

Beşli, bu dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından Büyük İstanbul Otogarı Müdürü olarak transfer edildi. Göreve başlar başlamaz da geçmişin kötü otogar görüntülerini silip pırıl pırıl yaptı.

İşte…

İstanbul’daki bu dağ buluşması sonrası Aydın bir de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret etti.

Baş başa görüşmede sohbet CHP siyaseti üzerine gelişti.

 

Artık araç kullanırken ‘sesli yazı’ dinleyin

Günümüzde… Her şey dijitalleştiği için gazeteler de dijitalden okunur hale geldi. Ancak, görme engelliler yanında araç kullanırken büyük sıkıntı oluyor.

İşte…

Olay Medya Yayın Kurulu Üyesi Orhan Güney yönetimindeki Bursa’nın en güçlü yerel haber portalı olay.com.tr bu alanda çığır açtı.

Yeni uygulamada…

Olay gazetesinde yayınlanan köşe yazıları olay.com.tr’de okunabildiği gibi, sesli de dinlenebilecek.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X