Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Türkiye’nin isteğini Çavuşoğlu açıkladı: Ermenistan’daki suçlular yargılanmalı!

Köşe Yazısını Dinle

İşgal 27 yıl sürdü… Ermenistan’ın 27 Eylül sabahı saldırması, Azerbaycan’ın meşru müdafaa hakkıyla karşılık cevap vermesi Ermenistan için sonun başlangıcı oldu. Çünkü, Azerbaycan işgal altındaki tüm topraklarını kurtardı.

O süreçte…

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın Şuşa’ya gidip dans etmesi, Dağlık Karabağ’dan sonra Azerbaycan ve Anadolu’ya sarkma planını da gösterdi.

İşte…

Ermenistan’ın ateşkes anlaşmalarına bile uymadan saldırdığı günlerde TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu da komisyon olarak harekete geçti.

Önce…

İstanbul’da Ermeni Cemaati temsilcileriyle görüşülüp mağduriyetlerinin olup olmadığı soruldu. Patrik Maşelyan ile Agos gazetesi ve Lyus Medya ile bir araya gelindi.

Sonrasında…

Azerbaycan’daki incelemelerde 94 sivilin şehit olduğu, 407 sivilin yaralandığı, 3 bin 326 evin yanı sıra 120 apartman ve 504 kamu binasının kullanılamaz hale geldiği tespit edildi. Şehit sivillerin yakınlarıyla görüşülüp ıslak imzalı ifadeler alındı, Ermenistan’ın saldırılarda kullandığı askeri mühimmat belirlendi..

Ulaşılan sonucu…

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı olarak AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu açıkladı:

“Savaş dışı, yüzlerce kilometre uzaktaki bölgeye saldıran Ermenistan, Lahey anlaşmaları ve Cenevre sözleşmelerine göre, Uluslararası Ceza Mahkemesi statüsü gereği savaş suçu işledi. Bunu, bilerek ve isteyerek sistematik gerçekleştirdiği için insanlığa karşı suç işledi.”

Bu noktada…

Türkiye’nin kararını ve beklentisini dile getirdi:

“Ama bugün, ama yarın bu ölümlerden ve katliamlardan sorumlu şahısların yetkisi, makamı, mevkii ne olursa olsun yargılanması gerekiyor.”

Konuyla ilgili…

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana uygulama örnekleri verip “Paşinyan dahil, kimin sorumluluğu varsa yargılanmalı” dedi ve ekledi:

“Bu, bir gün mutlaka olacak. Türkiye rapor haline getirip ilgili uluslararası kuruluşlara verdi. Azerbaycan’ın tazminat hakkı da korundu.”


Soykırım artık Türkiye’nin kozu

Dağlık Karabağ’da yaşananlar nedeniyle Ermenistan yetkililerinin savaş suçlusu olarak yargılanmaları isteğini açıklayan TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu şu bilgiyi de verdi:

“Her yıl 24 Nisan’da Ermenistan soykırım iddiasını gündeme taşıyordu. Bu kez biz de aynı günlerde Ermenistan soykırımını Meclis’teki panelde anlatacağız. Belge ve bulgularımızdan da sergi açacağız.”


İnsanları yollarda bırakmak için mi kısıtlama saat 19.00’da başlıyor?

Gidişat kaçınılmazdı… Vaka sayılarındaki artış durdurulamayınca hükümet karar aldı ve kısmi kapanma süreci başladı.

Ne var ki…

Alınan kararların uygulanmasında vatandaşa sıkıntı çıkıyor.

Örneğin…

Kısıtlamanın başlangıç saatinin 19.00 olmasına neye göre karar verildi? Bu virüs mesaisine 19.00’da mı başlıyor?

Bu kararı alanlar, o saatte eve dönebilme mücadelesi verildiğinin farkındalar mı?

Yoksa…

Zaten yoğun olan akşam trafiğini daha da yoğunlaştırarak ve insanları yollarda bırakarak yaşamı zorlaştırmak için mi adım atıldı?

Benzer kargaşa, resmi daireler ve bankalar için alınan saat 10.00-16.00 arası esnek çalışma düzeni için de geçerli. Bu kapsama girmeyen sağlık çalışanlarının suçu ne?.

Gördüğümüz o ki…

Salgının önlenmesi için adım atılıyor olsa da, kararları alanlar yaşam gerçeklerinden çok uzak.

Et ve et ürünü üreticilerinin sesini MHP duyurdu

Son dönem… Tarım sektöründe yaşanan sıkıntının yanında, et ve et ürünlerinde de farklı sıkıntılar var.

Bu alanda…

Et ve et ürünleri sektör paydaşlarının sıkıntılarını Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece’ye anlatmalarına MHP Bursa aracılık etti.

Görüşmede…

MHP Gıda ve Hayvancılıktan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Tarkan Gani ile Komisyon Başkanı Prof. Dr. Hakan Sağırkaya da bulundu.

Türkoğlu’nun Meral Akşener ziyareti 40 dakikalık görüşmeye dönüştü

Aslında… Siyasi partilerde teşkilatların genel başkanlarla sık sık bir araya gelip görüşmeleri son derece doğal.

Nitekim…

Son haftalarda CHP iki kez Ankara’ya gitti. Önce belediye başkanları sonra ilçe başkanları TBMM’deki Grup Toplantısı’na katıldılar, Kılıçdaroğlu ile görüştüler.

Benzer programı…

İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu da yaptı. Fakat, vakalar artınca TBMM’ye ziyaretçi girişi yasaklandığı için, gerçekleşemedi.

Buna karşın…

Türkoğlu salı günü Ankara’ya gidip İYİ Parti Grup Toplantısı’na katıldı.

Sonra…

Genel İdare Kurulu Üyesi Hasan Toktaş’la birlikte İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret etti.

40 dakikalık görüşme sonrası “Neler konuştunuz, Bursa’ya mesajı var mı?” diye sorunca, “Bursa’ya selamları var” deyip ekledi:

“Teşkilat konularımızı görüştük, gündemi değerlendirdik.”


Memleket Hareketi’nde tabela niyetine pankart

Gerçi… Muharrem İnce koronavirüs nedeniyle tedavide, ama partinin örgütlenmesi sürüyor.

Bu süreçte…

Şehreküstü’nde, Berk2 Plaza’da il Başkanlığı için yer kiralayan Memleket Hareketi Kurucu İl Başkanı Güner Aklan, tabela niyetine pencereye pankartı asarak partinin varlığını gösterdi.

Bunun yanında…

Bursa kurucuları arasında açıklanan Timur Noyan sosyal medyadan ayrıldığını duyurdu.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X