Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Tutan’dan Gürkan’a siyasi deneyim mesajı: İyi bir il başkanı nasıl olur?

Ortaokul yıllarından beri tanıdığımız için biliyoruz… Siyasetin içinde büyüdü. Rahmetli babası Abdurrahman Tutan geçmişte Milli Selamet ve Refah partilerinde ağırlığı olan, sözü dinlenen siyasetçiydi.

Mehmet Emin Tutan da siyasete Refah Partisi’nde adım attı, Fazilet Partisi’nde İl Sekreterliği yaptı. il başkanlığı gündemdeydi, ama o dönem babasının sağlık sorunlarıyla ilgilendiği için kabul etmedi.

1999’da Fazilet Partisi’nden Yıldırım Belediye Meclisi’ne seçildi. 2001’de AK Parti kuruluşunda Yıldırım Kurucu İlçe Başkanı oldu.

2002’de AK Parti Bursa Milletvekili seçildi. 2007’de ikinci kez TBMM’ye girdi, ama 2011 genel seçiminde aday olmayıp aktif siyasetten çekildi.

Bursa’nın deneyimli ve siyaseti iyi okuyan isimlerinden biri olduğu için AK Parti’de her il başkanı değişiminde önce onun adı konuşulur, ama uzun zamandır siyasi hareketler içinde yer almadı, görüş bile açıklamadı.

Dün sabah sohbet ederken sorduk:

“AK Parti’de il başkanlığı görevine Davut Gürkan’ın gelmesini nasıl buldun?”

O da…

Yıllar önce ilk kez düşüncesini söyledi ve siyasi değerlendirme yaptı.

İlk sözü şu oldu:

“Açık söylüyorum, Davut Gürkan İl Başkanı olunca çok sevindim. Çünkü Bursa’yı bilir, insanlarını tanır.”

Ardından…

Özellikle AK Parti camiasına olmak üzere genel mesaj verdi:

“Arayıp kutladım ve açık çek verdim. Herkesin de açık çek verip destek olması gerekiyor. Buna ihtiyaç var.”

Sonra da…

Davut Gürkan’ın bir hafta önce atandığı AK Parti İl Başkanlığı’nda başarılı olabilmesi için, siyasi deneyimiyle iki mesaj verdi:

Bir…

“Herkese danışıp görüşlerini alırsa ve istişare ederse çok başarılı olur. Bursa’yı tanıdığına göre her kanaldan yardım almalı.”

İki…

“Muhalifleriyle iyi geçinen il başkanı en başarılı il başkanıdır. Bugün için uyum çok önemli. Ben Davut Gürkan’ı o uyumu sağlayabilecek kapasitede görüyorum.”

 

Çevre Yolu’nda çalışma bitiyor

10 gündür… Çevre Yolu’nda, Mudanya Yolu’nun üzerinden geçen köprüde onarım yapıldığı için ulaşım tek yönde şeritler bölünerek sağlanıyor.

O nedenle…

İstanbul ve Ankara yönünden gelen araçlar Çağlayan Köy’e, İzmir yönünden gelenler de Şehir Hastanesi’ne kadar sıkışıyor.

Bu sıkıntıya…

AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan müdahale edip onarımın hızlandırılmasını istedi. Çalışmanın bugün tamamlanıp trafiğin normale dönmesi bekleniyor.

 

2020’de En Beğenilen Milletvekilleri ilk 10’unda Bursa’dan 2 kişi var

Araştırmayı… ORC Araştırma firması yapıp yayınladı ve TBMM’de de milletvekillerine dağıtıldı.

ORC benzer çalışmayı geçen yıl da yapmıştı. Bu kez 2020’nin En Beğenilen Milletvekilleri’ni belirlemek üzere her ilde ayrı ayrı çalışma yaptı. Daha açık söylemek gerekirse, her ile kendi milletvekillerini soran ayrıntılı bir çalışma gerçekleştirdi.

Yayınlanan tablo ise, beğenilme oranı yüzde 40’ın üzerine çıkan milletvekilleri alınarak oluşturuldu.

Buna göre…

Yüzde 40’ın üzerinde beğenilen 20 milletvekilinden oluşan listenin ilk onunda Bursa’dan iki milletvekili yer aldı.

Listenin…

Beşinci sırasında, Bursa’da yüzde 46 oranında beğenilen isim olarak AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin var. CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın yüzde 44.1 beğenilme oranıyla listenin dokuzuncu sırasında yer alıyor.

 

Özen’den TOGG inşaatına inceleme

Daha önce… Temel atma öncesi ve sonrası gitmişti. Bu kez, Türkiye’nin Otomobili olan TOGG’un fabrika inşaatı için zemin dolgu ve iyileştirme çalışmaları bittikten sonra inşaat sahasına giden AK Parti Bursa Milletvekili Refik Özen, son durumu da inceledi.

TOGGÜretim Sorumlusu Murat Akdaş’la inşaat sahasını gezip bilgi alan Özen mesajında “Hayallerimizi gerçekleştirmek için canla başla çalışıyoruz” dedi.

 

Türkiye’nin beklediği aşıların gecikme nedeni: Çin’in steril ürün duyarlılığı

Video… Türkiye’de ilk kez dün öğle saatlerinden itibaren olay.com.tr’de yayınlandı. Böylece, Çin’den yola çıkan ve Türkiye’de umutla beklenen aşılarla ilgili ilk görüntülerle heyecanlandık.

İşte…

O videoyu, Çin’in başkenti Pekin’de yaşayan ve CRI’de Türkçe Servisi Baş Editörü olarak görev yapan Bursalı Gazeteci Sedat Aydın çekti.

Bir günlük gecikmeyle gerçekleşen aşıların Türkiye yolculuğunu anlatırken de şunu söyledi:

“Aşı kolilerinin olduğu konteynerler THY’nin TK6175 sefer sayılı Boeing 777 tipi uçakla Pekin’den İstanbul’a doğru yola çıktı. Ardından da Ankara’ya aktarılacak.”

Gecikmenin nedenini de şöyle açıkladı:

“Aşılar gümrükte diğer ürünler gibi dezenfeksiyon işlemlerinden geçiyor. O nedenle bir gecikme yaşandı. Çünkü Çin steril ürün yollama konusunda çok hassas.”

 

Uludağ mezunu genç Uşak İl Başkanı

DEVA Partisi ilk kurultayını yaparken, teşkilatlarını da Ankara’ya topladı. Kongre yapmadığı için delegesi olmayan DEVA Bursa ise Genel Merkez davetiyle 50 kişi olarak kurultaya katıldı.

Öncesinde…

Genel Başkan Ali Babacan il başkanlarıyla toplantı yaptı. Orada, en genç il başkanı olan Bursa Uludağ Üniversitesi mezunu Uşak İl Başkanı Mehmet Ali Taşlı’ya rozetini DEVA Bursa İl Başkanı Serkan Özgöz taktı.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X