Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Ulaşım projeleri için heyecanlıyız, ama arpa boyu bile yol alamadık!

Köşe Yazısını Dinle

Önümüzde… Çekmeceden çıkan, Ağustos 2015 tarihli Ulaştırma Bakanlığı’na ait bilgi notu var. Bakarken Bursa adına üzüldük.

Çünkü…

Kent olarak büyük bir heyecan duymamıza, siyasilerimizin iyi niyetli heyecanla takip etmelerine karşın ulaşım projelerinde bir arpa boyu yol alamadığımız görülüyor.

Örneğin…

Hızlı trenle ilgili Ağustos 2015’teki bilgi notunda şu yazıyor:

75 kilometrelik Bursa-Yenişehir kesiminde altyapı çalışmaları devam etmektedir.

Yenişehir-Bilecik kesiminde ise Eskişehir-İstanbul YHT hattındaki bağlantı noktasında heyelan meydana geldiğinden Yenişehir-Osmaneli, Yenişehir-Bozüyük güzergahları yeniden projelendirilecektir.

Proje tamamlandığında YHT’lerle Ankara-Bursa ve Bursa-İstanbul arası yaklaşık 2 saat 15 dakika olacaktır.

Gerçi…

Yazının başında bir arpa boyu yol alamadığımızı ifade ettik, ama yukarıdaki satırlar projede geri gittiğimizi gösteriyor. En azından, bizim tren başlangıçta açıklanan YHT özelliğini kaybetti, yüksek hızlı kategorisinden çıkıp yüksek standartlı demiryolu hattı oldu.

En önemlisi…

Ne zaman biteceği meçhul. Ulaştırma Bakanlığı zaman zaman 2023 hedefi açıklasa bile, çok iyi niyetli ihtimalle 2030’dan öncesi kolay değil.

Yanı sıra…

Karayolları’ndaki yatırımlara bakınca da, 6 yıldır yerinde saydığını gördük.

Nitekim…

Doğancı Barajı yolu Temmuz 2015’teki bilgi notunda da var, bugün de konuşuyoruz. Uludağ Yolu’nun ikinci etabına başlama hazırlığı bir türlü bitmedi. İznik-Mekece, İznik-Yenişehir, İnegöl-Yenişehir yollarındaki çalışmalar hâlâ sürüyor.

Mudanya-Gemlik arasındaki sahil yolu geçen yaz hızlanabildi, ama henüz bitmedi.

Bursa-Keles ve dağ yolu olarak adlandırdığımız Orhaneli Yolu’ndaki tünel inşaatı halen devam ediyor.

Kısacası…

6 yıl önceki Bursa’nın ulaşım sorunları ve yapılan çalışmalar bir arpa boyu yol alamadığımız için hiç değişmeden aynen sürüyor.

 

Gel de Gaziantep’i kıskanma!

Gaziantep Milletvekili Ali Şahin’in sosyal medya paylaşımını görünce hiç kıskanmadık desek yalan olur.

Gaziantep’ten Paris’e, Hannover’e, Stutgart’a, Düsseldorf’a, Hamburg’a, Berlin’e, Köln’e, Basel’e direkt uçuş varmış.

Biz de Trabzon, Erzurum, Muş uçuşları başlamasını kestane şekeriyle kutlayıp Gaziantep ve Diyarbakır uçuşlarının başlayacak olmasıyla avunuyoruz.

Oysa bu uçuşlar zaten olması gerekenler.

 

AK Parti’ye sürpriz: Sedat Yalçın istifa etti, dernek kurup çalışacak

Aradığımızda sesi hüzünlüydü… AK Parti’de iki kez il başkanı olan, 5 yılla en uzun süre il başkanlığı yapan Sedat Yalçın için istifa çok da kolay değil.

Nitekim…

“26 Nisan’da istifa ettim, ama açıklama yapmadım” deyip gerekçelerini özetledi:

“AK Parti’nin ilk 12 yıllık etkisi azalınca içine kapandı ve toplumun her kesimine hitap özelliğini kaybetti. Liyakat unutuldu. Son 4-5 yıldır genel politikalar da sorunlu.”

Son il kongresinde eski il başkanlarının delege yazılmamasını da ekledi.

Ardından…

“Her şeyin emekliliği var” dedi ve kararı sonrası Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, İl Başkanı Davut Gürkan’ın ve aradıklarını söyledi.

Düşüncesi şu:

“Tüm partilerin eski il başkanlarının da olacağı, partiler üstü dernek kurup Bursa için düşünce üretmeyi planlıyorum. İsteyen partiler ve belediyeler bu görüşlerden istifade edebilecek.”

 

İYİ Parti’den ‘ekonomi röntgeni’ çıkarması

Seçim isteklerinin giderek arttığı süreçte, İYİ Parti de toplumun ekonomik röntgenini çekiyor.

Bu amaçla…

Ekonomi Politikaları Başkanı Erhan Usta, Kalkınma Politikaları Başkanı Prof. Dr. Ümit Özlale ile birlikte İYİ Parti Bursa Milletvekili ve Grup Başkanı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu 2 günlük çalışma yapacaklar.

Programlarında da BTSO, BESOB, İTSO, MARSİGED gibi kuruluşlar var.

 

Kelesli Mustafa Mesten Eyüpsultan Müftülüğü’nden Üsküp’e gidiyor

Mustafa Mesten, 48 yaşının büyük bölümünü doğduğu dağ yöresinden uzakta geçirdi. Yolculuğu, ilkokulu Keles’te okuduktan sonra hafızlık için Eskişehir Ziya Paşa Kur’un Kursu’na gitmesiyle başladı.

Bursa’ya dönüp İmam Hatip Lisesi ve sonra Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Kayseri Develi ve İnegöl’de vaizlik yaptı, İlçe Müftüsü olarak ilk Kahramanmaraş Çağlayancerit’e atandı. Eskişehir Mihalıççık Müftülüğü sonrası 2012’de Kestel Müftüsü olup Bursa’ya geldi, 2017’de de İstanbul Eyüpsultan Müftüsü atandı.

AK Parti Bursa Milletvekili Osman Mesten’in kardeşi olan Mustafa Mesten, din eğitimi yanında hattat olarak da kendini yetiştirdi.

Şimdi de…

Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri olarak atandı. Bu nedenle İstanbul’daki görevine veda edip Makedonya’nın başkenti Üsküp’e gitti.

 

Sağlık çalışanlarına cağ dönerli teşekkür

Tamam… Görevlerini yaptılar, ama bizim için göğüslerini siper edip insanüstü çaba gösterdiler. Pandemi sürecinin gerçek kahramanları olan sağlık çalışanlarına ne kadar teşekkür etsek, ne yapsak az.

Bu kapsamda…

Kestel Devlet Hastanesi sağlık çalışanlarına, Sait Sırmasaç ve Serhat Sırmasaç tarafından 152 Evler Eğitim Caddesi’ndeki Enfes Cağ Döner’de cağ ikram edilerek moral verildi.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X