Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Ulaşım projelerinde Bakan ayarı: Hedefleri öne çekti, heyecan verdi

Köşe Yazısını Dinle

Cumartesi günü… Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun yoğun Bursa programı, ulaşım projelerinin geleceği açısından çok önemli sonuçlar verdi.

Aslında…

Zaman zaman tekrarladığımız gibi, Uraloğlu kısa süre Karayolları 14. Bölge Müdürü olarak Bursa’da görev yaptığı için ulaşım sorunlarını, Karayolları Genel Müdürü olduğu dönemden de beklenen yatırımları biliyor.

Nitekim…

Cumartesi günü açılışlardan şantiye incelemelerine, toplantılardan ziyaretlere kadar her ortamda bunu soruları ve söyledikleriyle belli etti.

Bu kapsamda…

Bilgi aldığı projelerin hedeflenen bitiş tarihlerine Bakan olarak müdahale etti ve yeni hedef tarihler verdi.

İlk ayarlamayı…

50 milyar liralık maliyetiyle Bursa’nın Ulaştırma Bakanlığı eliyle aldığı en büyük ulaşım yatırımı olan hızlı tren projesinin hedef tarihlerini öne çekerek yaptı.

Buna göre…

2025’te deneme seferlerine başlaması, 2026’dan itibaren de yolcu taşıması hedeflenen hızlı trenin hedef tarihini, “2025 başında deneme seferlerinin başlaması, 2025 son çeyreğinde de yolcu taşınması” olarak değiştirdi.

Değiştirirken de…

“Bu projenin bitişi 2026’ya sarkmayacak” uyarısı yaptı.

En kritik görüşme…

Bursaray’ı son durağı Emek’ten Şehir Hastanesi’ne uzatacak metro hattının şantiyesinde gerçekleşti.

Müteahhit firma Söğüt Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akan’ın da bulunduğu toplantıda Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Sonra da…

Müteahhit firmanın daha önce verdiği sözlere karşın Geçit’i geçemeyen projede yaşanan gecikmelere işaret edip hedefi 2026’dan 2025’e çekti.

Ayrıca…

“Emek-Geçit etabını şubat-mart gibi bitirip Geçit İstasyonu’nu açın ki, bir an önce buraya kadar yolcu taşımaya başlayabilelim” uyarısı yaptı.

Karşılığında…

“Söz veriyoruz” cevabı alınca da toplantıda hazır bulunanlara dönüp “Söz verildi, söz alındı” dedi.

Görükle Metrosu’nda hedef 2027

Temelini… Ocak ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan attı.

Fakat…

Geçit’te metronun yerüstüne çıkarılması ve Bakım Merkezi’nin BUÜ Yerleşkesi’ne kaydırılmasından sağlanan tasarrufla yapılması planlanan Görükle Metrosu inşaatı başlamadı.

2 ay önce de projeyi Ulaştırma Bakanlığı üstlendi.

Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu incelemeleri sırasında “Görükle Metrosu inşaatına başlanacağını” söyledi. Bitiş hedefi ise 2027.

Kuzey Çevre Yolu yeniden gündeme alındı, yapım formülü masada

İlk kez… 22 Eylül 2019’da duyurduk. Otoyolla İstanbul yönünden gelenlerin Ovaakça gişelerine girmeden İzmir yönüne gidebilmeleri için Kuzey Çevre Yolu planlandı.

Bu yol…

Ovaakça’dan başlayıp Mudanya Yolu üzerinden geçecek ve Konaklı’da otoyolla buluşacak. 31 kilometrelik yolda Ovaakça, Çağrışan, Bademli tünelleriyle 15 viyadük ve 2 köprü olacak.

Ne var ki…

Güzergahı belirlenip ilk çalışmalar yapılmasına karşın, deprem sonrası tasarruf kapsamında projenin rafa kaldırıldığını da 23 Eylül’de aktardık.

Cumartesi günü…

Ulaştırma Balanı Abdulkadir Uraloğlu incelemeleri sırasında Kuzey Çevre Yolu projesinin yeniden gündeme alındığını duyurdu.

Buna göre…

Proje üzerinde son çalışmaları ve kamulaştırma hazırlığı sürüyor. Kamu eliyle mi, yoksa yap-işlet-devret modeliyle mi yapılacağına yakında karar verilecek.

Dağ Tüneli’nde arazi ve yargı süreci işi uzattı

Bursa’nın… Hedefi tutmayan projelerden biri de, Dağ Tüneli olarak bilinen Doğancı Barajı tüneli çalışması.

Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu değerlendirme yaparken, “İhale iptal olunca yeni ihale yapıldı. Fakat bu ihaleye de itirazlar var. O nedenle yargı sürecinin tamamlanması bekleniyor. Bir de arazide heyelanlar çalışma hızını aksattı” dedi.

Süreçler tamamlandıktan sonra işin hızlanacağını söyledi.

Kendini Mudanya’ya hazırladı: Caddeler cıvıl cıvıl yaşayacak sözü

Emekli olduğu… Osmangazi Belediyesi’nde zabıta memurluğu ve Kültür Müdürlüğü yaptı. Sahne aldığı arkadaşları bugün

tanınmış tiyatrocular.

Bilal Okutur…

Bir süredir kendini Mudanya Belediye Başkanlığı’na hazırlıyor. Mudanya için bilimsel çalışmalarla başlamış, Kamu Yönetimi eğitimi ve politik felsefe ilgisiyle eğitimde 1.100 ana başlık hazırlamış. 14 kent bilimciyle kentlerde uygulanan projeleri izlemiş.

Ziyarete geldiğinde…

CHP’den Mudanya Belediye Başkan Aday Adayı olduğunu söyledi. Elinde dosya dolusu Mudanya projesi var.

Öncelikle…

“Kentleri gösteren meydanlarıdır” düşüncesiyle, İskele ve Mütareke meydanları için hazırlık yapıyor, “cıvıl cıvıl yaşayan caddeler” planlıyor.

Şu sözü verdi:

“Mudanya Belediye Başkanı olursam pazartesi günleri belediyeye gidip, haftanın diğer günleri halkın içinde olacağım.”

100 gençle Anıtkabir’e gitti, Yavaş’la buluştu

Mustafa Bozbey… İlk dönemi DSP, sonraki 2 dönemi CHP’den olmak üzere 3 dönem Nilüfer Belediye Başkanı olarak görev yaptı. 2019 yerel seçiminde CHP Büyükşehir Adayı’ydı.

10 Kasım’da…

Cumhuriyet’in 100. yılında, Bursa’dan 100 gençle birlikte Anıtkabir ziyareti yaptı, Atatürk’ün huzuruna çıktı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da Bozbey ve 100 genci Atatürk Orman Çiftliği’nde ağırladı.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X