Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Ulaşımda öncelik: Şehir Hastanesi metrosu için ihale hazırlığı başladı 

Aslında… Planlama süreci Şehir Hastanesi projesiyle birlikte başladı. Hatta, hızlı tren için Bursaray hattının Emek’ten Balat’a uzatılacak bölümü Şehir Hastanesi için başlangıç noktası düşünüldü.

Ne var ki…

Şehir Hastanesi inşaatı hızla ilerlerken, hazırlıklarına Büyükşehir Belediyesi geçen döneminde başlanan Bursaray’ı uzatacak proje, başta finansman olmak üzere hesapta olmayan engellerle karşılaştı.

Gelinen noktada…

Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir’in, son aşamaya gelen Şehir Hastanesi’nin yıl ortasında açılacağı açıklamasını duyurduk.

Ardından…

1.-yazi-icin-bursaray-emek-balat-sehir-hastanesi-hatti.jpgKentin sağlık yatırımları kapasitesini yükseltecek hastane kampusu özelliği taşıyan Şehir Hastanesi’ne ulaşımla ilgili gelişmenin bilgisini de AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin verdi.

Dedi ki:

“54 kilometrelik rayli sistem hattınının büyük bölümünü AK Parti’li belediye başkanları yaptı. Kestel’den başlayıp bir kolu Emek’e, diğer kolu Uludağ Üniversitesi’ne uzanan hattımız var.”

Gelişme şu:

“Emek’te biten Bursaray hattını hızlı trenle buluşturup Şehir Hastanesi’ne götürecek proje için Büyükşehir Belediyemiz ihale hazırlığı yapıyor.”

Projeye göre…

Yüzde 70’i yeraltından tünelle gidecek 4.2 kilometre uzunkuğundaki hattın öncelik nedenini şöyle açıkladı:

“Şehir Hastanesi devreye girdiğinde ulaşımını raylı sisteme entegre ederek çözmemiz gerekiyor. O neden Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş gündemin önce bu projeyi aldı. Yeni dönemin ilk projesi bu olacak.”

Şöyle devam etti:

“Bursaray’ı Uludağ Üniversitesi’nden Görükle’ye de götürüp Görükle’yi raylı sistemle entegre etmemiz gerekiyor.”

Şunu da ekledi:

“Bir de, Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi, Gürsu’dan başlayıp Yıldırım ve Osmangazi’yi içine alarak Çalı gelişim bölgesine uzanan ve tamamı yeraltından giden metro projemiz var. Onu da yapacağız.”

 

Hastaneye lastik tekerlekli geçici ulaşım

 

Projeye gore… Emek’ten uzatılacak Bursaray hattı, Mudanya Yolu’nda Geçit güneyindeki Balat’ın içinden ve yeraltından hızlı tren istasyonuna ulaşıp Şehir Hastanesi’ne bağlanacak.

Ancak…

İhale hazırlığı yapılan hattın zamana ihitiyacı var. Oysa Şehir Hastanesi bu yılın ortasında ve haziran ayında hizmete açılacak.

İşte…

Hastane açıldığında doğacak ulaşım sorunu için Burulaş metro projesi olana kadar lastik tekerlekli geçici ulaşım planlıyor. Bu da otobüs ya da metrobüsle olacak.

 

Nüfus artışından fazla araç sayısı arttı

 

Şunu biliyoruz… Bursa kolay bir şehir değil. AK Parti Bursa Mlletvekili Dr. Mustafa Esgin de bu gerçeğe işaret ederken “ovayla dağ arasına sıkışmış bir şehir” tanımını ekledi.

Sonra da…

Çarpıcı bir istatistik bilgisi verdi:

“Bir şehir düşünün ki, geçtiğimiz yıl nüfusu 50 bin kişi artmış, fakat 68 bin araç trafiğine girmiş. Böyle bir şehirde yalnızca yeni yollar açarak hızla artan araç trafiğinin altından kalkmak mümkün değil.”

 

Esgin’den 2023 hedefi: Hızlı tren, havaalanı, otoyol entegrasyonu

 

4-044.jpgUlaşım projelerini yakından takip eden AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin, devam eden yatırımları özetlerken; sanayi, turizm ve tarımda Bursa’yı daha fazla değerlendirmenin arayışında olduklarını söyledi, hedefi de açıkladı:

“Bursa’nın daha ulaşılabilir bir şehir olması üstbaşlığıyla hareket ediyoruz. Bunun için de proaktif süreçleri iyi yönetmemiz lazım.”

Ardından…

“İktidar partisinin kazandığı en büyük şehir olarak bu dinamiklere daha hızlı gitmenin çabası ve uğraşı içindeyiz” dedi ve devam etti:

“Cumhurbaşkanımız çok sık ifade ediyor, 2023 bir siyasi partinin değil, ülkenin hedefi. Bu hedef için Bursa daha fazla devrede olmalı.”

Bu noktada…

Otoyolun bu yıl biteceğini, hızlı trenin devam ettiğini, Bursa Havaalaını olarak adlandırdığı Yenişehir Havaalanı’nda kargo uçuşlarının başladığını ve Anadolu Jet’in en çok sefer yaptığı havalanları arasına girdiğini, Gaziantep uçuşları doluluk oranının da yüzde yüze yaklaştığını söyledi ve şunu ekledi:

“Cumhurbaşkanımız da Bursa’ya geldiğinde söylemişti. Ulaşım problemlerini bu dönem halletmemiz gerekiyor.”

 

Kılıçdaroğlu’na saldırı demokrasimizin ayıbı: Bu öfke. nefret niye?

 

Baştan söyleyelim… Ankara’nın Çubuk ilçesinde katıldığı şehit cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na saldırının hiçbir izahı olamaz.

Üstelik…

Bir siyasi parti genel başkanına yönelik, sonu linç girişimine gidebilecek saldırının demokrasimiz için utanç olduğunu düşünüyoruz.

Görüntüleri televizyon ekranından izlerken ürperdik. Geçmişte de bazı şehit cenazelerinin provokasyona açık olduğunu anımsayınca Çubuk’ta önlem alınmamasını yadırgadık. Önlem alınmışsa ve buna rağmen saldırı olmuşsa bu pervasızlığa şaşırdık.

Bu öfke, bu nefret niye? Bir şehit cenazesinde protestoyu arbedeye dönüştürüp bir siyasi lidere saldırmanın izahı da, mazereti de olmaz.

Gelinen noktada…

Tüm siyasilerin konuşma, açıklama ve üsluplarına her zamankinden daha önem göstermelerinin gerektiği çok açık ortada.

Bu kutuplaşma, bu gerginlik, bu öfke, bu nefret bu topluma uymadı.

Şimdi sükûnet ve sağduyu zamanı.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X