Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Ulaşımda ‘yeni hikaye’ yazmanın tam zamanı: Bursa Air için neyimiz eksik?

Köşe Yazısını Dinle

Önce… AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin’in, kısa adı Balkantürksiad olan Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’ni ziyareti sosyal medyada dikkatimizi çekti.

Sonra…

Ziyarette Bursa’nın hava ulaşımı konusunun açıldığı kulağımıza geldi. 3 kente haftada 3 gün Yenişehir Havaalanı’ndan uçuşlar iyi oldu ama yeterli değil.

Bunun üzerine…

İki yıldır THY ve Anadolu Jet yönetimleriyle bıkıp usanmadan Yenişehir Havaalanı’ndan uçuşların arttırılması için görüşen, hemşeri dernekleri ve işadamı örgütlerini ziyaret edip Yenişehir’den uçuşların önemini anlatan AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin’i aradık.

Anladık ki…

Esgin de taban çalışması yapıyor. Ziyaret ettiği derneklerin görüşlerini dinliyor, karşılıklı değerlendirmelerde bulunuyor.

Asıl konu şu:

İç hatlar ve dış hatlar uçuşlarında uçuş merkezi olunamıyorsa, orada iyi niyetli girişimler, çabalar yetmiyor, çünkü program işlemiyor.

THY uçuş merkezi İstanbul Havalimanı’nı ilan etti. Anadolu Jet uçuşları Ankara merkezli. Pegasus da Sabiha Gökçen Havalimanı merkezli uçuyor. Alman Lufthansa ise Frankfurt merkezli.

Bu noktada…

“Kargoları İstanbul Airport’tan gönderir, yolculukları Sabiha Gökçen’den yapıveririz” diye düşünmek yanlış olur.

Çünkü…

Bursa sanayisi, tarımsal üretimi, turizmi, iş yaşamı, ihracatıyla büyük bir güç oldu ve bunu kabul ettirmek gerekiyor.

Örneğin…

Rahmetli Ali Osman Sönmez’in 45 yıl önceki vizyonuyla Bursa Air ve sonra Sönmez Hava Yolları’nı kurup Bursa-İstanbul yolcu taşıdığı unutulmamalı.

İç ve dış hatlarla Yenişehir Havaalanı’nın yolcu ve kargoda uçuş merkezi yapmak hiç de zor değil. Bu iş, mürettebatıyla 2 uçak kiralanmasına bakar.

Eğer…

Deniz ulaşımına BUDO’yla ağırlık koyan Bursa hava ulaşımında da yeni bir hikaye yazmalı.

45 yıl aradan sonra Bursa Air’i kurup yeniden hikaye yazmanın tam zamanı?

Moskova’nın kargosu, Ortadoğu’nun turisti

AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin sivil toplum örgütlerini ziyaret edip görüşlerini dinlerken, yapılabilecekleri de kafasında şekillendiriyor.

BTSO verileri doğrultusunda oluşan düşüncelerden biri de şu:

“Bebe konfeksiyoncuları Bursa’dan Moskova’ya her gün kargo gönderiyorlar. Bu kargolar yolcu uçağında taşınabilecek boyutta.”

Bir avantaj da şu:

“Ortadoğu’dan en çok turist gelen şehiriz.”

 

İYİ Parti İl Başkanı Türkoğlu’nun saha gözlemi: Vatandaş umutsuz

Gördüğümüz şu… Zaman zaman söylem ve eylemlerine tepki gösteren siyasiler olsa da, İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu yerel siyasete enerji getirdi.

Yönetiminden İbrahim Erdoğan, Hüsniye Pıtırlı, Nevzat Kocakurt, Faruk Ünal, Erkan Zorba ile birlikte ziyarete geldiğinde, “sürekli sahadaki bir siyasetçi” olarak “vatandaşın ne söylediğini” sorduk.

Söze…

“2018’de İYİ Parti Bursa 1. Bölge 3. Sıra milletvekili adayıydım. 2015’te MHP adayıydım. Sahayı bilen, esnaf ve seçmen tavrını tanıyan, sokağın dilini anlayan biriyim” diye başladı ve gözlemini paylaştı:

“Vatandaş artık kurtarıcı bekliyor, çünkü bîzar. Vatandaş umudunu kaybetmiş. Özellikle gençlerin yüzde 70’e yakını yurtdışında yaşamak istiyor.”

Siyaset tarzıyla şu mesajı verdi:

“Yerel yönetimlere millet adına soru ve hesap sormaya devam edeceğiz.”

Mustafakemalpaşa iddiaları mahkemelik

Farklı meslek gruplarından kendiliğinden üye olanların arttığını söyleyen İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu şu bilgiyi de verdi:

“Mustafakemalpaşa’da üyemiz bir taksici, belediyeye ağır hakaret eden twit atınca davet edilip dövülmüş. Olayı kamuoyu gündemine taşıyınca Belediye Başkanı tarafından suçlandım. Şahıs da kandırıldığını beyan eden dilekçe vermiş. Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar ve şahsı mahkemeye veriyorum.”

DEVA’da kongreler Orhaneli’nden başladı, il kongresi temmuz sonu

Teşkilatlanmada… DEVA Partisi Bursa’da kontrollü süreç izledi. İlçeleri acele etmeden belirledi ve kuruluşu tamamlanan ilçe sayısı 9’a ulaştı.

Dün de…

İlçe kongreleri Orhaneli ile başladı.

Bursalı genç siyasetçi DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın’ın da katıldığı Orhaneli İlçe kongresinde kurucu başkan Taner Ay seçilmiş olarak devam etti.

Önümüzdeki hafta…

17 Haziran’da Gemlik, 18 Haziran’da Karacabey kongreleri yapılacak. Temmuz başında da Mudanya, Yenişehir, İnegöl, Osmangazi, Kestel, Harmancıkt ile ilçe kongreleri tamamlanacak.

İl kongresi ise temmuz sonunda olacak.

Bu arada…

Pazartesi akşamı DEVA Karacabey İlçe Başkanlığı açılışını yapan Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın, açılış sonrası Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret edip çiftçi ve sanayicinin durumunu konuştu.

Bursalı binici Atina’da şampiyon oldu

At eğitimi yanında, insan-at uyumuna dayalı spor olan binicilik kamuoyu gündemine pek gelemese de uluslararası alanda sessiz sedasız önemli başarılara imza atıyor.

Nitekim…

Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenlenen Milletlerarası Binicilik Yarışması’nda Bursalı genç binici Mehmet Sarp Özengin birinci olarak bayrağımızı göndere çektirdi, İstiklal Marşı’mızı Atina’da çaldırdı.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X