Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Üretim için ‘her şey serbest’ dönemi bitti: Sanayide ‘yeşil üretim’ zamanı

Köşe Yazısını Dinle

1965 yılıydı… Fethiye Köy girişinde oturan akrabamızın evinden ovaya doğru bakarken “Burası yakında fabrika tarlası olacak” sözünü anımsıyoruz.

Oysa…

Yalnızca, Aygaz yazan dolum tesisi sundurması vardı, ama hızla yapılan fabrikalarla birkaç yılda Türkiye’nin ilk organize sanayi bölgesi Pilot Sanayi ortaya çıktı.

Her gittiğimizde…

Sürekli inşaatlar ve yeni fabrikalarla Yalakçayır Ovası’nın hızla doluşunu izledik, Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nin doğumuna tanıklık ettik.

İlk zamanlar…

Yeni fabrikaların, Organize Sanayi Bölgeleri’nin artması önemliydi. Çünkü her fabrika iş kapısı açıyor, ülkenin sanayileşmesine katkı sağlıyordu.

Üretimde…

Özeillikle de ihracata yönelik üretimde “her şey serbest” anlayışı geçerliydi. Bugün öyle değil. İnsan sağlığından çevrenin korunmasına pek çok kural var.

Nitekim…

Bursa’da toplam 17 OSB var. Bunların 10’u merkezde.

Türkiye’nin ilk OSB’si olan Bursa OSB, mayıs ayında yeşil üretim başvurusu yaptı ve Bursa’da ilk oldu.

Yeni adımları…

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi olan ve BTSO’yu temsilen de Yalçın Toy başkanlığındaki Kayapa OSB yönetiminde yer alan İlker Duran’ın sosyal medya paylaşımıyla öğrendik:

“Kayapa OSB’de yeşil üretim ilkesiyle Yeşil OSB sürecinin ilk adımını attık.”

Aradığımızda…

Ağırlıklı olarak otomotiv yan sanayi, metal, kauçuk gibi alanlarda 200’ü aşkın fabrikanın üretim yaptığı Kayapa OSB’nin kararını şöyle özetledi:

“Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Yeşil OSB çalışması başlattı. Kayapa OSB olarak gömleğin ilk düğmesini doğru iliklemek için kararımızı alıp çalışmaları başlattık.”

Şu bilgiyi verdi:

“Karbon ayak izi çok önemli. Uluslararası kriterleri de göz önüne alan bir çalışma başladı. Havayı ve suyu kirletmeyen, atıkları kontrol edilebilir, yeşil üretim yapan Yeşil OSB olmak istiyoruz.”

Temiz bir çevre ve insan sağlığı için atılan adımları destekliyoruz.

 

Satranç Olimpiyatı’ndan ikincilikle dönüyor

20 gün önce… 14 yaşındaki Ediz Gürel’in satranç dünya şampiyonluğunu büyük keyifle aktardık.

Emine Örnek Okulları Lise 1 öğrencisi Ediz bu başarının ardından, Satranç Milli Takımı oyuncusu olarak Hollanda’nın Eindhoven kentinde 2023 FIDE Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı’na katıldı.

16 yaş altı milli takımı olimpiyattan ikincilik madalyasıyla dönerken, Ediz de 1 ay içinde ikinci büyük başarıya imza attı.

 

Alinur Başkan işyeri ziyaretine gitti, Emin Seymen’le siyasi sohbet yaptı

Arşivimize baktık… Milliyetçi siyasetin neferi gördüğümüz Emin Seymen için 18 Aralık 2018’de şunları yazmışız:

2002’den beri MHP’nin her kademesinde Emin Seymen var. Özcan Mertyürek, Süleyman Tefekkür, Erkan Subaşı dönemlerinde Yıldırım İlçe Başkan Yardımcılığı yaptı, Arif Demirören döneminde il yönetim kurulu üyesi, Tevfik Topçu döneminde İl Başkan Yardımcısı oldu.

Seymen şimdi siyaseti uzaktan izliyor, düşüncelerini dost sohbetlerinde dile getiriyor. İzmir Yolu üzerinde, bağlantı elemanları pazarlayan Remes adlı firmanın da yöneticiliğini yapıyor.

İşte…

O firmayı, işyeri ziyaretleri yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ziyaret etti. Firma sahipleri Serdar Balı ve Ömer Balı ile piyasa ve ekonomi konuşan Başkan Aktaş, siyasetten tanıdığı Emin Seymen’le de keyifli bir siyasi sohbet yaptı.

 

Başkan Aydın’dan Bahçeli’ye Yenişehir daveti

İlgiyle izliyoruz… Bursa’daki tek MHP’li belediye başkanı olan Yenişehir Belediye Başkanı Davut Aydın vatandaşla bütünleşen başarılı yönetimi ve Yenişehir’i değiştiren projeleriyle dikkat çekiyor.

Başkan Aydın hafta içinde Ankara’daydı.

Ziyaret ettiği…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye Yenişehir’in markalaşan ünlü biberini takdim ederken Yenişehir’in Kurtuluşu’nun 101. Yılı ve 8. Uluslararası Altın Biber Festivali’ne davet etti.

 

Vali atanan ilk Nilüfer Kaymakamı: 1 yıl kaldı, ama Nilüfer tarihine geçti

10 gündür… Valiler Kararnamesi’yle Bursa Valiliği’nden Aydın Valiliği’ne atanan Yakup Canbolat ve Mardin Valiliği’nden Bursa Valiliği’ne atanan Mahmut Demirtaş için düzenlenen törenler gündemde.

Bu kararnameyle…

Nilüfer Kaymakamı Dr. Mustafa Özarslan da Sinop Valisi atandı. Yaklaşık 1 yıl Nilüfer’de görev yapan Dr. Özarslan, aynı zamanda Vali atanan ilk Nilüfer Kaymakamı olarak Nilüfer tarihine geçti.

O bakımdan…

Başta Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem olmak üzere ilçe bürokrasisi ve dostlarının hazırladıkları veda töreni daha da anlam kazandı.

Bir de…

Nilüfer Kaymakamı olarak Dr. Mustafa Özarslan’ın isteğiyle Kalite Birliği tarafından gerçekleştirilen Nilüfer’de kalite eğitimleri gideceği gün tamamlandı.

Görünen o ki…

Nilüfer’e kalite eğitimi belgesi dağıtarak veda etmesi hoş bir tesadüf oldu.

 

Çiçekçi esnafının bu çağrısı önemli

Son dönemde… Bazı etkinliklerde “çiçek gönderilmemesi” çağrısıyla, yardım kuruluşlarına bağış isteniyor. Valiler Kararnamesi ile değişen valilerin uğurlama ve karşılamalarında da tekrarlanır oldu.

Çiçekçiler Federasyonu Başkanı Hüseyin Çakır da bu tür çağrılar nedeniyle mesaj yayınladı. “Çiçekçi, mahallenizdeki dükkandan ibaret değil” diyen Çakır, üreticileri ve sektörü anımsattı.

Bazen…

Masum çağrılar, ayakta zor duran sektörleri etkileyebiliyor.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X