Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Vali Yakup Canbolat: Sabır gösteren büyüklerimizin ellerinden öpüyorum

Hafta başında… Normalleşme adımlarıyla birlikte günlük yaşam geri geldi. Gerçi, başta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca olmak üzere tüm uzmanlar dikkatli olunması uyarılarını sürdürüyor ama 3 aya yakın süre hafta sonları sokağa çıkma yasaklarıyla evde kalan toplumun normalleşme hızı anormal oldu.

Aylar sonra…

Sıcakların başladığı bir dönemde yasaksız hafta sonu insanların dışarı çıkma arzusunu daha da ortaya çıkardı. Bir anda eskiye dönüş manzarası yaşandı.

Fakat…

Parklara, sahillere, AVM’lere koşanların bir bölümünün “her şey geçti, virüs bitti” zannıyla maskesiz ve mesafesiz davranmalar tedirgin edici.

Nitekim…

Hafta içinde sohbet ettiğimiz Bursa Valisi Yakup Canbolat pandemiyle mücadele sürecinde anlayış gösteren Bursa halkına teşekkür ederken, “Her şey bitmiş değil, dikkatli davranmaya devam etmeliyiz” demiş ve eklemişti:

“Sosyal mesafeye, hijyene dikkat edelim. Maske bir süre daha yaşantımızda olacak, takmayı ihmal etmeyelim. Bu 3 konuya dikkat edersek daha da normale döneceğiz.”

Sohbetimizde…

“Bursa’da anlayış sorunu yaşamadık, örnek bir çalışma ortaya koyduk” diyen Vali Canbolat, iki noktada şu değerlendirmeyi yaptı:

Bir…

“Ekonomi çarkları dönmeye başladı. Bursa zaten çalışan bir şehir. Çarklar daha hızlı dönecek ve Bursa’nın ülke ekonomisine katkısı devam edecek.”

İki…

“Pandemi döneminde sokağa çıkma kısıtlamaları uygulanırken çiftçilerimizin arazilerine gidip gelmeleri düzenlenmişti. Bu dönemde zirai ve hayvancılık faaliyetleri devam etti, önemli bir sorun da yansımadı.”

Şu noktada mutlu:

“Bursa’da pandemi sürecini sağlıklı götürdük. Kamuoyundan aldığımız tepkiler de bunu gösteriyor. Vatandaşlarımız genel itibariyle yasaklara ve tedbirlere uydu. Memnuniyet verici büyük bir sağduyu gösterdi.”

Özel bir teşekkürü de var:

“Özellikle 65 yaş üstü büyüklerimiz çok sabır gösterdiler. Onların ellerinden öpüyorum, müteşekkiriz. Allah sağlık versin, en titiz uyum gösterenler de onlar oldu.”

Bu güzel sözlere…

Bursa’nın da biraz daha sabır ve dikkat göstererek dersek vermesi gerekiyor.

 

5 bin kişiyle yardım isteyen herkese dokunuldu

Bursa Valisi Yakup Canbolat, hafta içindeki sohbetimizde Vefa ve Sosyal Destek gruplarının çalışmalarını değerlendirirken “5 binden fazla arkadaşım fedekarlıkla çalıştılar, onlara müteşekkiriz” dedi ve şunu söyledi:

Şunu da anımsattı:

“Kimine yardım ve maaşları götürüldü. Kimine Cumhurbaşkanımızın gönderdiği maske ve kolonyalar teslim edildi. Bazılarının günlük ihtiyaçları giderildi. Hasta olduğunu söyleyen hastaneye götürüldü. Polisimiz ve jandarmamız da büyük destek verdiler.”

 

Siyaset raylarda… Cumhuriyet Caddesi’nde esnafla sıcak hafta sonu

Şunu biliyoruz… Geçmiş dönem Başbakan Yardımcısı olan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu her fırsatta kentin değişik noktalarında vatandaşla buluşmayı ve esnaf ziyaretini önemsiyor.

Hafta sonu da…

AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ufuk Çömez’le birlikte bu kez Cumhuriyet Caddesi’ni baştanbaşa yürüdüler.

Bir yandan…

Karşılaştıkları vatandaşları dinlerken, bir yandan esnaf ziyaretlerinde sohbet ettiler. Yansıyan fotoğraflardan, yapısı değişen Cumhuriyet Caddesi turunun çok sıcak geçtiği anlaşılıyor.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar kentin yeni turizm rotasında Panorama 1326 Fetih Müzesi’ne gelen turistlerin çarşı ve Hisar’la buluşturmasına ulaşım bağlantısı sağlayacağını düşündüğü nostaljik tramvay hattını önemsiyor.

Ziyaret bu bakımdan da ilgi çekti.

 

Aktaş’tan Kılıçdaroğlu’na soruşturma tepkisi

Cuma günü… CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesini Karar gazetesindeki yazısında aktaran Akif Beki, bir bölümde “İçişleri Bakanı Soylu’ya da şunu sormamı istedi: ‘Bursa Büyükşehir Belediyesiyle ilgili soruşturma ne oldu? Neden hala açılmadı, ne zaman açılacak?’ İçeriğini sordum, ‘Bakan konuyu biliyor, o anlar’ dedi, detaya girmedi” diye yazdı.

Buna…

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş sosyal medyadan cevap verdi:

“Abdestimizden şüphemiz yok ki namazımızdan şüphemiz olsun. Bu kadar eminse derhal soruşturma konusunu açıklasın.”

 

Şarkısı unutulmadı, ama Bursalı sanatçı müziği değil hukukçuluğu seçti

15 yıl önce… Facebook’tan yayılan “Hayal/Et Sevgilim” şarkısı dillere yerleşti. Şarkıyı Bursalı genç İrem Yağcı söylüyordu, ama bir arkadaşı yüklemişti.

Çünkü…

Anadolu Lisesi’nin bitirip Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanan genç İrem hukukçu olmayı hedefliyordu. Bursa’da bir dönem Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yapan babası Cemal Yağcı da ondan hukukçu olmasını bekliyordu.

İstanbul’da okurken, harçlığını çıkarmak için üniversite kampüsündeki kütüphanede çalışmaya başladı. Şarkı, albüm, konserler çok tutsa da aklı da hep derslerdeydi.

Okula da…

Durakta otobüs bekleyerek gidip gelen, hukukla müzik arasındaki İrem Yağcı evlenip İrem Aydın olduktan sonra anne de olunca izini kaybettirdi.

Dün…

Twitter’da bir takipçisi “Bu kadar ünlü olup da bu kadar ünsüz kalmayı nasıl başardığını” sorunca tüm yaşamını anlatıp içini döktü.

Şarkısı halen unutulmadı, ama İrem Aydın yaşamına dev şirketlerin hukuk müşaviri olarak devam ediyor.

 

Mikromekanik Okulu BEBKA gözetiminde

Başlangıçta… Bursa’daki Pırlant Saatçilik sahibi ve kısa adı TÜSAD olan Tüm Saatçi İşadamları Derneği Başkanı Hayrettin Akpınar’ın hayali olan Bursa’da Saatçilik Okulu’nu bu sütunların okurları biliyorlar.

Okul…

Türkiye’nin ilk Mikromekanik ve Saat Teknolojileri Okulu olarak Tophane Endüstri Meslek Lisesi’nde yaşama geçiyor. Uzay teknolojisi altyapısı olan eğitim sanayi için de çok önemli.

BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim’in Akpınar’ı ziyaretinde de neler yapılabileceği konuşuldu.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X