Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Vali’den Bursa’ya: 7 gün 24 saat çalışan ekiplere moral vermeliyiz

Sabah… Bursa Valisi Yakup Canbolat’la biraz sohbet ettik. Daha önce de düşüncemizi yazmıştık. Vali Canbolat’ın yaşı genç, ama deneyimi yüksek.

O deneyim…

Kaymakamlık’tan itibaren kritik bölgelerde kritik dönemlerde üstlendiği kritik görevlerden geliyor. Bunlara gençliğinin enerjisini yüklüyor.

En önemli özelliklerinin başında da iletişime açık olması var. Karşısındakini sakin ve sabırlı dinlemeye önem veriyor, muhakemesini yapıp karara varıyor.

Nitekim…

Koronavirüsle mücadelenin en yoğun olduğu şu süreçte Bursa Valisi olarak dirayetli yönetim anlayışıyla koordinasyon sağlıyor. Kendini hissettirmeden her konu ve her sorunu yakından izliyor, anında müdahale ile çözüme odaklanıyor.

Öyle ki…

Alınan önlemler sayesinde koronavirüs tehlikesini Bursalılar pek hissetmedi. Gerçi, “Açıklamaları Sağlık Bakanlığı’mız yapıyor” dedi ve Bursa’ya ilişkin rakam açıklamadı, ama Türkiye ortalamasının altında olduğunu duyuyoruz.

O da…

“Bursa olarak iyi durumdayız” demekle yetindi ve önemsediği şu noktaya dikkat çekti:

“Başta sağlık kadrolarımız olmak üzere polisimiz, jandarmamız, belediye ekiplerimiz 7 gün 24 saat üstün bir gayretle çalışıyorlar. Bursa olarak, kenti korumak için cansiperane, hatta canhıraş çalışan bu ekiplere destek olmalı ve moral vermeliyiz.”

Ekiplerin…

“Bir aferine, bir teşekküre, bir ‘Allah razı olsun’ denilmesine iptiyaçları olduğunu” vurgulayıp şöyle devam etti:

“Zor günlerden geçiyoruz. Toplumun her kesimini etkileyen, herkese zarar veren bir virüsle uğraşıyoruz. Elbette ülkemize bir zarar gelmesin, ama biz Bursa’dan sorumluyuz ve en az zararla atlatmak için gayret gösteriyoruz.”

Şu bilgiyi de verdi:

“Laboratuvarımız kuruldu ve işlemeye başladı, hatta günlük testleri yapabilecek kabiliyete ulaştı. Depolarımızda her türlü koruyucu malzeme stoğumuz var.  İş insanlarımız ve hayırsever destekleriyle yürüyor.”

Bu noktada…

“İşyerini kapanan insanımızın evinde geçirdiği günlerdeki psikolojik sınırın farkındayız. Vatandaşa da moral vermek gerekiyor” deyip ekledi:

“Bu süreç bitecek ve her şey normale dönecek. Biraz sabır gösterip çalışan ekiplerin çabalarını anlayıp moral motivasyon sağlamamız gerekiyor.”

  

Aynı fotoğraf; biri uzak, biri yakın plan

Bursa Valisi Yakup Canbolat’la koronavirüs önlemlerini konuşurken, söz İl İdare Kurulu toplantısı fotoğrafına geldi.

Bu sütunlarda dün yayınladığımız fotoğrafın ikinci karesinde şunu gördük:

Aynı anda ve aynı yerden çekilmiş iki fotoğraf. İlkinde objektif zoom yapıp görüntüyü yakınlaştırdığı için herkes omuz omuza oturuyor. İkinci karedeki normal çekim aralardaki birer kişilik boşluğu gösteriyor.

Vali Canbolat dedi ki:

“Hiç kimse endişe etmesin. Halkımıza önerdiğimiz sosyal mesafeyi sıkı sıkıya uyguluyoruz.”

  

Acemler’da koronavirüs trafiği: Ateş ölçme kuyruğu uzayıp gitti 

Anlaşılan… Koronavirüs nedeniyle evde kal çağrıları sonucu iki haftadır boşalan yollarda gidip gelmeğe hemen alışmışız.

Dün…

Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’ndan İzmir Yolu’na indik. Mihraplı sonrası akaryakıt istasyonu önüne gelmiştik ki üç şerit trafik durdu. Kaza düşüncesiyle beklemeye başladığımız anda bir arkadaşımız aradı.

Ne olduğunu, trafiğin neden durduğunu ondan öğrendik:

“Acemler’deki Bursaspor İstasyonu önünde tüm araçlardakilerin ateşleri ölçülüyor. Bu nedenle yol tek şeride indirildi. Bekleyişin uzun sürer.”

Kuyruk Mudanya Yolu’nda da Esentepe’ye kadar uzamıştı.

Söyleyeceğimiz şu:

Bir kere, vatandaşın sağlığı için böyle bir uygulamayı önemsiyoruz ve destekliyoruz. İşi zorunlu olmayanlara da şu boş yollarda bile trafik olduğu uyarısını yapıp evde kalın çağrısını tekrarlıyoruz.

Trafikten kurtuluş yok.

 

Başkan’dan korona mücadelesine destek

Koronavirüs önlemleri için kesilen Acemler trafiğinden çıkabilme mücadelesi verdiğimiz dakikalarda Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da vatandaşa destek için yapılanları anlattığı dijital ortamdan basın toplantısı düzenlemişti.

Böylece…

Skype üzerinden ilk dijital basın toplantısında açıklanan 10 bin aileyi kapsayan her gün 30 bin ekmek dağıtımını önemsedik. Çalışamayacak durumda olanlara Kart16 uygulamasıyla dağıtılacak yardımlar da sosyal belediye işlevini gösteriyor.

  

Faruk Çelik: Keyfi yaşamını sürdüren eli silahlı olandan daha tehlikeli

Hem Bursa’nın, hem Ankara’nın nabzını iyi bilen deneyimli siyasetçi Faruk Çelik koronavirüsle mücadele kapsamında evde kalan isimlerden biri.

Bu kapsamda…

İkisi vatandaşa, biri medya yöneticilerine, biri işverene dört uyarı yapıp düşüncelerini paylaştı:

Bir…

“Değerli yayın yönetmenleri ve basın çalışanları; ekran başına kilitlenmiş milyonların psikolojisini lütfen dikkate alın. Kamu görevi yürütüyorsunuz, bunun sorumluluğunu sorunlu yayıncılığa kurban etmeyin.”

İki…

“Uzaktan eğitim, çalışma, hizmet alma imkanımız var, ama uzaktan muayene ve sağlık hizmeti yok. Sağlık çalışanlarına zorluk çıkarmayalım, işlerini kolaylaştıralım.”

Üç…

“Korona uyarılarını dikkate almadan keyfi yaşamını sürdürmeye çalışanlar eline silah almış ve ne yapacağı belli olmayan insandan daha tehlikeli.”

Dört…

“Hiçbir işveren tek işçinin bile işine son vermemeli. Çalışanlar koronavirüs koşullarına uygun çalıştırılmalı.”

 

Büyükşehir’de rotasyon sürprizi

Büyükşehir Belediyesi açıklamasındaki rotasyonu okurken şaşırdık.

Çünkü…

Başarılı planlamacı olan ve kentin geleceğini planlayan kadro içinde yer alan Murat Uşun artık Park Bahçeler Dairesi Başkanı olmuş. Mahkeme kararıyla döndüğü Zabıta Daire Başkanlığı’nda seyyar satıcılara geçit vermeyen, sahillere düzen getiren, zabıta imajını yükselten Esat Yalman da İtfaiye Dairesi’ne geçmiş.

Feridun Tarım bu dönem Fen İşleri’nden İmar ve Şehircilik Dairesi’ne geçerken, Düşünsel Şentürk’e de Kırsal Daire Başkanlığı görevi verilmiş.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X