Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Vatandaş tehlikenin farkında, siyasi bakmıyor, hakkı veriyor

Araştırmayı… Bursa’nın araştırma firması olarak bilinen BETİMAR telefon yöntemiyle Türkiye genelinde yaptı.

Özellikle…

“Koronavirüs hakkında bilginiz var mı?” sorusuna yüzde 98.69 evet cevabı dikkat çekici. Bilgisinin olmadığını söyleyenler yüzde 0.06’da, fikri ve cevabı olmayanlar da yüzde 1.25’te kalmış.

Açıkçası…

İlk kez bu kadar yüksek kişisel değerlendirme bir ankete yansıyor.

Benzer tablo “Yeterli tedbir aldınız mı?” sorusuna yansıyor: Yüzde 89.76 evet, yüzde 9.22 hayır ve yüzde 1.02 fikrim/cevap yok çıkmış.

Burada dikkat çeken bir sonuç daha var:

Ankete katılan kadınların yüzde 95.22’si yeterli önlemi aldığını söylemiş. Bu oran erkeklerde yüzde 85.67 olmuş. Kadınlardan yüzde 1.20, erkeklerden de yüzde 0.90 fikri ya da cevabı olmadığını ifade etmiş.

Çıkan tablo, kadınların daha duyarlı ve dikkatli davrandıklarını gösteriyor.

Ankette…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın virüse karşı mücadele performansı da soruluyor: Yüzde 89.42 başarılı, yüzde 7.51 başarısız ve yüzde 3.07 fikri yok.

Bu soruda da kadınların oranı yüzde 89.24, erkekler yüzde 89.55 olmuş.

Ancak…

Bakan’ın performansını beğenenlerin siyasi görüşlerine göre dağılımında yine karşımıza dikkat çeken bir tablo çıkıyor:

AK Parti seçmeninin yüzde 95.93’ünün, CHP’lilerin yüzde 86.55’inin, MHP’lilerin yüzde 98.25’inin, HDP’lilerin yüzde 62.07’sinin, İYİ Parti’deyse de yüzde 86.54’ün Bakan Koca’yı başarılı buldukları görülüyor.

Görülen o ki…

Tüm siyasi görüşlerden Koca’ya tam destek var. Doğrusu, çok uzun zamandır siyasi görüşlerin üzerinde birleştiği bir durum olmamıştı. Koca bunu başardı.

Yanı sıra…

Alınan önlemleri yüzde 69.45 yeterli bulurken, yüzde 27.99 yetersiz bulmuş. Yüzde 2.56 ise fikrinin ya da cevabının olmadığını beyan etmiş.

Diğer sorulardan farklı olarak, bu soruda yeterli cevabı veren erkeklerin oranı yüzde 74.03’e ulaşarak yüzde 63.35 oranındaki kadınların önüne geçmiş.

Siyasi görüş olarak da…

AK Parti seçmeninin yüzde 81.9’u, CHP’lilerin yüzde 59.66’sı, MHP’lilerin yüzde 92.98’i, HDP’lilerin yüzde 55.17’si, İYİ Parti seçmeninin de yüzde 51.92’si, diğerlerinin de yüzde 40’ı önlemleri yeterli bulmuş.

 

Ankette dikkat çeken sonuçlar

BETİMAR Araştırma Genel Müdürü Gürkan Duman’ı aradığımızda, Mersin’de saha çalışması yaparken bulduk.

“Vatandaşın partizanca bakmadığını, gerektiğinde kenetlendiğimizi gördük” diye özetlediği çalışmadan dikkat çekici üç sonuç daha verdi.

Örneğin…

Umreden dönenlerin karantinaya alınması yüzde 95.05 olumlu bulunuyor. Sağlık Bakanlığı dışındaki kurumların önlemleri yüzde 57 yeterli kabul edilirken, muhalefetin eleştirileri yüzde 40.61 olumlu, yüzde 46.93 de olumsuz görülüyor.

 

Bu uyarı önemli: Virüs korkusu, virüsün kendisinden tehlikeli

Dünyanın çaresiz kaldığı bir salgının topluma yansıması farklı etkilere yol açıyor. Bu doğrultuda, ANKA Danışmanlık Başkanı Dr. Ayhan Yasan’dan istatistiklere dayalı değerlendirme geldi.

Diyor ki:

“Çin’de her gün 25 bin kişi ölüyor. Almanya’da 2 bin 500, Türkiye’de 1.150, dünyada 137 bin kişi ölüyor. Covi-19 virüsüyle mücadele ederken Çin’in yıllık ölüm hızı azaldı.”

Ardından…

“İnsan ölümlü bir varlık” anımsatması yapıp devam ediyor:

“Bu virüsün amacı insanları öldürmek değil, korku ve tedhişle köşeye sıkıştırmak ki, amacına ulaştı. Salgın hastalık olduğu doğru, ama 2019 Ekim’den 2020 Mart’a kadar en az 20 milyon insan başka bir virüse zaten yakalandı grip adı altında.”

Düşüncesi şu:

“Virüs bulaşan bin kişiden 800’ü hissetmiyor bile. Kalan 200’ün 20’si ağırlaşıyor ki bunlar da 60 yaş üstü. Biri ölüyor, ama virüs korkusu her bin kişiden belki de 800’ünü çaresiz bırakıyor. Asıl tehlike bu.”

 

Evde kalın, paniğe kapılmayın

Görünen… “Evde Kal” çağrısına toplum büyük oranda uyuyor. Sosyal medyada, parktaki oturanlardan dolu lokantalara kadar çağrıya uymayanlar paylaşılıyor.

Konunun panik boyutuyla ilgili bir not da AFAD Personel ve Destek Hizmetleri’nde görev yapan Bursalı dost Burak Edin’den geldi:

“Ülkemizdeki koronavirüs kaynaklı vakaya göre ölüm oranı 17 Mart’ta yüzde 1.02, 18 Mart’ta yüzde 1.05, 19 Mart’ta yüzde 1.11 oldu. Dünyada ise yüzde 4.08”

Uyarısı şu:

“Paniğe kapılmayın, evde kalın, ülkemizi koruyun.”

 

Yıldırım Belediyesi’nden vatandaşa yararlı toplumsal uygulama

Gün içinde… Yıldırım Belediyesi’ne gittiğimizde, kapıdaki görevli alnımıza doğru elektronik bir ateşölçer uzattı. Ölçümünü yaptıktan sonra da girmemize izin verdi.

Meğer…

Koronavirüs salgınında vaka sayıları artarken Yıldırım Belediyesi yeni bir uygulama başlatmış.

Dijital cihazın ölçtüğü ateşi 38.5 derecenin üzerinde olanlar hemen sağlık kuruluşuna gönderiliyorlar. Ateşi 37 derece ve üzerinde olanlara ise sağlık kurumuna gitmelerinde yarar olduğu söyleniyor.

Böylece…

Hem durumunun farkında olmayan vatandaş uyarılarak zamanında önlem alması için sağlık kurumuna gitmesi sağlanıyor, hem de yoğun temas gerektiren belediye gibi kurumlarda virüsün yayılması engelleniyor.

Kısacası…

Hem vatandaş için, hem de kamusal alanda çalışanlar ve bulunanlar için koruyucu sağlık önlemi alınmış.

Çıkarken şunu düşündük:

Korona salgını geçse bile, bu koruyucu ya da önleyici uygulamaların sürmesinde yarar var.

 

Yaşlı ve yalnızlara ‘evinde’ hizmet

Aslında… Koronavirüs salgınıyla birlikte alınan önlemleri ve uygulamaları izlerken, belediyelerin çabalarını özellikle görmek gerekiyor. Bölgesel dezenfekteden vatandaşa yönelik koruyucu hizmete kadar her şey yapılıyor.

Bunlara…

Yıldırım Belediyesi’nin bir yenisini eklediğini de dün gördük:

70 yaş ve üzeri yalnız yaşayanların temel ihtiyaçlarını karşılayacak yakınları yoksa, Yıldırım Belediyesi ekipleri o ihtiyaçlarını evlerine kadar götürüp teslim edecek.

Açıkçası, çok hoşumuza gitti.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X