Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Velayet davalarında çocuk bir eşya gibi İcra aracılığıyla alınamayacak

Her ne kadar… İşleyiş hukuk çerçevesinde ele alınıyorsa da işin sosyolojik ve daha önemlisi çocuk psikolojisi boyutu var.

Konu şu:

Boşanmalarda küçük çocukların velayeti anne ya da babaya bırakılıyor. Velayeti alamayanın da çocukla ilişkisi yargının hükmüyle belirleniyor.

Ancak…

Velayeti alan anne ya da babanın, çocuğu diğerine göstermemesi durumunda, başvuruyla İcra Müdürlüğü devreye giriyor ve çocuğu alıp başvuru yapana teslim ediyor.

Burada da, bazen kamu vicdanını yaralayan görüntüler çıkıyor.

İşte…

Bu soruna insan hakları yaklaşımıyla çözüm geliyor.

Çözümü de…

Hafta içinde Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün ziyareti sırasında gündeme getiren TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı olarak AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu önerdi.

Konuya bakışı şu:

“İcra Müdürlükleri genelde menkul ya da gayrimenkul haczeder. Ne yazık ki, boşanmalardaki bazı velayet davalarında hacze konu çocuk oluyor. Oysa çocuk bir eşya değil. Aksine, korunmaya ve şefkate ihtiyaç duyan, küçük de olsa bir insan.”

Üzerinde durduğu şu:

“Çocuğun tanımadığı kişi tarafından, anne ya da babadan birinin yanından zorla alınıp diğerine İcra yoluyla tesliminde çocuğun haklarını korumak mümkün olmuyor. Aksine, psikolojisinin etkilenmesine ve bunun yaşamına olumsuz yansımasına neden oluyor.”

Şunun da altını çizdi:

“İcra müdürleri eşya ve mal haczeden kişiler olarak iyi niyetli ve samimi davransalar da çocuk psikolojisi uzmanı değiller. Nasıl bir davranış ortaya koyacaklarını bilemeyebilirler. Burada çocuğun üstün yararı zedeleniyor.”

Önerisi şu:

“Adalet Bakanımıza icra-iflas kanunundan çocuk tesliminin çıkarılması ve bu işlemin başka bir yöntemle olması görüşümüzü ifade ettik.”

Beklentisi de şu:

“Çocuğu olumsuz etkileyen ve toplum vicdanını da rencide eden görüntüler yasal bir düzenlemeyle engellenebilir.”

 

Cezaevinde büyüyen çocuklara düzenleme

Sohbetimizde… “Cumhurbaşkanımız reform süreciyle yeni bir işaret fişeği yaktı” diyen TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, hafta içinde Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün ziyaretiyle ilgili bilgi verirken şuna dikkat çekti:

“Bize başvuruların dörtte üçü cezaevleri, dörtte biri de adil yargılanmayla ilgili. Komisyonumuzun cezaevi denetimlerini o nedenle önemli.”

Şu önerisi de önemli:

“Cezaevinde çocuğuyla kalan tutuklular var. Bunun için de bazı düzenlemeler gerekli.”

 

Teknik Üniversite’den çok önemli proje: Depreme dirençli okullar

Gerçek şu… Can kaybına yol açan yıkımlarıyla deprem, yaşadığımız coğrafyanın gerçeği. Son günlerde de kendini hissettiriyor.

Nitekim…

Dün saat 14.30’da Nilüfer merkezli 3 şiddetindeki depremi hissettik.

Ne var ki…

Genel anlamda depreme hazırlıklı olma konusunda duyarsızız. Korkuyoruz, ama ciddi önlemleri almaya sıra geldiğinde yetersiz kalıyoruz.

İşte…

Depreme hazırlık anlamında Türkiye için örnek olacak projeyi Bursa Teknik Üniversitesi hazırladı.

Altında da…

Türkiye’nin sayılı deprem mühendisliği uzmanlarından olan BTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Beyhan Bayhan imzası var.

Depreme Karşı Dirençli Okullar ve Deprem Sonrası Sürdürülebilir Eğitim Öğretim konulu çalışmayı BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ve Prof. Dr. Beyhan Bayhan ziyaretlerine gelen AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç’a sundular.

 

Meclis’te bütçe maratonu Tatlıoğlu ile başlıyor

TBMM’de bütçe görüşmeleri Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın sunumuyla bugün başlayacak ve 18 Aralık’ta sona erecek.

İlk gün…

İYİ Parti adına Grup Başkanı olarak Bursa Milletvekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu söz alacak. İsmail Hoca geçen yıl da kürsüye çıkmıştı.

Ayrıca…

CHP Bursa milletvekillerinden Prof. Dr. Yüksel Özkan 8 Aralık’ta Yurtdışı Türkler ve Erkan Aydın da 10 Aralık’ta Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçeleriyle ilgili konuşma yapacaklar.

 

Koronadan kendinizi koruyun… Yoğun bakımda yaşam çok daha zor

Bazen… Sayfalarca yazının anlatamadığını ve yapamadığı etkiyi bir fotoğraf karesi başarıyor.

Nitekim…

Geçen hafta Hamitler Mezarlığı’ndan yansıyan fotoğraflar, koronavirüsü umursamayan ya da önemsemeyenler için yolun sonunu göstermesi bakımından ibretlikti. O fotoğraflarla korkuyu hep birlikte gördük.

İşte…

Çaresizliği anlatan benzer fotoğraflar yine İHA Foto Muhabiri Samet Doğru’dan geldi.

Gerçi…

Koronavirüse yakalananlar yaşadıkları acıyı, yoğun bakımdaki çaresizliği anlatıyorlar, ama yoğun bakım ünitesine giren Samet’in fotoğrafları bu çaresizliği görsel olarak önümüze seriyor.

Yaşamın çok daha zor geçtiği yoğun bakımı yaşamamak için daha dikkatli olmak ve kendimizi koronadan korumak zorundayız.

Unutmayalım ki…

Kendimizi koruduğumuzda ailemizi, sevdiklerimizi, yakınlarımızı, çevremizi de koruruz.

 

Damlanur’dan ibret veren öykü

Öyle bir süreçten geçiyoruz ki, mutlu eden haberlere hasret kaldık.

İşte…

Bu süreçte yüz güldüren haber Ali Osman Sönmez Sosyal Bilimler Lisesi 9. Sınıf Öğrencisi Damlanur Duran’dan geldi.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nun düzenlediği İnsan Haklarını Koruma ve Geliştirme Bağlamında Engelli Hakları konulu yarışmanın öykü dalında Türkiye Üçüncüsü olan Damlanur Duran’ı kutluyoruz.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X