Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Yağmurların fazla yağdığı gerçek, ama kentleri büyütürken kuralları unuttuk

Köşe Yazısını Dinle

Tamam… Son yıllarda küresel ısınma etkisiyle iklimler değişti. Bir süre kuraklık yaşayan bölge, kısa süre sonra sel baskınına uğrayabiliyor. En yeni örnek de şu günlerde İstanbul ve Kırklareli’nde.

Üstelik…

İstanbul’da sel sularının yolları akarsuya dönüştürmesi, önüne kattığı araçları mağazalara sokması, evlerin tavanına kadar su çıkması; en modern şehir planlaması ile övünülen Başakşehir’de yaşandı.

Demek ki…

Bir yerde hata var ve planlama yapılırken doğanın gücü dikkate alınmıyor.

Nitekim…

4 Haziran 2023 tarihli yazımızda şunu anımsattık:

Bir yamaç kenti olan Bursa için taşkın riski de çok önemli.

1989’da Setbaşı’ndan ovaya kadar sürüklenen araçları gördük. Deliçay ve Gökdere’nin taşmalarını yaşadık.

Alacahırka’da taşan dere nedeniyle evinde boğulanlar oldu. Gümüştepe’de, Karacabey’de, Dudaklı’da köylerin içinden geçen seller yaşadık.

Daha geçen yıl Mudanya yamaçtan gelen sel sularına kapıldı

O nedenle…

Bir yandan küresel iklim değişikliğinin yol açtığı kuraklık için önlem alınırken, bir yandan taşkınları önlemek için projeler üretiliyor.

Aslında…

Bazı konuları tartışırken, yanlış yerden baktığımızı da görüyoruz.

Örneğin…

Ne zaman taşkın ve sel konuşulsa, kentin altyapısı üzerine görüşler ortaya çıkıyor. Oysa bu sorun salt altyapıdan ibaret değil.

Şöyle söyleyelim:

50 yıl öncesine kadar, Uludağ’dan inen ve kentin içinden geçip ovaya ulaşan dereler vardı. Nilüfer, Cilimboz, Gökdere var, ama küçük dereler artık yok.

O dereler suyu ovaya taşırdı, ama hatalı planlamalarla suyu kalmadığı için derelerin üstü kapatılınca tahliye kanalı özelliğini kaybettiler.

Yanı sıra…

Suyun toprağa karışabileceği yer bırakmadık. Asfalt ve beton nedeniyle toprak suyu ememiyor, sert zeminler su hızını ve şiddetini arttırıyor.

Şu sıralar…

İstanbul’u boğan bu riskin aslında Bursa için de geçerli olduğu bir gerçek.

BUSKİ’den çağrı var: Suyu koru!

Daha… 2 ay önce yüzde yüz dolu olan Doğancı Barajı’nda şu an yüzde 52, Nilüfer Barajı’nda isi yüzde 78 su rezervi var. Yağışlı günler kapıda, ama kuraklıklar da unutulmadı. O nedenle, BUSKİ işi sıkı tutuyor.

Nitekim…

Vatandaşı su tasarrufuna davet eden kampanyalardan birinde, “Su vatandır. Suyu koru, vatanı koru. Evde alacağımız basit önlemlerle günde 5 damacana suyu tasarruf edebiliriz” çağrısı yapılıyor.

Örnek vatandaş: Orman yangınını bildirdi, ekipleri iyi yönlendirdi

Kuşkusuz… Orman yangınlarının pek çok nedeni var. Bazen sigara izmariti, bazen piknik sonrası iyi söndürülmeyen ateş, yani insan kusurundan yangınlar çıkabiliyor.

Elbette…

Kasıtlı orman yangınları olduğu gibi bir cam parçasında güneşin yansıması bile yangın çıkarabiliyor.

Orhaneli ilçesinin Deliballılar Köyü’nde ender rastlanan bir şey oldu ve ormanlık alana yıldırım düşünce yangın çıktı.

Bunu da…

İlk gören tarladan köye dönmekte olan bir vatandaş oldu. Hemen Orman’ı arayıp haber veren vatandaş, yangının çıktığı yeri çok iyi tarif etmesi yanında, yangın yerinden ayrılmadı ve ekipler gelene kadar bekleyip yangının çıktığı noktaya yönlendirdi.

Deliballılar’daki yangının erken müdahaleyle söndürülürken, Orman Bölge Müdürlüğü de, örnek davranış sergileyen vatandaşı mesajla kutlayıp teşekkür etti.

Tarihi Ayvalıdere köprüleri restore ediliyor

Dikkat çeken… AK Parti geçmiş dönem Bursa Milletvekili olan ve Gelecek Partisi kurucuları arasında yer alan Mustafa Öztürk oldu.

Nilüfer Yüzüncüyıl Mahallesi’nde 11.5 ay önce kapatılan tarihi köprünün bazı yerlerinin yıkıldığını gören Öztürk çalışmayı Karayolları’na sordu.

Oradan da…

12 Mayıs’ta yapılan ihale gereği, tarihi özellik taşıyan Ayvalıdere I-II köprülerinde restorasyon yapıldığı bilgisi geldi.

En özel kutlama: Cumhuriyetin 100. yılı için Bursa’da marş bestelendi

Atatürk’ün… En büyük armağanı cumhuriyet 100 yaşında. Doğal olarak pek çok kurum ve sivil toplum örgütü 100. yıl hazırlığı yapıyor.

Fakat…

Bursa Artvin Vakfı’nın 19 Ekim’de Demirci’deki Altın Davet’te düzenlediği 1200 kişilik kutlama en özel olacağı izlenimi veriyor.

Nitekim..

Olay Medya Reklam Müdürü Köksal Gökbaşı’nın da katıldığı sohbette, Bursa Artvin Vakfı Başkanı Doç. Dr. Adman Demirci ve Ahmet Aydemir önce şu bilgiyi verdiler:

Gece için 500 liraya bilet satacağız. Geliriyle de öğrencilere burs vereceğiz.”

Ardından…

Karadenizli sanatçı Resul Dindar’ın konser vereceği gecede, Artvin Fotoğrafları Yarışması Ödül Töreni’nin de gerçekleşeceğini söyledi.

Sonra da şunu açıkladı:

Bursa’dan 100. yıla katkımız olması için 100. Yıl Marşı hazırlattık. Sözleri Akif Oktay yazdı, Cemal Sari besteledi.”

Her hafta 123 minik timsah basketbol maçı izleyecek

Geçen yıl… Basketbol ligi ve Avrupa’da fırtınalar estiren Bursaspor her maçını dolu tribünlere oynadı.

Bu yıl ise…

Tribünlere, geleceğin taraftarlarının da yetiştirmeye yönelik farklı bir renklilik geliyor.

Çünkü…

Blok 325’te 123 kombine minik timsahlar için ayrıldı. Her hafta, 123 öğrenci öğretmenlerinin organizasyonlarıyla salona gelip Bursaspor basketbol takımının maçını izleyecekler.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X