Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Yapıldığında sorunu çözmüştü, ama bugün sorunun kaynağı haline geldi

Köşe Yazısını Dinle

1989 yerel seçimine gidilen süreçti… Adayların gündeminde kentin önemli iki sorunu olarak trafik ver hava kirliliği vardı.

O kampanyada…

DYP Adayı rahmetli Teoman Özalp’ın dillendirdiği Bursa’ya iki söz seçim kampanyalarının omurgasını oluşturdu.

Ardından…

Seçimi kazanan Özalp hemen kolları sıvadı ve giderek büyüyen trafik sorunu çözmek için kesişen caddelerden işe başladı.

Bu amaçla…

Fevzi Çakmak ve Şehreküstü’nden gelen araçların, o zamanlar çift yönlü trafik olan Cemal Nadir Caddesi ile kesiştiği yerdeki düğümü çözmek için viyadük projesi hazırlandı.

Aynı şekilde…

Heykel’den inişte İnönü Caddesi ile Haşim İşcan’ın kesiştiği Demirtaşpaşa ve yine İnönü Caddesi’nin Ulubatlı Hasan Bulvarı’nı kesmeden aşması için eski Hal Kavşağı’na viyadükler planlandı.

Özalp yönetimi planlamakla kalmadı, çok hızlı bitirerek Bursa’ya sözünü yerine getirdi ve kesişme noktalarında yaşanan trafik sorunu da ortadan kalktı.

Ne var ki…

1991 yılında trafik sorununu çözen Çatalfırın Viyadüğü 20 yıl geçmeden sorunun kaynağı haline geldi. Bölgede trafik düzeninin değişmesiyle de gereksiz bir yapıya dönüştü.

2007 yılında rahmetli Semih Pala bu viyadüğün artık gerekli olmaması yanında, çirkin görüntüsü nedeniyle kaldırılmasını önerdiğinde çok da destek buldu, hatta dönemin Akademik Odaları destek verdi, ama bu öneri unutulup gitti.

Son 3 yıldır…

Bu sütunlarda yol ve ulaşım uzmanı olarak görüşlerini önemsediğimiz İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl bu viyadüğün kaldırılmasını sık sık dile getiriyor.

En son…

Şehreküstü Meydanı projesi sırasında 6 ay önce önerisini tekrarlayan Bingöl, bugün de acele kamulaştırma için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onay verdiği Hanlar Bölgesi projesini fırsat görüyor.

Hatta…

İlk aşamada bölge, sonraki aşamada Atatürk Caddesi yayalaştırmasının buradan başlayabileceğini söylüyor.

 

Çatalfırın’ın aynısı ‘ucube’ İstanbul’da yıkıldı

İşlevini kaybetmesi yanında bugünkü trafiği olumsuz etkileyen ve görüntüsüyle kent çirkini haline gelen Çatalfırın Viyadüğü’nün kaldırılmasını savunan İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl, bir arkadaşından gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun tweet’ini gönderdi.

İmamoğlu o tweet’te…

İstanbul Bahçelievler’de bulunan ve Çatalfırın’ın aynısı olan “ucubenin” yıkıldığını duyuruyor.

 

Annesi Başkan Aktaş’a yazdı, Hayrünnisa sabah bayrağına kavuştu

23 Nisan… Türkiye Cumhuriyeti egemenliğini ilan ettiğinde milletimiz için çok özel bir bayram. Atatürk’ün armağanı olduğundan, çocuklarımız için de çok anlamlı bir bayram. Üstelik dünyada benzeri yok.

İşte…

Özel anlamları olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sabahı küçük Hayrünnisa, çok sevdiği bayrağa sarılarak şiir okumak istedi. Bunun için de geceden hazırlık yapıldı, ama evde bayrak bulunamadı.

Bunun üzerine…

Annesi Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a sosyal medyadan yazıp durumu anlattı ve zor uyuttuğunu söylediği kızı için “Kızım için bir mucize olsun ve eve bayrak gelsin” dileğini iletti.

Sabah…

Kapıyı çalan zabıta memuru, küçük Hayrünnisa’yı mutlu eden bayrakla beraber Başkan Aktaş’ın gönderdiği hediyeleri getirdi. Hayrunnisa da bayrağı aldıktan sonra öpüp başına koydu.

 

Atatürk’ün hatırası 99. yılda yola çıkıyor

Tek seferi… 1924 yılında Atatürk tarafından düzenlendi. İkincisi bu yıl Büyük Zafer’in 99. yıldönümü nedeniyle yapılıyor.

AK Parti Bilecik Milletvekili ve Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Selim Yağcı önderliğindeki projede Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’la Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da var.

Zafer Treni…

29 Ağustos’ta Ankara’dan yola çıkıp Eskişehir, Kütahya, Afyon’dan geçerek şehitliğe yakın Dumlupınar İstasyonu’na gelecek.

 

El değmemiş doğasıyla Sansarak Kanyonu Tabiat Parkı tescili aldı

İznik’te… Çevre yolunun üzerinden ulaşılan ve 500 yıllık Osmanlı Köyü olan Sansarak otantik Osmanlı mimarisi yanında Bizans ve Bitinya dönemi eserleriyle de göz kamaştırıyor.

Asıl huzur ise…

Köyün yanı başında olan Sansarak Kanyonu’nda gizli. El değmemiş doğasıyla insanı kucaklayıp yeşil bir ortamda huzura taşıyan Sansarak Kanyonu son yıllarda daha çok İstanbul’dan gelen ziyaretçilerin gözdesi oldu.

Ancak…

Bu doğa cennetini köy olanaklarıyla korumak kolay değildi.

O nedenle…

Yapılan başvuruları Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli geri çevirmedi ve benzersiz güzellikteki Sansarak Kanyonu’nu Tabiat Parkı olarak tescil etti.

Bakanlık…

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile işbirliği yaparak, Türkiye’nin en zorlu doğa yürüyüşü parkurlarından biri olan Sansarak Kanyonu’nu trekking turizmi için tanıtacak.

 

Pandemiden sonra Bursa turizmi planlanıyor

Geçen yıl… Bursa gibi tarih ve kültür turizmi odaklı kentler için kayıp yıl oldu. Bu yıl da umut yok. O nedenle, turizmciler 2021’e de kayıp gözüyle bakıyorlar.

Fakat…

Bir gün pandemi bitecek, yaşam normalleşecek. İşte o gün için atılan adımlar var. Örneğin, AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin, turizmde pandemi sonrasını yakında Bursa’ya gelecek olan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’la görüştü.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X