Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Yeni arsa üretme fakiri Bursa’da dönüşüme Sıcaksu-Soğanlı fırsatı

Önce… Bursa’nın fotoğrafını göz önüne almak gerekiyor. Sırtını Uludağ’a dayayan kentte ensesinde, yamaçlardaki orman nedeniyle Milli Park sınırı var.

Önündeyse…

Bugün işgale uğramış olsa bile Bursa ovası uzanıyor. O nedenle, yapılaşıp mahalleye dönüşen Bursa’nın kuzeyindeki pek çok bölge Ova Koruma nedeniyle plansız gelişti.

Bu durum…

Bugün üzerinde çalışılan kentsel dönüşüm projelerinin önündeki en büyük problem olarak duruyor.

Çünkü…

Kentsel dönüşüm projeleri için gerekli rezerv alan üretilemiyor. Bu konumda ele alınabilecek yerler de, yapılaşmış olsa bile ova koruma kapsamında kalıyor.

İşte…

Olay Medya’yı ziyaretinde yönetici ve yazarlarla sohbet eden Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da, kent merkezinde çalışılan kentsel dönüşüm projelerinin önündeki sorunları aşmaya çalıştıklarını anlattı.

O noktada şunu sorduk:

“Sıcaksu bölgesinde 1.100 konutluk kentsel dönüşüm açıkladınız. Oysa burada dünyaya örnek olacak termal proje yapılacaktı. Ondan mı vazgeçildi, yoksa kentsel dönüşüm bu bölgenin altındaki Soğanlı-Gaziakdemir bölgesi için mi planlanıyor?”

Soruyla…

Ortaya da Büyükşehir’in üzerinde çalıştığı yeni proje çıktı.

Başkan Aktaş’ın verdiği bilgilere göre o yeni proje hem Sıcaksu, hem de alt taraftaki Soğanlı-Gaziakdemir bölgelerini kapsıyor.

Burada…

104 dönümlük bir proje alanı planlandı. Bu alanın içinde biraz küçültülmüş olarak Sıcaksu Termal Projesi de yer alıyor ki, 13 dönümlük alan ayrıldı.

Yine…

Proje bölgesinde, daha önce Gökçen ailesine satılan 30 dönümlük alan var.

Konu…

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’la yapılan görüşmede gündeme gelince, böyle bir formül ortaya çıkıyor ve Başkan Aktaş’ın geçenlerde açıkladığı Sıcaksu’da 1.100 konutluk kentsel dönüşüm başlıyor.

Gelinen noktada…

Buradaki 600 civarındaki konut için çalışıldığı bilgisini de Başkan Aktaş verdi.

 

Termalde alan büyüklüğü yatırımcıyı korkuttu

Bildiğimiz… Büyükşehir Belediyesi geçen döneminde Sıcaksu bölgesi için dünya çapında termal projesi hazırladı.

Projeyle…

Bazı Arap yatırımcılar ilgilendiler, ama çok katlı yapılar kriterlere takıldı.

Süreçte…

Yatırımcılar proje alanının büyüklüğü nedeniyle tedirginlik ifade edince, Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın da önerisiyle termal proje alanı küçültüldü.

Kalan alan Soğanlı kentsel dönüşümüyle birleştirildi.

 

Doğancı ve Nilüfer erken tükendi, Bursa’nın umudu Çınarcık Barajı

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ziyarete geldiği Olay Medya’daki sohbette  kuraklık ve susuzluk konusuna da değindi.

Konu yabancımız değil…

1975 yılında yapımına başlanıp 1983’te açılan Doğancı Barajı ile 1995’te temeli atılıp 2007’de açılışı yapılan Nilüfer Barajı kentin 2023’e kadar su ihtiyacını karşılayacaktı. Fakat kuraklık iki barajın da suyunu tüketti.

Nitekim…

22 Mart günü bu sütunlardan Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın şu sözlerini aktardık:

“Çınarcık Barajı’ndan kente su taşıyacak isale hatları proje ihalesinde 630 gün süre verilmişti. Tarım Bakanımızla görüşüp 180 güne çektirdik.”

Son ziyaretindeyse şu gelişmeyi açıkladı:

“İsale hatları yapımını Büyükşehir olarak biz üstlendik. 4 deposu, arıtma tesisiyle 700-800 milyonluk liralık bir proje.”

Görüşü aynı:

“Bursa’nın kurtuluşu Çınarcık Barajı’nda.”

 

Uludağ’da termal su aranıyor

Dünyadaki bazı kayak merkezlerinde kış sporları yanında termal ve SPA projeleri de yer alıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ziyaret ettiği Olay Medya’da yönetici ve yazarlarla sohbet ederken, Uludağ için yapılanları anlattı.

Anlatırken de yeni bir bilgi paylaştı:

“Otelcilerle toplantı yapıp bazı kararlar aldık. Bir yandan da sıcak su arama çalışmaları başladı.”

 

Yalnızca karada değil, denizde de BUSKİ var: Sahillere deniz feneri

Şunu açık açık söylemekte yarar var… BUSKİ kurulduğu günden beri Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin, dolayısıyla Bursa’nın yüz akı kuruluşu oldu.

Zaman zaman…

Yöntem ya da uygulama nedeniyle tartışılsa da, işini büyük bir ciddiyetle yapıyor,  deneyimli teknik kadrosuyla kentin altyapı sorunlarının tümüne hizmet ediyor.

Şimdi de…

Karada yaptığı altyapı, kanalizasyon, su hizmetleri yanında denizlerde de uyarıcı olma sorumluluğu üstlendi.

Bunu da…

Gemlik Körfezi’nin iki önemli ilçesi Gemlik ve Mudanya sahillerindeki derin deniz deşarj uygulamalarının bulundukları noktalara yerleştirilen deniz fenerleriyle yaptılar.

Denizciler…

Körfez’deki 4 noktadan geçerken, kimi karada ve kimi deniz üstünde şamandıraya monteli deniz fenerlerini gördüklerinde derin deniz deşarj ucu olduğunu bilecekler.

 

Türkyılmaz’a doğum günü sürprizi

Yılın son günü… Mudanya Belediyesi yönetici ve çalışanlarının Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’a ziyaretlerinde bir sürpriz yaşandı.

Ellerinde pastayla odaya giren Türkyılmaz’ın çalışma arkadaşları yeni yılla birlikte yeni yaşı nedeniyle doğum gününü de kutladılar.

Bir anlamda…

İki sürprizi bir arada yaşattılar.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X