Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Yeni Bakan gece görevi verdi, sabah Ankara’ya çağırdı, pazartesi başlıyor

Köşe Yazısını Dinle

Hızlı bir süreç oldu… Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un görevden affını istemesinden sonra yerine atanan Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Özer öğle saatlerinde görevi devraldı.

Yeni Bakan…

Zaten Bakan Yardımcısı olarak kurumun içinde olduğu ve aksayan yerleri bildiği için, akşam saatlerinde Hayat Boyu Öğrenme, Ortaöğretim, Destek Hizmetleri, İnşaat Emlak genel müdürlerini görevden aldı. Bir anlamda hızlı operasyon yaptı.

Kuşkusuz…

Milli Eğitim Bakanlığı işleyişinin içinde olmasının bu hızlı kararda payı var, ama kulislerde Ziya Selçuk’un istifa ettiği uzun süredir konuşulduğuna göre, Yeni Bakan Prof. Dr. Mahmut Özer’in de hazırlık yaptığı anlaşılıyor.

Nitekim…

Görevden aldığı 4 genel müdürün yerine aynı hızla yeni atamaları da yaptı.

O yeni atamalardan biri Bursa’yı da ilgilendiriyor.

Çünkü…

Bursa’da büyüyüp yetişen, 4 yıldır Bursa İl Milli Eğitim Müdürü olarak görev yapan Sabahattin Dülger gece Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü atandı.

Bu görev…

Milli Eğitim sisteminde yaygın eğitim anlamına geliyor. Halk Eğitimler ve Olgunlaşma Enstitüleri yanında Suriyeli göçmenlerin entegrasyon eğitimleri nedeniyle geniş alanı kapsıyor.

Anladığımız kadarıyla…

Son 3 yılda Bursa’ya Bakan Yardımcısı olarak mesleki eğitim ve iş okulları için sık sık gelen Özer, bu inceleme ve toplantılarda, çalışma anlayışını yakından tanıdığı Dülger’i de takibe almış.

Nitekim…

Sabah “Hayırlı olsun” demek için Dülger’i aradığımızda Ankara’ya girmek üzereydi. Meğer gece arayıp görevi veren Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer kendisinden sabah Ankara’da olmasını istemiş.

Dahası…

Cumartesi sabahı Ankara’ya giden Sabahattin Dülger, pazartesi sabahı da Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü olarak yeni görevine başlayacak.

Böylece…

Bursa’nın Ankara’da güçlü bir bürokratı daha oldu.


Bakan’ın Saatçilik Okulu ilgisi

Sürecini… Bu sütunlarda pek çık kez anlattık. Türkiye’nin ilk Meslek Lisesi olan Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde Türkiye’nin ilk Mikromekanik ve Saatçilik Okulu’nun açılmasında yeni Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer’in çok katkısı var.

Hatta…

Bakan Yardımcısı olarak 13 Temmuz’da geldiğinde, Mikroekanik ve Saat Teknolojileri Eğitim ve Araştırma Vakfı Başkanı Hayrettin Akpınar’la atölyeleri gezdi, toplantı yaptı.

Özer’in bakanlığı, Saatçilik Okulu’nun da şansı.


Keşmir’deki insan hakları ihlalleri Çavuşoğlu’nun gündemine girdi

Aslında… Konu yeni değil, ama yıllardır uluslararası tüm girişim ve çağrılara karşın çözümsüzlük aşamasını bir türlü geçemedi.

Nitekim…

Pakistan’la Hindistan arasında bulunan, ancak yönetimi Hindistan’da olduğu için Pakistan’ın statü mücadelesi verdiği Cammu Keşmir’de yönetimin sürekli gözaltılar ve tutuklamalar yaparak insan hakları sorununa yol açması Eylül 2019’da da gündeme geldi.

O tarihte…

TBMM’ İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu yaptığı çağrıyla Hindistan’dan insan hakları ihlallerine son vermesini istedi.

Konu…

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Syrus Seccad Qazi’nin cuma günü Çavuşoğlu’nu ziyaretiyle yeniden TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu gündemine girdi.

Görüşmede…

İnsan hakları ihlallerin önlenebilmesi için Komisyon’un yapabileceği çalışmalar ele alındı.


Gençlere ‘hasırüstü sohbetler’ motivasyonu

Bir süredir… AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin ilçelerde AK Parti gençliğiyle buluşup sohbetler ediyor.

Bu kez…

AK Parti İl Gençlik Kolları yönetimiyle bir araya gelen Dr. Esgin, herkesin hasırlara oturarak katıldığı geleneksel tarzdaki söyleşide gençlere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023’ten 2071’e hedeflerini anlattı.

Bir anlamda gençlere hasırüstü sohbetle siyasi motivasyon yaptı.


Bursa doğumlu Busenaz kadın boksunda ilk olimpiyat şampiyonumuz

İkisi de Busenaz… Cumartesi sabahı ringe önce Buse Naz Çakıroğlu çıktı, ama çabası yetmeyince gümüş madalyada kaldı. Yine de, Türkiye’ye kadın boksunda ilk olimpiyat madalyasını getirdiği için çok sevindik.

Ardından…

Trabzon kökenli bir ailenin kızı olarak Bursa’da doğan Busenaz Sürmeneli ringde tarih yazı. Kadın boksunda Türkiye’ye ilk olimpiyat şampiyonluğunu getirirken hepimize büyük bir gurur yaşattı.

Maç boyunca…

Ringin kenarında Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu’nun yaşadığı heyecan, Busenaz’ın yanına büyük bir sevinçle koşuşu, şampiyonun Olimpiyat Köyü’nde arkadaşları tarafından karşılanış görüntülerini de büyük heyecanla izledik.

Kafilenin yanından 1 dakika bile ayrılmayan Bakan Kasapoğlu’na muhalefet partileri sözcülerinin teşekkür etmeleri bu görüntülerle daha iyi anlaşıldı.


Mudanya’dan hentbol milli takımına: Poyrazın kızları

Olimpiyatta Bursa patentli sporcuların başarılarıyla gururlanırken bir güzel haberi de Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz duyurdu.

Mudanya Belediyesi Kadın Hentbol Takımı başarılı genç sporcuları Melike Kasapoğlu, Büşranur Şaş, Ela Yıldız’ın U-17 Kadın Hentbol Milli Takımı kadrosuna girip Litvanya’nın Klipedia kentindeki şampiyonaya gitmeleri Bursa hentbolunun başarısı.

Poyrazın kızlarına milli formayla başarı diliyoruz.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X