Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Yeni nesil siyasetçi: Osmangazi’de CHP için ‘katılımcı siyaset’ modeli

Köşe Yazısını Dinle

Av. Baran Güneş… Ailesini tanıdığımız genç bir siyasetçi. Atılım Üniversitesi Hukuk mezunu, Galatasaray Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. Amerika’ya gidip Harvard Üniversitesi’nde eğitim aldı.

Bir dönem…

CHP Gençlik Kolları’nı uluslararası platformlarda temsil etti. Kopenhang’da önemli toplantılara katıldı, temsilci olarak görevler üstlendi.

Aktif siyasete…

2010’da, üniversite döneminde CHP Ankara İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı olarak başladı. 2012’de CHP Gençlik Kolları MYK’sına seçildi. Bursa’ya dönüşünde, 2018 seçiminde 2. Bölge 9. Sıra milletvekili adayı oldu.

Sonrasında…

CHP İl Yönetim Kurulu’nda görev alıp 4 yıl Örgütlerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı yaptı. Son 1 yıldır İl Sekreteri olarak CHP siyasetinin içinde.

Şimdi de,,,

20 Ağustos Pazar günü yapılacak CHP Osmangazi ilçe kongresine başkan adayı olarak hazırlanıyor.

Ziyarete…

Eşi Av. İlay Güneş ve ekip arkadaşları Sinan Nergiz, Yaren Bayram, Beste Bartık’la birlikte geldi. Aday olma gerekçesini şöyle açıkladı:

“Osmangazi’ye yeniden seçimi kazanabilme umudu vermek ve ilçeyi harekete geçirmek için genç bir ekiple yola çıktık. Bütün heyecanımızı partimize yansıtabilmek için aday olduk.”

Süreç itibariyle…

“Kongrede tatlı bir yarış olur, ama ayrışma olmaz. Çünkü, tüm delegeler CHP’nin delegesi” dedi ve şunu vurguladı:

“Harekete geçmek için birleşme gerektiren dönemde CHP ayrışma yaşamaz. Çünkü, geçmişte ayrışmanın ceremesini bu parti çekti. 1989’da birleşerek kazandığımız yerel seçimi 1994’te ayrışarak kaybettik. Onun için, bir olarak yürümek zorundayız.”

Hedefi şu:

“Osmangazi 136 mahallesiyle Türkiye’nin beşinci büyük ilçesi. Yeni bir ekiple yeni sayfa açmak istiyoruz. Heyecanımız Osmangazi’de siyasi havayı değiştirecek ve seçimi kazanacağız.”

Şunu da ekledi:

“Osmangazi’de katılımcı karar alma süreci başlatmak istiyoruz.”

Tabanın sesini tepe yönetime duyuracak mekanizma

Sohbetimizde… CHP Osmangazi İlçe Başkanı Adayı Av. Baran Güneş hedeflerini anlatırken iki özel vurgu yaptı:

Bir…

“Osmangazi’nin birbirine yakın büyük mahallelerini bir araya getirip Mahalle Komiteleri kurmak istiyoruz. Böylelikle, katılımcı karar alma süreci sağlayacağız.”

İki…

“Yeni nesil siyaset adına; tabanın ve halkın talepleriyle seslerini partinin tepe yönetimine duyuracak mekanizmayı kuracağız.”

Kurultay 7 Ekim’de: AK Parti’de sürpriz Genel Başkanvekilliği kararı

AK Parti… İlçe kongrelerini önce haziranda başlatmayı düşündü, fakat  yerel seçim sonrasına bırakılırken, olağanüstü kurultay kararı aldı.

Genel beklenti…

Kurultayın eylül sonu olacağıydı. Fakat, Amerika’da çok önemli bir toplantı olacağı duyuldu. Dün de, Ankara’daki dostlar kesinleşen tarihi söyledi:

7 Ekim Cumartesi.

Yanı sıra…

AK Parti’deki, Genel Başkanvekilliği uygulamasıyla ilgili çalışma kulağımıza geldi.

Konuşulanlara göre…

Binali Yıldırım ve Numan Kurtulmuş’la başlayan, Kurtulmuş’un TBMM Başkanı olmasıyla Bursa Milletvekili Efkan Ala’nın üstlendiği AK Parti Genel Başkanvekilliği’nin kaldırılıp işleyişin Genel Başkan Yardımcıları ile sürmesi söz konusu,

Devam ederse…

Efkan Ala konumunu korurken, ikinci Genel Başkanvekili kadın olacak. O isim de eski Bakan Fatma Betül Sayan Kaya bekleniyor.

Bursa’dan AK Parti MKYK’ya kim girer?

Yerel seçim öncesi… Parti yönetimini yenileme amacıyla olağanüstü kurultay kararı alan AK Parti, il-ilçe kongrelerini seçim sonrasına bıraktı, ama yenileme/güçlendirme operasyonları söz konusu.

Bir yandan da…

Kurultayda; Bursa milletvekilleri Efkan Ala ile Ayhan Salman’ın görev yaptıkları MKYK’ya Bursa’dan kimin ya da kimlerin gireceği merak ediliyor.

Hatta…

Salman’da olduğu gibi sürprizler bekleniyor.

Yunanistan, Batı Trakya’da Türk köylerindeki azınlık okullarını kapattı

Yüzlerce yıl… Türk egemenliğinde kalan Batı Trakya topraklarında evlad-ı fatihan soydaşlarımız yaşamlarını sürdürüyorlar.

Fakat…

Batı Trakya’daki Türk azınlığa uluslar arası anlaşmalardan doğan ana dilde eğitim ve okul açma hakkı yıllardır Yunanistan tarafından verilmiyor.

Nitekim…

Türk köylerindeki azınlık okullarının kapatılmasına; Batı Trakya kökenli olan Son Başbakan Yardımcısı, geçmiş dönem AK Parti Bursa Milletvekili ve AK Parti Genel Merkezi Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu tepki gösterdi.

Anadolu Ajansı’nın Ayrımcılık Hattı’na açıklama yapan Çavuşoğlu şuna dikkat çekti:

“Okulların kapatılması eğitim sektöründeki iş gücü ve istihdam açısından da olumsuz etkilere yol açıyor. Bölgedeki öğretmenler, personel ve diğer ilgili kişiler işsiz kalacakları için ekonomik göçe zorlanıyor.”

Bursa’dan Düzce’ye İl Tarım Müdürü gitti

Bursa’nın yetiştirdiği bir kadın bürokrat… Esra Uzun 5 yıldır Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü olarak görev yaptığı Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde pek çok proje yürüttü; Bursa Valiliği’nden başarı, Dünya Gıda ve Tarım Örgütü olan FAO’dan teşekkür belgesi aldı.

Başarısarıyla da…

Düzce İl Tarım ve Orman Müdürü atandı. Uzun, atama kararı sonrası Düzce’ye gidip yeni görevine başladı.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X