Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Yıldırım’ın atılımı: Dönüşümle birlikte dikey caddeler ve yeni yollar da geliyor

Köşe Yazısını Dinle

Yıllardır tekrarlıyoruz… Bursa’nın ikinci büyük ilçesi olan Yıldırım hem şehirleşme açısından en sıkıntılı, hem de yönetim açısından en zor ilçe.

Bir kere…

Yıldırım bütün olarak gelişen ve ortak karakteristik sergileyen kent değil. Ankara Yolu’nun üstünde başka, altında başka Yıldırım var. Emirsultan-Yeşil-Setbaşı ekseninde daha baka bir kent ve beklentiler var.

Böyle bir görüntüde…

Yerleşik kent kültürü yerine, her bölgesinde ayrı kent kültürünün geliştiği, bölgeler arası bağların çok güçlü olmadığı bir kent ortaya çıkıyor.

Nitekim…

Olay Medya’yı ziyarete gelen Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’dan, planlama ve uygulama anlamında karşılaşıp çözmeye çalıştığı problemleri öğrenmek istedik.

Olay Medya İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali İnan’ın odasındaki sohbette Yılmaz çok geniş bir pencere açtı.

Önceliği yaşam kalitesi ve yaşam kültürü konularına verirken “Yıldırım’ın güçlükleri kadar gücü de var” diye başladı ve şunu vurguladı:

“Her bölge için, kendi yapısına özel proje çalışıyoruz. Nüfus artışından ziyade, yaşam kalitesini arttırmak için gayret ediyoruz. Bir yandan da kentsel dönüşümde model olacak bir planlama yapıyoruz.”

Bu anlamda…

Üzerinde durduğu çalışmalardan biri şu:

“Ankara Yolu ile Tayyareci Mehmet Ali Caddesi arasında dikey yollar eksiğimiz var. Ankara Yolu-Eğitim Caddesi arası ve Eğitim Caddesi-Tayyareci Mehmet Ali Caddesi arası olarak iki aşamada dikey yollar açacağız. Tayyareci Mehmet Ali Caddesi’nden de Teleferik’e yol açacağız.”

Projelerdeki prensibi şu:

“Vatandaşla uzlaşma görüşmelerimiz başlıyor. Fakat yine de bir bedel ödenecek. İşte o bedeli harcarken bölgenin çehresini de değiştirmek istiyoruz.”

Önemsediği yol projelerinden biri şu:

“Esenevler’de açacağımız Erdoğan Caddesi’ni ikinci caddeyle birleştireceğiz. İncirli’den Ankara Yolu’na alternatif bağlantı olacak.”


Yılmaz’ın ilkesi: Ne yaparsak Yıldırım kazanır?

Ziyaretinde… Olay Medya yöneticileri ve yazarlarıyla Yıldırım üzerine sohbet eden Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz çalışmalarındaki ilkeyi şu sözlerle açıkladı:

“Planlamalarımızı ‘Ne yaparsak Yıldırım kazanır? ilkesiyle yapıyoruz ve bu doğrultuda hareket ediyoruz. Çünkü, Yıldırım’ın nasıl kalkınacağı ve kazanacağı bizim öncelikli sorumluluğumuz. Bunun bilinciyle projeler üretip çalışıyoruz.”

 

Yeşil ve Emirsultan’a da Hanlar Bölgesi gibi özel koruma bölgesi geliyor

Şunu biliyoruz… Bursa’ya gelen turistlerin mutlaka uğradıkları iki yer var. Bu iki yerden biri Ulucami, diğeri ise Yeşil Türbe oluyor.

Yanı sıra…

Bursalılar’ın en çok ziyaret ettikleri, sünnet çocuklarını götürüp dua ettirdikleri yer olarak Emirsultan önemli bir bölge.

Ancak…

Hem Yeşil Türbe’nin, hem Emirsultan’ın çevreleri, tarihi mirasla örtüşmüyor, Hatta, tarihi miras kötü kentleşmenin arasında kayboluyor.

İşte…

Bununla ilgili soruya Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz şu cevabı verdi:

“Yeşil Türbe, Bursa’ya her gelenin görmek istediği yer. Ankara’daki Hacı bayram neyse, Bursa için de Emirsultan o. Fakat iki tarihi mirası yeterince sergileyemiyoruz.”

Düşüncesi ise şu:

“Bölgede yayalaştırma düşüncemiz var. Hanlar Bölgesi gibi, bu bölgenin çevresiyle ilgili de bir çalışma hazırlığı yapıyoruz.”

 

En farklı belediye hizmeti: Kütüphane

Vatandaş… Belediyeden ulaşımı, yol, park yapması yanında, suyunun akmasını, çöpünün toplanmasını bekliyor. Bunlar da belediyelerin görevleri arasında.

Ancak…

Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz kamuoyu önüne, belediye görevi olmayan Uyumayan Kütüphane projesiyle çıktı.

Üniversiteye hazırlanan öğrencilerin talepleriyle gündeme gelen kütüphanede şu an 20 sin civarı kitap var, yakında 80 bine çıkacak.

AK Parti’de sürpriz: İl Gençlik Kolu Başkanı Tarık Köse görevi bıraktı

Pazartesi günü… AK Parti İl Kongresi’nin yapıldığı Tofaş Spor Salonu’nda İl Başkanı Davut Gürkan ve İl Kadın Kolları Başkanı Emel Gözükara Durmaz’dan sonra mikrofonu İl Gençlik Kolları Başkanı Tarık Köse aldı.

En coşkulu da oydu.

Ardından, ayrıldığını duyunca şaşırdık. Aradığımızda şunu söyledi:

“3.5 yıldır görevdeyim. Bir süredir bırakmayı düşünüyordum, Genel Merkezimiz kararı bana bırakınca, şubat ayında yapılacak kongremizde aday olmamaya karar verdim.”

Kulağımıza gelenlere göre…

Yönetiminden Ömer Faruk Temiztürk, Baran Aslanoğlu, Mustafa Çetin, Emrah Kaya, Burak Akyel, Hasan Kökçam’ın yanı sıra yönetim dışından da önerilenler olduğu konuşuluyor.

Gerçi…

Tarık Köse mart ayındaki yapılacak Gençlik Kurultayı’nda bir göreve gelir mi bilinmez, ama yerine gelecek isim için dün akşam mülakat yapıldı.

İl Kadın Kolları’nda Durmaz devam ediyor

Ana kademede il kongresini pazartesi günü yapan, İl Gençlik Kolları için şubat ayı içinde kongre düşünen AK Parti’de, İl Kadın Kolları’yla ilgili karar da belli oldu.

Buna göre…

Şubat 2020’de AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı olarak atanan Emel Gözükara Durmaz’la yola devam kararı çıktı. Kongre ise 10 Şubat Salı günü Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’ndeki Osmangazi Salonu’nda yapılacak.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X