Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Yunuseli için ‘bir bölümüne konut, büyük bölümü park’ eğilimi oluştu

Köşe Yazısını Dinle

Görünen şu… Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş arasında iyi bir diyalog oluştu.

Bakan ve Başkan sık sık görüşüp bir araya geliyorlar. Zaten Bakan da son dönemde Bursa’ya en çok gelen ve yatırım yapan bakan oldu.

Kuşkusuz…

Bu diyalogda, Bursa ile ilgili konulara duyarsız kalmayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katkısı var.

Nitekim…

Kentsel dönüşüm başta olmak üzere, Millet Bahçeleri projelerine bu dönem Ankara daha sıcak yaklaşıp çözümcü rolü üstleniyor.

Dahası…

Osmanlı’nın kuruluş döneminde şehirleşme modelini ilk uyguladığı kentin tarihiyle barışık, modern geleceğe de uzanan yeni kent modeline katkı koyuyor.

Bu noktada…

Gündemde olan ve hazırlıkları süren kentsel dönüşüm projeleri yanında, kent kamuoyunun da merakla beklediği Yunuseli Havaalanı arazisi için Ankara-Bursa arasında fikir alışverişlerinin başladığı kulağımıza geliyor.

Aslında…

Askeri alanların da olması nedeniyle çoklu sahiplik konumundaki havaalanı arazisinin büyük bölümü Hazine kaydı nedeniyle Milli Emlak’a, dolayısıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na geçti.

O bakımdan…

Araziyle ilgili her adımın Bakanlık’la birlikte atılması gerekiyor.

Gerçi…

Kent kamuoyunda “Yunuseli Havaalanı’nın korunması” ve “Yoğun kent yapılaşması arasında yeşil alan olarak düzenlenmesi ve nefes alınacak ortam ortaya çıkarılması” beklentileri var.

Buna karşılık…

Ankara kaynaklı olarak kulağımıza, çoklu proje modeli üzerinde düşünüldüğü yolunda bazı söylentiler geliyor.

Örneğin…

“1400 dönümlük havaalanı arazisinin bir bölümü askeri bölge. Onun dışındaki arazinin bir bölümü kentsel dönüşümlere rezerv ve düşük katlı konut bölgesi düşünülebilir. Geniş bölüm de özel bir projeyle yeşil alan düzenlenebilir” deniyor.

Kesin karar olmamakla birlikte, Ankara’nın bu formül üzerinde çalıştığı kulağımıza geldi.


Aile Bakanı’yla çocuk haklarını konuştu

AK Parti’nin Bursa’daki ikinci il başkanı ve eski milletvekili Mehmet Tunçak’ın eşi Avukat Özlem Tunçak toplum adına kamu Denetçisi olarak görev yaparken özellikle çocuk hakları üzerinde çalışıyor.

Nitekim…

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’la birlikte ziyaret ettikleri yeni Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a, daha çok çocuk hakları üzerine yaptıkları incelemeleri ve sonuçlarını anlattı.

Akşener’den Birgül Yıldız Günay’a görev: Ankara’nın yıldızı olur

Birgül Yıldız Günay’ı belediyecilik günlerinden tanıyoruz. Rahmetli Semih Pala ile birlikte Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’ni başarıyla yönetti, yine Büyükşehir’in personel kuruluş BİNTED Genel Müdürü olarak sorumluluk üstlendi.

Çalışmayı sever, üstlendiği göreve enerjisini tam yansıtır.

Büyükşehir sonrası…

İYİ Parti’den siyasete atıldı. Kuruluş aşamasında Bursa İl Başkan Yardımcısı olarak en çok çalışanlardan biriydi. Büyükşehir bürokratlığından sonra siyasette de kendini sevdirdi ve başarılı olup dikkat çekti.

Üstelik…

Öylesine dikkat çekti ki, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener tarafından Ankara’ya çağırılıp Uluslararası Politikalar Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi.

Genel Merkez’de…

Bursa Milletvekili olan Uluslararası Politikalar Başkanı Ahmet Erozan ile birlikte çalışacak.


Yüksel Akgün 2 partide Parti Meclisi Üyesi

Yüksel Akgün’ü yıllardır tanıyoruz. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi il başkanıyken, 2014’te Selahattin Demirtaş’ın adaylığına destek için parti kararıyla HDP’ye geçti.

4 yıl HDP İl Başkanlığı yaptı, Parti Meclisi’ne seçildi.

Şimdi de…

Eski partisi Yeşil Sol Parti’nin Parti Meclisi’ne Bursa’dan Dursun Bektaş ve Kemalettin Yıldız’la birlikte fahri olarak seçilince aynı anda 2 partide Parti Meclisi Üyesi olup bir ilki gerçekleştirdi.

Lale Hoca, CHP Ekonomi Masası’yla mobilyacıları dinledi

Bir süredir… CHP Genel Merkezi farklı bir siyasal iletişim yolu deniyor. Ekonomiden tarıma oluşturulan farklı gruplarla milletvekilleri illere dağılıp hem sorunları dinliyorlar, hem çözüm önerileri konuşuyorlar.

CHP Bursa Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık da geçen yıldan bu yana CHP Ekonomi Masası olarak illerdeki çalışmalara katılıyor, hem ekonominin topluma yansıması, hem vatandaşın sıkıntısı üzerine raporlar hazırlıyor.

Bu kapsamda…

Lale Hoca’nın da yer aldığı CHP Genel Merkezi Ekonomi Masası üyeleri mobilyanın en önemli iç pazarı ve merkezlerinden Ankara’nın Siteler semtine giderek mobilyacılarla görüştüler.

Görüşmelerde…

Mobilyacılar pandemi döneminde yaşadıkları sorunları anlattılar,  “Siftahsız dükkan kapatıyoruz” deyip beklentilerini dile getirdiler.

İnegöllü mobilyacılar MDF ihracına tepkili

Pandemi sürecinde… Bazı işkollarında hammadde sorunu ortaya çıktı. Tedarik yollarının kesilmesi, üretimin aksaması gibi nedenlere bağlı sorundan etkilenen sektörler arasında İnegöl mobilyacıları da var.

Ne var ki…

İç piyasada hammadde sorunu varken Çin’e MDF ve yonga levha ihraç edilmesine İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yavuz Uğurdağ tepki gösterdi ve “Mobilya üreticisi mağdur ediliyor” dedi.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X