Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz
E-Posta: aey@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Zor dönemde önemli görev: Dilmen, Dünya Turizmcisi 13 kişi arasında!

Dünya zor bir dönemde… Küresel koronavirüs salgını insan yaşamını tehdit ediyor ve tüm ülkeler bu salgına karşı olağanüstü bir mücadele veriyor.

Risk nedeniyle insanlar evlerine kapanıyorlar. Bu da üretimin durmasına, işsizliğin artmasına yol açıyor. Ticaret durdu, esnaf zor durumda.

Ülkeler koruma amacıyla sınırlarını kapatıyorlar, yolculukları kısıtlıyorlar.

Salgın…

Yıllardır bacasız sanayi olarak umut bağladığımız turizmi olumsuz etkiliyor. Tüm toplantı ve organizasyonların iptal edilmesi yanında, önümüzdeki turizm sezonu da ne yazık ki umut vermiyor.

Böylesine zor ve kritik bir süreçte, hem Bursa, hem Türkiye turizmi adına önemsenen bir gelişme oldu.

Dünya genelinde turizm profesyonellerini bünyesinde toplayan ve merkezi İspanya olan Skal 90 ülkedeki 358 şubesinde 15 bin üyeye sahip sivil toplum örgütü. Türkiye’de 7 şubesi ve bin civarı turizmci üyesi var.

İşte…

Turizm sektörünün bu önemli sivil toplum örgütü Skal’ın iki hafta önce Çanakkale’de yapılan Türkiye Milli Komitesi Genel Kurulu’nda, verilen önerge üzerine Rüştü Dilmen oybirliğiyle Uluslararası Skal Dernekleri Onursal Üyesi seçildi.

Böylece…

Dünya Turizmcisi 13 kişiden biri oldu.

1984 yılında üye olduğu Bursa Skal’da 5 dönem seçilerek 10 yıl başkanlık yapan, Milli Komite’de bir dönem genel sekreter, bir dönem sayman olarak iki dönem görev üstlenen Dilmen ocak ayında da Bursa Skal genel kurulunda Onursal Başkan seçilmişti.

40 yılı aşkın süre Bursa turizmine hizmet eden Rüştü Dilmen böylesine zor bir dönemde onur veren bir göreve seçilmenin mutluluğunu yaşıyor.

Sohbet ederken…

Önce, “Beni öneren ve onur duyduğum böyle bir göreve seçilmeme vesile olan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi ve şunu söyledi:

“Turizme hizmet etmek benim için yaşam biçimi. Geçmişte Türkiye Milli Komitesi’nde Bursa turizmini temsil etmiştim, şimdi uluslararası alanda Türkiye ve elbette Bursa turizmi için çalışacağım.”

Şunu da ekledi:

“Evet dünyada ciddi bir sağlık sıkıntısı var. Doğal olarak ekonomiye ve öncelikle de turizme çok etkisi olacak. Bu zor dönemde ülkem ve şehrim için elimden geleni yapmaya çalışacağım.”

 

Salgında çalışan işçilere İŞÇİDER’den kutlama

 

Bir yanda sağlık riski, bir yanda sanayi kuruluşlarının üretimi sürdürme çabası var. Böyle bir tabloda, merkezi Bursa’da bulunan İŞÇİDER Genel Başkanı İsmail Doru’dan mesaj geldi.

Diyor ki:

“Emeği ile geçinen, onuruyla yaşayan işçi kardeşim. Koronavirüsten korunmak için evlere kapanılan dönemde sen sabahın 7’si, gecenin 12’sinde işinin başında üretime devam ediyorsun. Allah sizleri ailenize, çocuklarınıza, sevdiklerine bağışlasın. Yarattığınız değerden hak ettiğiniz değeri almanızı sağlasın.”

 

Yaşlılara saygı… Evde kalmamak değil, yalnız kalmamak istiyorlar

 

Garip bir tablo ortaya çıktı. Sosyal medyada yaşlıların fotoğraflarını yayınlayıp “Neden çıktınız sokağa, sizin yüzünüzden hepimiz hasta olacağız” diyen bilgi yoksunundan, parklardan çektikleri fotoğrafları “yasağı takan yok” deyip kışkırtıcı paylaşım yapanlara, yoldan geçen yaşlıları korkutup üzerlerine su dökenlere kadar bir çok kaba hareket sergilendi.

Bunun üzerine…

Vicdan yaralayan görüntülere ilk tepki gösterenlerden biri de Yıldırım Belediye Başkan Yardımcısı Ali Mollasalih oldu.

Hem de…

Her şeyi çok güzel bir şekilde ortaya koyarak yaşlılara saygı çağrısı yaptı:

“Büyüklerimizin evde kalmamaya direnmesini alay ederek, suçlayarak, bankları sökerek sağlayamayız. Ölüm ve yalnızlık korkusunu, alışkanlıklarına sahip çıkarak, ait oldukları toplulukla bağlarını koparmayarak aşmaya çalışıyorlar.”

Şu sözünün de altını özellikle çizmek gerek:

“Evde kalmamak değil, yalnız kalmamak istiyorlar.”

 

Kalite virüslerine karşı da uyarı var!

 

Tekrar olacak, ama Mustafa Karaman’ı anlatacak en iyi söz şu: Kendini TSE ve kaliteye adayan adam!

Gerçekten de…

TSE Koordinatörü olduğu dönem de, sonraki süreçlerde de “damarını kessen TSE ve kalite bilinci akar” denecek bir yapıya sahip.

Nitekim…

3 yıl önce bu sütunlarda yayınlanan ve karşılaştığı bir parayla kalite belgesi anısını aktaran Karaman kupürün altına, güncel bir not düşmüş:

“Sağlıktaki virüsleri konuşurken, kaliteyi katleden virüsleri de unutmayalım.”

Doğru söze ne denir ki?

 

Gelecek Partisi İl Yönetim Kurulu’nda AK Parti’den pek kimse yok

 

Aslında… Dünya koronavirüs salgını yaşamasaydı, siyaset yeni partilerin teşkilatlarını konuşacaktı, ama gündem değişince siyaset öncelik olmaktan çıktı.

Yine de…

Türkiye’nin iki yeni partisinden Ahmet Davutoğlu liderliğindeki Gelecek Partisi 50 kişilik Bursa İl Yönetim Kurulu listesini açıkladı.

Daha önce…

AK Parti’de Nilüfer İlçe Başkanlığı ve İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunan Alpaslan Yıldız’ı yeni süreçte İl Başkanı atayan Gelecek Partisi lideri Davutoğlu’nun onayladığı Bursa listesinde siyasetten, özellikle AK Parti’den pek kimse yok.

Yalnızca…

Geçmişte AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak siyaset yapan Mustafa Hekimoğlu ile Nilüfer İlçe Yönetim Kurulu’nda bulunan Fuat Kadıoğlu ve Osmngazi Kadın Kolları yönetiminde yer alan Müge Tuncel 50 kişi arasına girdiler.

Yanı sıra…

Listenin en büyük sürprizi ise ünü Bursa’yı aşan uluslararası makyaj eğitmeni Livza Uyar Benli oldu.

Bu arada…

29 Mart için planlanan Bursa il Başkanlığı açılışı da ertelendi.

 

Ülkü Ocakları’ndan hastane önlerine mesaj

 

Türkiye her akşam saat 21.00’de pencere ya da balkona çıkıp gecesini gündüzüne katarak koronavirüsle mücadele eden sağlık kadrolarını alkışlıyor. Bu alkışlar Amerika’ya da örnek oldu.

İşte…

Yaşanan tabloya Bursa Ülkü Ocakları Başkanı Cahit Özdemir’den farklı bir destek geldi. Kent merkezindeki hastanelerin önlerine sağlık çalışanlarının yanlarında olduklarını anlatan mesajlar yazılı pankartlar asan Ülkü Ocakları gençleri, “Sizler bizim için görevde, bizler sizin için evdeyiz” dediler.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X