Ahmet Emin Yılmaz
Ahmet Emin Yılmaz

Zor soru: Bu çalışma eylülde biter ve Mudanya Yolu normalleşir mi?

Köşe Yazısını Dinle

1998’de… Bursaray için ilk kazma vurulup Mudanya Yolu’ndaki Organize Sanayi Bölgesi ve İzmir Yolu’ndaki Küçük Sanayi Sitesi önünden kent merkezine kazılar başladığında da yollar kapandı ve ulaşım sorunu yaşandı.

Yine…

2001’de Fevzi Çakmak ve Haşim İşcan caddeleri kapatıldığında esnaf ciddi sorunlar yaşadı. Hatta, bu nedenle Haşim İşcan kazısı durdurulup üstü örtüldü. Arabayatağı ve Kestel’e uzatılmasında da Ankara Yolu ulaşımı etkilendi,

Şimdi…

Gündemde metroyu Emek’ten Şehir Hastanesi’ne uzatacak 6 kilometrelik hattın 1 kilometrelik Geçit geçişinde 1 yılı aşkın süredir bitmeyen kazılar var.

Geçen yıl…

Haziran ayında altyapı deplasesi için kazı başladığında, çalışmanın çok hızlı ilerleyip yıl sonu bitmesi hedefleniyordu. Büyükşehir Belediyesi de müteahhite tam destek verdi, işin hızlı ilerlemesi için Geçit’in kuzeyinden yeni yol açtı.

Gelin görün ki…

O çalışma bitmedi. Bu kez mart ayında yolun normale döneceği söylendi, o da olmadı. Ramazan Bayramı sonrası açılacağı beklentisi Kurban Bayramı sonrası bile gerçekleşmedi. Esnafın haziran umudu da hayal kırıklığıyla geçti

Şimdilerde…

Kapanan çok sayıda işyerinin olduğu Geçit esnafı “15 Eylül’de yolun açılacağı söyleniyor, biter mi?” diye soruyorlar.

Geçerken durup baktık.

Emek’ten sonra yüzeyden ilerleyen metro, Geçit Camii yakınlarında yeraltına inecek. Haziran sonundan beri Geçit Camii-Balat girişi arasında tünelin taban betonu için çalışılıyor.

Sonra üstü kapatılıp yol seviyesine kadar doldurulacak. Kazılan bölümler bitince de yol eski haline dönüştürülecek.

İnşaat teknolojisi çok ilerledi, ama Geçit’i geçemeyen metro müteahhidinin performansı ne yazık ki umut vermiyor.

Zaten…

Firma ortaklarından biri İstanbul’da, diğeri Ankara’da yaşadığı için Mudanya Yolu trafiğinde boğulan Bursalılar umurlarında değil.

Onun için…

Geçit’teki çalışma eylülde biteceğe benzemiyor. Acı olan da, koca Bursa’yı bir müteahhidin teslim alması.

 

Bir soru daha: Emek-Geçit arası ne oldu?

Aslında… Şehir Hastanesi Metrosu inşaatında en kolay bölüm Emek-Geçit arasındaki düz alan. Geçen yıl haziran çalışma başlarken yıl sonu yolun normale dönmesi, mart ayında da metronun Geçit İstasyonu’na gelmesi hedefleniyordu.

Gelin görün ki…

Hiçbiri olmadığı gibi, 6 aydır çalışan görülmüyor. Geçit İstasyonu da öyle.

Bu çalışmalar acaba neden durdu?

 

Ulaştırma Bakanı hızlı tren için gerçekçi tarih verdi: 2026’da bitecek!

Haberi… Olay’ın internet portalı olay.com.tr’de dikkatle okuduk. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu gazetecilerle sohbette, ulaşım projeleriyle ilgili bilgiler vermiş.

Sohbette…

65 yıldır tren sözü verilen, son 31 yıldır demiryolu hayali yaşayan, 11 yıldır temeli atılan hızlı tren projesini bekleyen Bursa’yı ilgilendiren bir bölüm var:

“Bursa hızlı tren hattını 2026’da bitireceğiz.”

Sık sık…

“2030’a razıyız” vurgulaması yaptığımız Bursa’nın hızlı treni için bugüne kadarki en gerçekçi hedefi Uraloğlu dile getirmiş.

Çünkü…

Daha geçen yıl “2023’te biniyoruz” diyenler, “2024’te tamam” açıklaması yapanlar oldu.

7 Ağustos’ta ise şunu yazdık:

2024’te tünel, viyadük, köprü, altyapı çalışmalarının bitmesi; üstyapı ve elektronik sistemlerin ardından 29 Ekim 2025 Cumhuriyet Bayramı’nda test sürüşlerini başlaması bekleniyor.

Test sürüşünden sonra 1 yıl içinde yolculu seferler başlıyor.

 

Mudanya eski Kaymakamı Beykoz Kaymakamı oldu

Mülki idarede… Bir kaymakamın 5 yıl aynı ilçede kalmasına pek rastlanmıyor. Faik Oktay Sözer 2016’da atandığı Mudanya Kaymakamlığı görevinde 5 yıl kaldı.

Gerçi…

Vali olup ayrılması bekleniyordu, ama 2021’de İstanbul Vali Yardımcısı atandı. Gittikten sonra da sık sık Mudanya’ya geldi, dostlarını ziyaret etti.

Son kararnameyle Beykoz Kaymakamı atanan Sözer sahaya dönmüş oldu.

 

Dünden bugüne Merkez Sağ siyasetini araştırmak için Bursa’ya geldiler

Araştırmayı… Düzce Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Ertan ile İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler ve Uluslararası İlişkiler Doktora Öğrencisi Güler Özdemir yapıyorlar.

Bursa’ya da…

Merkez Sağ araştırması için geldiler.

Merkez sağın güçlü olduğu 5 ildeki araştırmalarının Bursa ayağında; merkez sağ partilerde Bakanlık ve milletvekilliği yanında il-ilçe başkanlığı, belediye meclisi üyeliği yapanlar ve partilerinde kanaat önderi olarak söyledikleri önemsenenlerle görüşüyorlar. Bizim de konuğumuz oldular.

Dilimiz döndüğünce…

Gazeteciliğe başladığımız 1977’den bu yana merkez sağ partileri olarak yerel ve genel iktidar yaşayan Adalet Partisi, Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi’yle ilgili izlenimlerimizi ve siyaset anlayışlarını anlattık.

Sayelerinde anılarımız canlandı.

 

Sarıalan’da Kemal Akkoç’a poz verdi

Gençlik yıllarımızda… Kültürpark’ta, özellikle fuar dönemlerinde tuvalini kurar, arzu edenlerin resimlerini anında çizerdi.

Kemal Akkoç ressam ve karikatürist olarak Bursa’nın değerlerinden biri. Şu sıralarda Uludağ’da, Sarıalan’da çizmeye devam ediyor.

Hafta içinde…

Büyükşehir eski Belediye Başkanı Recep Altepe karşısında Kemal Akkoç’u görünce hemen oturdu.

Sanat eşliğinde eski dost sohbeti yaptılar.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X